804 lata temu władca Raciborza zasiadł na tronie w Krakowie
Arcybiskup gnieźnieński zwołał synod, który miał pogodzić zwaśnione strony, jednak władca Raciborza nie zamierzał z nikim dyskutować. Na czele swych wojsk ruszył na Kraków, by odebrać to, co zgodnie z wolą Bolesława Krzywoustego prawnie mu się należało.
Mieszko Laskonogi całe życie spędził na powiększaniu swego władztwa. Najpierw z bronią w ręku razem z bratem Bolesławem Wysokim wziął udział w zakończonej sukcesem walce o Śląsk, a następnie, występując przeciwko bratu, doprowadził do wydzielenia mu dziedzicznego księstwa raciborskiego (kasztelania raciborska i cieszyńska). W kolejnych latach rozciągnął swoje panowanie na ziemie bytomską i oświęcimską oraz księstwo opolskie.
Jednakże szczytowym osiągnięciem Mieszka Laskonogiego było zdobycie tronu w Krakowie, co uczyniło go pierwszym spośród dzielnicowych władców Polski, formalnym reprezentantem państwa na zewnątrz - władnym do wypowiadania i prowadzenia wojen, zawierania traktatów, mianowania dostojników świeckich i kościelnych, zwierzchnikiem władzy sądowniczej, władcą Polski. Jak udało mu się tego dokonać?
Sojusznikiem Mieszka okazał się być jego bratanek Henryk Brodaty. Najprawdopodobniej to właśnie on wnioskował u papieża Innocentego III o przywrócenie w państwie Piastów zasady senioratu. Papież przychylił się do tego wniosku i 9 czerwca 1210 roku nakazał pod groźbą klątwy przywrócenie zasady, którą zwaśnieni władcy dzielnicowi naginali do swoich potrzeb. Tymczasem na tronie w Krakowie zasiadał wówczas Leszek Biały, syn Kazimierza Sprawiedliwego. Arcybiskup gnieźnieński zwołał synod do Borzykowej, gdzie miano znaleźć rozwiązanie konfliktu, bez narażania którejkolwiek ze stron na ekskomunikę.
Mieszko Laskonogi, który w owym czasie był najstarszym z rodu Piastów, zignorował synod i na czele swej armii, przy wsparciu rodu Gryfitów, udał się do Krakowa, gdzie też - wobec panującego w mieście chaosu - został wpuszczony. Postawienie swoich przeciwników przed faktem dokonanym zapewniło mu tron krakowski i tytuł seniora rodu Piastów (według niektórych historyków wydarzenia te miały miejsce w 1206 roku). Niestety, przedsiębiorczemu władcy nie było dane cieszyć się długo tym tryumfem - zmarł niecały rok później, 16 maja 1211 roku. Władzę w Krakowie przejął po nim Leszek Biały.
Polecamy również: