Nieznany Racibórz: stary cmentarz przy ulicy Kozielskiej
Gdy po zmarłych nie pozostanie już nawet pamięć bliskich im osób, ostatnimi świadectwami tego, że kiedyś BYLI pozostaje wpis do księgi patrafialnej (którego być może już nikt nigdy nie odczyta) oraz nagrobek, samotnie toczący tragiczny bój z czasem, głoszący światu, że ktoś urodził się, żył, umarł...
Cmentarzem starowiejskim jest tzw. „stary cmentarz” o pow. 0,7120 ha, który został zamknięty w 1965 r. Teren pod ten cmentarz parafia zakupiła od wsi w pierwszej połowie XIX wieku. Wzniesiony krzyż cmentarny w alei głównej określa datę powstania cmentarza, gdyż na postumencie krzyża znajduje się inskrypcja, która mówi, że „wzniesiony został w 1855 roku za proboszcza Karola Poppeka.” Zachowane nagrobki po lewej stronie za krzyżem reprezentowane są przez nagrobki wolno stojące w kształcie krzyży ze zróżnicowanymi postumentami i zwieńczeniami ramion, spośród których na uwagę zasługują nagrobki z 1882 i 1883 r. „Maria i Johan Grata”, „Teofil Noga” 1885, „Werner Franciszek” 1898 i „Długosch Wollanik” z 1883 r.
Wśród nagrobków wolno stojących wyróżnić można proste w konstrukcji płyty posiadające zróżnicowane zakończenia z geometrycznymi i reliefowymi ornamentami. Niektóre z nich są zdobione wypukło rzeźbionymi medalionami głowy Chrystusa w cierniowej koronie lub rytymi, czy też płaskorzeźbionymi krzyżami. Z obiektów znajdujących się tam należy jeszcze wymienić bardzo zniszczony grobowiec przyścienny, który był zbudowany w formie kaplicy cmentarnej z ołtarzem i kryptą, w której w 1898 r. został pochowany proboszcz tej parafii ks. Wilhelm Strzybny. Ostatni pogrzeb na tym cmentarzu odbył się w 1965 roku. Na terenie cmentarza znajduje się 10 nagrobków wolno stojących i 10 płyt nagrobnych, jeden grobowiec, jeden krzyż cmentarny oraz 138 mogił z XIX wieku. Z XX wieku 44 nagrobki wolno stojące, 76 płyt nagrobnych i 478 mogił.
Pierwotnie tekst nieżyjącego już Kazimierza Świtlińskiego ukazał się w Nowinach Raciborskich w 1997 roku w cyklu "Zarys Dziejów Nekropolii Raciborskich".