Powódź 2024 w naszym regionie
Największa od 1997 roku woda w naszym regionie. Część powiatów raciborskiego i wodzisławskiego jest zalana. Szereg podtopień odnotowano również w powiecie rybnickim, a także w Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku i Żorach
Kiedy 13 września informowaliśmy o zamontowaniu bramy szandorowej w Grzegorzowicach, pojawiały się pytania, czym właściwie jest ten element. Zdjęcia opublikowane przez gminę doskonale pokazują, jak istotną rolę pełni ona w ochronie przeciwpowodziowej.
Patrzy pan spokojniej na sytuację powodziową w województwie? - padło pytanie do marszałka Wojciecha Saługi w Rozmowie Dnia w Radiu Katowice. - U nas faktycznie, wiem od wojewody, od rana sytuacja się mocno stabilizuje. Teraz trzeba zabezpieczyć potrzeby mieszkańców, których dotknęła powódź - mówił włodarz Województwa Śląskiego.
Wójt Rudnika, Piotr Rybka, po rozmowie z przedstawicielami urzędu w Głuchołazach, poinformował: Przekazano mi, jakie mają potrzeby. Straty w Głuchołazach, dotkniętych powodzią, są ogromne. Jak podkreśla burmistrz tej gminy, w ciągu 800 lat swojej historii Głuchołazy nie doświadczyły tak niszczycielskiej fali powodziowej.
O poranku zebrał się sztab kryzysowy we Wrocławiu z udziałem premiera Tuska. Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska złożyła tam dobowy raport. Poinformowała o bieżącej sytuacji na Zbiorniku Racibórz Dolny.
Tak wyglądała sytuacja we wtorkowe późne popołudnie, 17 września 2024 r.
Na większości stacji pomiarowych obserwuje się trend malejący lub bez zmian. Nie zmienia to faktu, że poziom wody na Odrze oraz niektórych jej dopływach jest ekstremalnie wysoki i wciąż przekracza stan alarmowy. Zagrożenie wiąże się również z nasiąknięciem wałów.
AKTUALIZACJA
Odwołano stacjonujące dotychczas na terenie powiatu raciborskiego kompanie odwodowe Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Stabilizuje się także sytuacja na Zbiorniku Racibórz Dolny, o czym po południu poinformowały Wody Polskie.
W przygranicznych Chałupkach życie powoli wraca do normy po kilku dniach niepewności i zagrożenia. Mieszkańcy wreszcie mogli wrócić do swoich domów, z których zostali ewakuowani z powodu wysokiego poziomu Odry. Obawy, że woda mogłaby przelać się przez wały, nie spełniły się, ale skutki powodzi są wyraźnie odczuwalne. Teraz mieszkańcy...
Mamy nowe informacje dotyczące gminy Krzyżanowice. Miejscowy urząd przekazał, że mieszkańcy zalanych domów zaczynają wracać do swoich miejsc zamieszkania.
Na placu komendy powiatowej włodarz Powiatu Raciborskiego i szef zawodowych strażaków z Raciborza opowiedzieli jak powiat bronił się przed wielką wodą. Dziękowano zaangażowanym w działania ratownicze. Grzegorz Swoboda poruszył temat tzw. fake newsów na temat zagrożenia powodziowego.
Mamy dla was kolejne informacje drogowe po licznych komplikacjach w regionie wskutek intensywnych opadów deszczu.
Ewakuowani mieszkańcy z niecierpliwością czekali na te informacje. W miarę stabilizowania się sytuacji burmistrz Wojciech Gdesz zdecydował o odwołaniu zarządzenia dotyczącego ewakuacji.
Urząd Gminy w Krzyżanowicach przekazuje pozytywne wiadomości: sytuacja na Odrze jest stabilna, a poziom wody opada - napisano w komunikacie. Rozważana jest również decyzja o umożliwieniu ewakuowanym mieszkańcom powrotu do swoich domów.
W całym kraju organizowane są zbiórki dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi. Publikujemy informację na temat zbiórek w naszym regionie. Materiał będzie aktualizowany.
AKTUALIZACJA
W gminie Krzanowice odwołano gminne święto plonów z powodu powodzi.
Ogłoszony przez premiera wczoraj stan klęski żywiołowej, obejmujący również obszar powiatu raciborskiego, obrazuje skalę zniszczeń wywołanych intensywnymi opadami deszczu w ostatnich dniach. Żorzanie na szczęście zbytnio nie ucierpieli, za to chętnie wzięli się do pomocy innym regionom - w mieście trwa kilka zbiórek darów dla najbardziej...
W poniedziałek (16.09.) rano Zbiornik Racibórz był wypełniony w 33%. W ciągu dnia poziom wypełnienia znacznie wzrósł, by wieczorem osiągnąć już nieco ponad 63%. We wtorek rano (17.09) zbiornik był wypełniony w 78%. Zobacz na zdjęciach, jak Zbiornik Racibórz wyglądał po południu.
AKTUALIZACJA