Dziękujemy za plony. Dożynki 2021 [ZAPOWIEDZI i RELACJE]
Jakie były tegoroczne zbiory? Jak długo plecie się koronę dożynkową? Kim jest "królowa kuchni" Koła Gospodyń Moravia? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszej relacji z dożynkowego korowodu, który w niedzielne popołudnie 22 sierpnia przejechał ulicami sołectwa Moravia w Krzanowicach.
Nasze dożynki to była szybka akcja. W 2 tygodnie trzeba było zdążyć z rzeczami, które się załatwiało wcześniej przez 2 miesiące - mówił Roman Wałach odpowiedzialny za organizację święta plonów w dzielnicy Raciborza. Nie było tu starostów, ale przekazania chleba nie zabrakło.
Zespół Taneczny Łężczok, Wesoła Kapela Bez Nut i zabawa taneczna z grupą Star of the Fenix – to propozycje Pawłowa (gm. Pietrowice Wielkie) na święto plonów. Dożynkowe spotkanie nazwano Bauernfest. Zorganizowano je w niedzielę 19 września.
Diecezja Gliwicka tradycyjnie podziękowała za plony w Rudach. 19 września 2021 r. ks. biskup Andrzej Iwanecki odprawił w tamtejszym sanktuarium mszę dożynkową. Przed świątynią zaprezentowano piękne korony dożynkowe. Dzieła gospodyń imponują zamysłem artystycznym i precyzją wykonania.
Dożynki gminne - jedyne takie w tym roku w powiecie raciborskim - dla ziemi kornowackiej miały wyjątkowo długi korowód liczący kilkadziesiąt pozycji. Przyjechali senator Ewa Gawęda i poseł Adam Gawęda. - Czuję ogromny sentyment dla tych okolic, bo jako fotograf wykonałam tu wiele zdjęć na imprezach okolicznościowych - mówiła pani senator.
Ciężar przygotowania tegorocznych dożynek w tzw. trójwsi (Zawada Książęca, Ciechowice, Łęg) wzięło na siebie tym razem to ostatnie sołectwo. Podziękowanie za plony sprowadziło się tylko do Mszy św., którą odprawiono w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Zawadzie Książęcej. Podobnie jak rok temu, kiedy to gospodarzem dożynek...
To pierwsze dożynki w Borucinie (gm. Krzanowice), które odbyły się za nowego sołtysa Dawida Piksę. Ten w ramach świętowania pełnił podwójną rolę, bowiem był również starostą dożynkowym wspólnie z Agatą Szebel. W korowodzie szli, jako jedni z pierwszych niosąc chleb dożynkowy, upieczony przez miejscowego piekarza. Nie zabrakło...
Niewielkie Jastrzębie położone w północno-zachodniej części gminy Rudnik dożynki świętuje 12 września. Jako że sołectwo należy do parafii św. Piotra i Pawła w Grzędzinie, tam też odbyła się uroczysta msza święta.
Niedziela 12 września obfituje w uroczystości dożynkowe organizowane na terenie gminy Rudnik. Organizatorem kolejnych jest sołectwo Lasaki.
Łubowice to kolejna wioska z terenu gminy Rudnik, która dziękuje za tegoroczne plony. Choć nie zorganizowano hucznej imprezy, to odbyła się tam uroczysta msza święta w miejscowym kościele, którą poprzedził przemarsz dożynkowy.
Skromnym korowodem przeszli rolnicy z Gamowa spod remizy do kościoła, gdzie przywitał ich proboszcze i wierni, zgromadzeni przed mszą. Korona dożynkowa była świeża, tegoroczna, a starostami wybrano Monikę Wilczek i Martina Pendziałka.
Tworków (gm. Krzyżanowice) na niedzielę 12 września zaplanował dożynki sołeckie. Tradycyjnie zebrano się przy Złotym Kłosie, skąd po odmówieniu modlitwy, wyruszył korowód, kierujący się w stronę miejscowej świątyni. Tam została odprawiona uroczysta msza święta.
W najbliższą niedzielę (tj. 12 września) w dziewięciu miejscowościach powiatu raciborskiego mieszkańcy będą dziękować za tegoroczne plony. Większość obchodów kończy się na uroczystej mszy świętej, choć nie brakuje miejscowość, gdzie przygotowano dodatkowe atrakcje. W ten weekend odbędą się również dożynki w Łańcach –...
Jedyne takie, bo tylko gmina Kornowac zdecydowała się na zorganizowanie dożynek gminnych w tym roku na terenie Raciborszczyzny. Co w programie?
W niewielkim Gamowie (gm. Rudnik, powiat raciborski) odbędą się trzy wydarzenia w nadchodzący weekend, w ramach których atrakcji dla mieszkańców oraz przyjezdnych nie zabraknie.
Bez korowodu, ale się udało. W niedzielę, 5 września w Marklowicach odbył się Rodzinny Festyn Dożynkowy.
Choć msza dożynkowa i oficjalne uroczystości odbyły się tydzień wcześniej, bo 29 sierpnia, z powodu niepogody przeniesiono na 5 września dożynkowy festyn. To był dobry zabieg, bo słoneczna i ciepła aura przyciągnęła na festyn wielu mieszkańców.
Za tytułowe postaci przebrali się sołtys wsi Anna Kupka i radny Andrzej Woźniak (na zdj.) - Zaczerpnęliśmy pomysł z programu „Twoja twarz brzmi znajomo” i zrobiliśmy coś w stylu „Jo ta gymba skądś znum” - tłumaczyła sołtys.