Wybory samorządowe 2014: Racibórz i powiat raciborski
Władza samorządowa to władza, która może i powinna działać najlepiej ze wszystkich władz w Polsce. Jest najbliżej mieszkańców, realizuje ich najpilniejsze potrzeby, a radny, wójt czy burmistrz to przecież często sąsiad, który świetnie wie czego oczekują jego współmieszkańcy. Dlatego też w najbliższym czasie wiele miejsca na portalu Nowiny.pl oraz w "Nowinach Raciborskich" będzie poświęcone właśnie tematowi wyborów. Polecamy lekturę naszych publikacji.
- Dziękujemy wszystkim Państwu, którzy oddali swój głos na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w powtórzonych wyborach w powiecie raciborskim. Dzięki Waszemu poparciu Prawo i Sprawiedliwość odniosło miażdżące zwycięstwo nad Platformą Obywatelską - informuje poseł na Sejm RP Czesław Sobierajski (PiS).
Z analizy wyników wyborów do raciborskiej rady powiatu - tych z 16 listopada 2014 r. i z 26 kwietnia 2015 -r. wynika, że ich powtórka najgorzej wyszła Prawu i Sprawiedliwości, którego listy straciły najwięcej głosów.
[AKTUALIZACJA 27.04, godz. 10:03] W obwodowych komisjach wyborczych w ZSOMS i Budowlance oddano zaledwie 277 głosów. Najwięcej głosów oddano na kandydatów Razem dla Ziemi Raciborskiej.
Przewodniczący Adam Wajda poinformował na sesji 24 lutego o dalszych losach radnych, którym grozi wygaśnięcie ich mandatów.
14 lutego może skończyć się działalność rady powiatu w obecnym składzie. „Sprawne” pozostaną tylko jej dwie komisje – rolnictwa i zdrowia.
Wywiad z Markiem Rapnickim (na zdj. stoi), radnym Raciborza. Kiedy jawnie wyraził swe poglądy, wielu odwróciło się od niego. Uważany za ikonę prawicy, został odtrącony przez PiS.
7 stycznia upływa termin na wniesienie zażalenia na orzeczenie sądu okręgowego, który uznał, że należy wygasić mandaty radnych powiatu raciborskiego. Przewodniczący rady powiatu Adam Wajda liczy na „racjonalizm sądowy” i powtórkę wyborów ale bez straty dla składu rady powiatu.
Rozmawiamy z wywodzącym się z Raciborza doktorem politologii, medialnym ekspertem od polityki i byłym europosłem – dr Markiem Migalskim.
[AKTUALIZACJA 30.12.14, godz. 20.10] Wygasną mandaty wszystkich radnych, którzy zostali wybrani w Raciborzu. Stanowią oni ponad połowę składu rady powiatu raciborskiego.
Z prezydentem Raciborza Mirosławem Lenkiem rozmawiamy o zastąpieniu Tadeusza Wojnara, „Raciborskim betonie” i planach współpracy z Robertem Myśliwym. Wywiad przeprowadzili Mariusz Weidner i Paweł Okulowski.
O tym jak nieprzewidywalne są zasady w demokracji mogli przekonać się włodarze kilku gmin Raciborszczyzny. Jedną z nich są Krzanowice, gdzie mieszkańcy wybrali nowego burmistrza. Z rzeczywistością, jaką niesie zarządzanie lokalną społecznością, zmierzy się w nowej kadencji dotychczasowy radny, krzanowiczanin Andrzej Strzedulla.
[AKTUALIZACJA 8.12.14, godz. 15.10] Miejski komisarz wyborczy Jan Cieślak oficjalnie ogłosił na sesji rady miasta, że Mirosław Lenk wygrał wybory na prezydenta miasta. Życzył mu by był prezydentem wszystkich mieszkańców. Zwycięzca złożył ślubowanie i wygłosił expose.
Anna Ronin zasiądze w komisjach rozwoju gospodarczego oraz oświatowej. Najwięcej radnych (17!) będzie debatować nad gospodarką, budżetem i finansami Raciborza.
[AKTUALIZACJA, godz. 15:15, 1.12.14] Członkowie odebrali zaświadczenia o wyborze na radnego oraz złożyli ślubowanie. Przy wyborze wiceprzewodniczących powstał zator.
Mirosław Lenk: 8830 głosów (53,93%), Anna Ronin: 7545 głosów (46,07%). Sprawdź, gdzie zaufanie większości wyborców zdobył Mirosław Lenk, a gdzie częściej oddawano głos na Annę Ronin.
Drodzy raciborzanie. Pragnę oświadczyć, że stanowczo i zdecydowanie odcinam się od treści głoszonych w nielegalnych ulotkach wyborczych roznoszonych wczoraj i dzisiaj do naszych domów.
Nie jest tajemnicą, że uważam Annę Ronin za nieprzygotowaną do bycia prezydentem. Tym niemniej brzydzę się ubecką zagrywką, jaką jest według mnie kolportowanie po Raciborzu anonimowych ulotek przeciwko niej i mniejszości niemieckiej. Nawet, jeśli część treści w nich zawarta jest warta poważnej dyskusji.