Ile kosztuje leasing?
Choć leasing jest rozwiązaniem, które w naszym kraju cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ciągle jeszcze trudno nie odnieść wrażenia, że nasza wiedza na jego temat nie może być określana jako wystarczająca. Z leasingiem wiąże się wiele niedomówień, jednym z pytań, na które ciągle poszukujemy odpowiedzi jest zaś i to, które dotyczy jego rzeczywistego kosztu.
Najważniejszym terminem związanym z leasingiem wydaje się rata leasingowa. Rozumiana w najbardziej klasyczny sposób jest ona stałą opłatą, którą osoba korzystająca z rozwiązania będącego przedmiotem leasingu wnosi na rzecz podmiotu finansującego. Rata leasingowa najczęściej musi być regulowana raz w miesiącu, mylą się jednak osoby przekonane o tym, że konieczność jej płacenia jest jedynym zobowiązaniem, jakie nakłada się na leasingobiorcę.
Koszty związane z leasingiem obejmują również opłatę początkową, która w wielu dokumentach określana jest także mianem czynszu leasingowego. Opłata ta jest regulowana w tym samym momencie, w którym zostaje zawarta umowa, w umowie też określona jest jej wartość. Okazuje się przy tym, że w dobrze rozumianym interesie leasingobiorcy leży to, aby była ona jak najwyższa. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że ma ona wpływ na to, jak wysokie będą raty leasingowe, jeśli więc jest wysoka, same raty nie są już tak duże.
Inną opłatą związaną z leasingiem są tak zwane koszty manipulacyjne. Zazwyczaj są one związane z obsługą samej transakcji, z ich wysokością możemy przy tym zapoznać się w tym samym momencie, w którym podpisujemy umowę. Opłaty manipulacyjne nie są już zresztą tak popularne, jak jeszcze kilka lat temu. Firmy leasingowe muszą rywalizować ze sobą o dotychczasowych i przyszłych klientów, a rezygnacja ze wspomnianych opłat jest sposobem na zwiększenie zainteresowania przygotowaną przez siebie ofertą.
Choć opłat jest więcej, raty leasingowe są tymi, które mogą okazać się najbardziej kłopotliwe. Warto zatem podkreślić, że leasingodawca i leasingobiorca wykazują dużą elastyczność w tej kwestii. Możliwe jest zarówno płacenie rat równych, jak i rat rosnących i malejących. Co więcej, coraz częściej osoba decydująca się na leasing sama ustala, jaka będzie wysokość kolejnych wpłat, co przypada do gustu szczególnie tym podmiotom, które prowadzą działalność sezonową.
Mówiąc o kosztach leasingu nie powinniśmy zapominać i o wartości wykupu tego, co jest jego przedmiotem. Pewną rolę odgrywa także wartość ubezpieczenia, choć w tym przypadku w kodeksie cywilnym brak jest wytycznych jednoznacznie definiujących, kto powinien ponieść koszty z nim związane. Inne czynniki, o których nie wolno nam zapominać to: wielkość wkładu własnego, okres, w jakim obowiązywać ma umowa, wartość wykupu, a także stopa procentowa, jeśli umowa dotycząca leasingu obejmuje wpłaty w walucie obcej.
Decydując się na skorzystanie z możliwości stwarzanych przez leasing należy liczyć się także z kosztami dodatkowymi specyficznymi dla tego, co jest przedmiotem naszego zainteresowania (koszt rejestracji samochodu).
Jeśli chcemy się dowiedzieć czy mamy szansę na uzyskanie leasingu w naszym przypadku warto odwiedzić forum leasing. Tam po wypełnieniu formatki "zdolność leasingowa" doradcy online, przedstawiają jaka firma leasingowa ma najlepsze warunki w danym przypadku. Można także podać pod dyskusję otrzymaną propozycje leasingu i dowiedzieć się czy jest rzeczywiście korzystna.
Materiał zewnętrzny
Nie przesadzajmy leasing czy kredyt kosztuje bo sam pieniadz kosztuje...
to jest oczywiste kazdy chce zarobić.
każda opcja finansowania niesie ze sobą pewne koszty.
