Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nieznany Racibórz: stary cmentarz przy ulicy Kozielskiej

Gdy po zmarłych nie pozostanie już nawet pamięć bliskich im osób, ostatnimi świadectwami tego, że kiedyś BYLI pozostaje wpis do księgi patrafialnej (którego być może już nikt nigdy nie odczyta) oraz nagrobek, samotnie toczący tragiczny bój z czasem, głoszący światu, że ktoś urodził się, żył, umarł...

Nieznany Racibórz: stary cmentarz przy ulicy Kozielskiej

Cmentarzem starowiejskim jest tzw. „stary cmentarz” o pow. 0,7120 ha, który został zamknięty w 1965 r. Teren pod ten cmentarz parafia zakupiła od wsi w pierwszej połowie XIX wieku. Wzniesiony krzyż cmentarny w alei głównej określa datę powstania cmentarza, gdyż na postumencie krzyża znajduje się inskrypcja, która mówi, że „wzniesiony został w 1855 roku za proboszcza Karola Poppeka.” Zachowane nagrobki po lewej stronie za krzyżem reprezentowane są przez nagrobki wolno stojące w kształcie krzyży ze zróżnicowanymi postumentami i zwieńczeniami ramion, spośród których na uwagę zasługują nagrobki z 1882 i 1883 r. „Maria i Johan Grata”, „Teofil Noga”  1885, „Werner Franciszek” 1898 i „Długosch Wollanik” z 1883 r.

Wśród nagrobków wolno stojących wyróżnić można proste w konstrukcji płyty posiadające zróżnicowane zakończenia z geometrycznymi i reliefowymi ornamentami. Niektóre z nich są zdobione wypukło rzeźbionymi medalionami głowy Chrystusa w cierniowej koronie lub rytymi, czy też płaskorzeźbionymi krzyżami. Z obiektów znajdujących się tam należy jeszcze wymienić bardzo zniszczony grobowiec przyścienny, który był zbudowany w formie kaplicy cmentarnej z ołtarzem i kryptą, w której w 1898 r. został pochowany proboszcz tej parafii ks. Wilhelm Strzybny. Ostatni pogrzeb na tym cmentarzu odbył się w 1965 roku. Na terenie cmentarza znajduje się 10 nagrobków wolno stojących i 10 płyt nagrobnych, jeden grobowiec, jeden krzyż cmentarny oraz 138 mogił z XIX wieku. Z XX wieku 44 nagrobki wolno stojące, 76 płyt nagrobnych i 478 mogił.

Pierwotnie tekst nieżyjącego już Kazimierza Świtlińskiego ukazał się w Nowinach Raciborskich w 1997 roku w cyklu "Zarys Dziejów Nekropolii Raciborskich".

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].