Mażoretki z Zawady Książęcej mistrzyniami Polski
Z jedenastoma tytułami, w tym trzema mistrzowskimi wróciły z Mistrzostw Polski mażoretki z zespołu "Arabeska" działającego w Zawadzie Książęcej w gminie Nędza. - Jest się czym chwalić, bo w zmaganiach wzięło udział 1400 mażoretek z 47 miejscowości całej Polski! - zaznacza Weronika Riemel, kierownik zespołu.
Mistrzostwa Polski Zespołów Mażoretkowych odbyły się już po raz XVI - tym razem gospodarzem dwudniowej imprezy była Hala Widowisko-Sportowa "Azoty" w Kędzierzynie-Koźlu.
Do Kędzierzyna-Koźla przyjechało 99 zespołów z całej Polski. Mażoretki walczyły o podium w czterech kategoriach wiekowych. Zawadę Ks. reprezentowały dziewczyny z "Arabeski I" - seniorki, "Arabeski II" - kadetki, "Arabeski III" - przedszkolaki, nie zabrakło też tańczących mam mażoretek, czyli "Aksebary" - w sumie około 80 tancerek wystąpiło w kategorii baton (z pałkami), pompon i mix (pompony i pałki).
Tańczyć do Zawady Książęcej przyjeżdżają dziewczyny nie tylko z całej gminy Nędza, ale też spoza. Co tak ciągnie dziewczyny do tańca mażoretkowego? - Jest bardzo widowiskowy! Mamy tancerek, które widzą występy swoich pociech po raz pierwszy, widzą wszystkie mażoretki na jednej scenie, w tych wszystkich kolorowych strojach, to mało która potrafi się opanować i nie płakać z przejęcia! - uśmiecha się pani Weronika. - Rywalizacja daje dziewczynom mnóstwo frajdy. Cieszą się ze swoich sukcesów. Trzeba przyznać, że są dobre, że są coraz lepsze. Porównując poziom sprzed powiedzmy trzech lat z obecnym, to to niebo i ziemia - podkreśla kierownik zespołu. To nieoceniona zasługa instruktorów - Aldony Krupy-Gawron i jej młodych pomocnic: Katarzyny Łabińskiej i Martyny Nowak.
Tancerze zarówno z zespołu folklorystycznego "Łężczok", jak i "Arabeska" są bardzo zajęci. Wszystkie weekendy czerwca już rozpisane w kalendarzu, m.in. 1 czerwca wezmą udział w Przeglądzie Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny, a 8 czerwca wystąpią podczas pikniku "Czym Nędza bogata" na raciborskim zamku. - Bez wsparcia rodziców nie dalibyśmy rady. Trzeba dziecko dowieźć, a na miejscu, np. w przypadku takich mistrzostw, pomóc w przebraniu, czesaniu - wylicza kierownik zespołu.
Zespół wspiera też gmina. - Przykład? Zadzwoniliśmy do pani wójt tuż przed mistrzostwami, że potrzebny byłby na niedzielę bus. Dostaliśmy go bez problemu. Na wsparcie gminy i Gminnego Centrum Kultury zawsze możemy liczyć. Jak coś potrzeba, to wszyscy stają na głowie i to jest - przyznaje pani Weronika.
Spróbować swoich sił w zespole może każdy. Od września rusza kolejny sezon, zespół ćwiczy w świetlicy filii Gminnego Centrum Kultury - w Zawadzie Książęcej.
- pierwszym mistrzem w pomponach/kadetki została "Arabeska II"
- pierwszym wicemistrzem w mix/formacje - Arabeska I"
- drugim wicemistrzem w pomponach mini-formacja/kadetki - "Arabeska II"
- I miejsce w pomponach/defilada - "Arabeska II" i III miejsce w pomponach/estrada - "Arabeska II" (po zsumowaniu tych dwóch miejsc "Arabesce II" przyznano pierwsze miejsce i tytuł mistrza Polski
- mistrz Polski w mini-mix - "Arabeska II"
- II miejsce w formach różnych - mamy mażoretek
- mistrzyni Polski w solo/seniorki w podwójnym batonie dla Martyny Nowak
- II miejsce w solo/podwójny baton dla Wiktorii Szyra
- tytuł "diamentowej mażoretki" dla Wiktorii Gatnar