Wszystkie opcje sa drogie.
To jest szansa dla nowych firm od 1-dnia prowadzenia firmy.
Największy plus leasingu to jest to, że na taki sposób sfinansowania zakupu może zdecydować się również świeżo upieczony przedsiębiorca. Zazwyczaj należy tylko przedstawić dokumenty rejestrowe firmy oraz dokonać opłaty wstępnej.
Ogólnie jak czytam fora to Getin najlepszych opinii nie ma...
A co sądzicie o firmie Getin Leasing, czy ich oferta jest w miare dobra?
W zasadzie nie ma czegoś takiego jak najlepsza firma leasingowa. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i dla jednego najlepsza będzie oferta efl, a dla innego getinu.
Po zgłębieniu tematu chyba zdecyduje się na leasing. Czy polecacie jakieś konkretne firmy leasingowe z waszego doświadczenia?
@mhl999
Mam auto wleasingu na firmę i jest to wg mnie najkorzystniejsza opcja finansowania małej 1-osobowej firmy. Duże korzyści podatkowe. Potem możemy dokonać korzystnego wykupu takiego auta.A jak to jest w przypadku wynajmu długoterminowego , który reklamujesz? Co podatkowo zyskujesz?
@tobik - ile ci zapłacili za reklamę leasingu? w długoterminowej perspektywie wynajem jest naprawdę tańszy. co ciekawe coraz częściej stosowany przez małe podmioty. po prostu lejesz do baku i nic więcej cię nie obchodzi, a jak się coś popsuje to zależnie od umowy, ale na ogół nie później niż do dnia następnego masz auto zastępcze gdziekolwiek byś nie był na terenie kraju.
Leasing jest lepszy przedsiębiorca nie angażuje swoich zasobów finansowych w celu nabycia środków trwałych inwestycyjnych, a wolne środki może wykorzystać np. do obrotu
Najkorzystniejszy jest wynajem, w Wodzisławiu Śląskim wypożyczysz auto osobowe za 30zł netto dziennie i jestem przekonany, że w przypadku jednoosobowej działalności spełni swoje funkcje. Jak dobrze poszukasz i wiesz gdzie szukać to za 100zł netto wynajmiesz busa na 8europalet. Sorry za antyreklamę ale taka prawda.
W przypadku leasingu dzięki efektowi tarczy podatkowej koszt całkowity jest niższy niż w kredycie.
@aniaaa: opłaca się pod warunkiem stabilnego dochodu który pozwoli na swobodną spłatę rat leasingowych. Balansowanie na granicy dochodowości staje się niebezpieczne.
@zezem
A ze względów podatkowych to lepiej korzystać z leasingu czy kredytu?
@aniaaa: żeby podpowiedzieć co jest korzystniejsze kredyt czy leasing trzeba dokładnie zapoznać się z umową leasingu a także rozpoznać koszty w aspekcie amortyzacji przedmiotu leasingowanego i jego wykorzystania. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dla każdego nabywanego przedmiotu trzeba przeprowadzić indywidualną ocenę. W sytuacji problemów finansowych urządzenia lub samochód z kredytu można sprzedać odzyskując jakąś wartość. Przy leasingu może się okazać że zostaje się z niczym.
Leasing jest korzystniejszy ze względów podatkowych. Jeśli się weźmie kredyt, to nie zaliczy do kosztów całej amortyzacji takiego samochodu.
Są osoby które praktykują branie auta w leasing. Bardzo fajnie to brzmi i chciałbym wiedzieć ile taka przyjemność kosztuje.
Jak dobrze przygotować się do podjęcia umowy leasingowej? Jakie koszty ukrywa umowa leasingowa?
Mam 1 osobową działalność gospodarczą i nie wiem co mam wybrać co wyjdzie taniej. Czy ktoś może mi coś doradzić?
Czy dla nowej dopiero startującej firmy lepszy jest kredyt czy leasing?