Barbórka 2023
Z okazji barbówki przygotowaliśmy szereg artykułów dotyczących górnictwa i górników.
Z okazji Barbórki w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Olzie odbyła się tradycyjnie msza święta, po której miało miejsce uroczyste spotkanie górników i ich rodzin.
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystej Akademii Barbórkowej z okazji dnia św. Barbary oraz jubileuszu 30–lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. - Dziękuję Wam za tę służbę z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej oraz za to, że podjęliście decyzję, by ten trudny zawód wybrać, bardzo często idąc za tradycją rodzinną - powiedział.
Obchody barbórkowe w Syryni odbyły się w Wiejskim Domu Kultury. Nie zabrakło życzeń, śląskich piosenek oraz akcentu humorystycznego.
Obchodów barbórkowych nie zabrakło także w Nieboczowach.
Były tańce, były śpiewy, życzenia i przedstawienia na wesoło po Śląsku. Na scenie Ośrodka Kultury zaprezentowali się uczniowie klas III Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzycach.
Tegoroczna Barbórka ma wyjątkowy charakter dla członków Stowarzyszenia Świętej Barbary w Łaziskach. Organizacja, skupiająca około 250 członków, czynnych i emerytowanych górników, świętuje w tym roku 15-lecie działalności. Najbardziej jej zasłużonym członkom wręczone zostały odznaki Zasłużony dla Stowarzyszenia.
Górnicy w gminie Kornowac stanowią najaktywniejszą grupę zawodową, zrzeszającą się od 65 lat w ramach komitetu. Ta organizacja od swego początku odgrywa kluczową rolę w integrowaniu i reprezentowaniu społeczności górniczej w regionie. Jest istotnym elementem lokalnej historii i tradycji, a fakt, że górnicy z Kobyli skupiają się...
Arcybiskup Adrian Galbas wystosował specjalny list z okazji Barbórki. Metropolita katowicki złożył życzenia wszystkim, którzy pracują w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym.
W centrum Wodzisławia Śląskiego, kilka metrów pod powierzchnią ziemi, funkcjonuje sztolnia ćwiczebna – jeden z największych obiektów tego typu w kraju.
W wodzisławskiej dzielnicy Zawada tradycyjnie nie mogło zabraknąć uroczystości związanych z świętem świętej Barbary.
Uroczystości rozpoczęły się przemarszem do pszowskiej bazyliki gdzie została odprawiona msza święta barbórkowa.
Tradycyjna msza święta, w której uczestniczyli górnicy wraz z rodzinami odbyła się w kościele parafialnym.
Jastrzębie-Zdrój jest miastem, które swoje powstanie zawdzięcza górnictwu. Odkrycie ogromnych złóż węgla koksowego sprawiło, że licząca sobie zaledwie kilka tysięcy mieszkańców wioska uzyskała prawa miejskie - stało się to 30 czerwca 1963 roku. Jednak zanim to nastąpiło, uruchomiono tu kopalnię.
Górnicza orkiestra dęta z Chwałowic zgotowała mieszkańcom pobudkę rankiem 4 grudnia.
Arcybiskup Wiktor Skworc przypomniał zapisy umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa oraz wyraził nadzieję, że przepisy regulujące handel w niedziele nie zostaną zmienione.
Z Pawłem Kowolem - mieszkańcem Pszowa, wieloletnim pracownikiem KWK Anna, ratownikiem górniczym, dyspozytorem ruchu zakładu górniczego, przewodniczącym ZZ Nasza Kadra, radnym, od 2017 roku emerytem rozmawiamy o miłości do KWK Anna, akcjach ratowniczych oraz historii.
Z Edwardem Kołeczko rozmawiamy o miernictwie górniczym, pracy na kopalni, wyznaczaniu kierunków chodników i wielu innych ciekawych sprawach związanych z górnictwem.