Zbiornik Racibórz Dolny: budowa zakończona
Po latach zbiornik jest już gotowy. Uchroni przed powodzią 2,5 mln Polaków. Budowa trwała wiele lat...
Największa inwestycja naszych czasów wkracza w fazę kluczowych robót. Na placu budowy jest coraz więcej maszyn, a na okolicznych drogach coraz więcej ciężarówek. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zorganizował otwarte spotkania dla mieszkańców, na których padło wiele pytań o bieżące, jak i przyszłe działania przy powstającym...
Ruch ciężarówek osiedlową ulicą Topolową spędza sen z oczu mieszkańców Sudołu. W urzędzie podjęto rozmowy z RZGW i Dragados w sprawie alternatywnej drogi transportu materiałów na budowę Zbiornika Racibórz.
Mieszkańcy ul. Topolowej pokazali Augustynowi Bombale z RZGW alternatywną trasę materiałów do budowy Zbiornika Racibórz. Ten porozmawia o niej z szefostwem firmy Dragados.
Na ul. Topolowej, którą odbywa się dowóz materiałów na budowę Zbiornika Racibórz doszło do spotkania mieszkańców z urzędnikami i firmą Dragados. Wykonawca inwestycji przepraszał i obiecał poprawę. Zastępca prezydenta miasta Wojciech Krzyżek zasugerował mieszkańcom założenie w domach specjalnych plomb.
Parlamentarzysta z Rud zajął się listem-raportem autorstwa grupy raciborzan, którzy podnoszą kwestie nt. budowy zbiornika. Złożył w tej sprawie interpelację do ministra środowiska.
Przedstawiciele Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry we Wrocławiu zapewniają, że budowa zbiornika Racibórz przebiega bez zakłóceń. Zbiornik jest jednym z czterech elementów ochrony przeciwpowodziowej na Odrze. I największą do tej pory inwestycja hydrotechniczna w naszym kraju.
Drugie spotkanie nt. Zbiornika Racibórz zainteresowało około 30 osób, którzy przyszli do Gimnazjum nr 2 na Ostrogu. Poprowadził je ponownie Augustyn Bombała, a rozpoczął prezydent Mirosław Lenk.
Z budową suchego polderu związane jest rozebranie śluzy przy Rafako i zablokowanie trasy kajakarzom. Wówczas przystań kajakowa na Odrze utraci swą funkcję i unijną dotację.
- Nie ma górnej granicy wydatków. Jak trzeba będzie dołożyć 100 mln zł, to zależy to wyłącznie od mojego podpisu - oznajmił dziś w magistracie Augustyn Bombała kierownik projektu z RZGW.
To pierwsze z cyklu spotkań informacyjnych dla mieszkańców, poświęconych inwestycji przeciwpowodziowej. Do magistratu przyszedł Augustyn Bombała z RZGW.
Poseł Platformy zareagował na działania Piotra Chmielowskiego z SLD, promotora budowy Kanału Odra-Dunaj. Henryk Siedlaczek wystarał się o spotkanie samorządowców z sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska.
Jeszcze przez parę miesięcy nie będzie widać znaczących postępów inwestycji w ochronę przeciwpowodziową Raciborza i miast z dorzecza Odry. Ciężarówki ze stalą i cementem rozjadą drogi lokalne. Do tego dołączy 10 tys. betoniarek.
Bardzo prawdopodobne, że większość budulca, który zostanie użyty przy budowie korpusu zapory zbiornika Racibórz trafi na plac budowy drogami technologicznymi. Nie oznacza to jednak, że drogi publiczne w ogóle nie będą wykorzystywane.
Kwota, za jaką Hiszpanie mają budować zbiornik, niepokoi starostę raciborskiego Adam Hajduka - pisze dziś Nowa Trybuna Opolska.
Szefowie RZGW stanowczo stwierdzili dziś, że wieży widokowej na placu budowy nie będzie. - Przecież to się aż prosi o nieszczęście - ocenili pomysł starosty raciborskiego podczas konferencji prasowej.
Dwa nowe mosty, na Odrze i Psinie mają powstać by firma Dragados budująca Zbiornik Racibórz mogła pracować bez korzystania z dróg publicznych. Wymagana jest zgoda Banku Światowego.
[Aktualizacja] Krótka wizyta głowy państwa na terenie budowy zbiornika przeciwpowodziowego. W niespełna pół godziny spotkał się w Raciborzu-Brzeziu (rejon ul. Nieboczowskiej w pobliżu boiska) z samorządowcami i dziennikarzami, obejrzał plany budowy obiektu i rozmawiał na miejscu z pełnomocnikiem ds. budowy zbiornika. Udzielił też krótkiej...