Prof. Antoni Barciak: Racibórz był silnym ośrodkiem intelektualnym
Ludzie na granicy. Społeczne, handlowe, kulturalne, sportowe i turystyczne kontakty - to tytuł konferencji naukowej zorganizowanej w raciborskim muzeum.
W Raciborzu przez ponad pięć wieków (od około poł. XIV wieku do lat 80 XIX wieku) działało elitarne bractwo literatów. Do czasów dzisiejszych zachowała się księga bractwa. Na jej podstawie prof. dr han. Antoni Barciak wyliczył ile osób należało do bractwa na przestrzeni wieków. O wynikach swoich badań poinformował uczestników konferencji, która 26 czerwca odbyła się w raciborskim muzeum.
Ogółem do Bractwa NMP w Raciborzu należało 2100 osób. Większość (1550) stanowili mężczyźni. W swoim odczycie zatytułowanym "Członkowie Bractwa NMP w Raciborzu spoza tego miasta ze szczególnym uwzględnieniem osób z terenów Opawszczyzny i Moraw" profesor przedstawił również inne wnioski, do których doszedł analizując księgę bracką.
- Większość członków bractwa pochodziła z Raciborza i części raciborskiej księstwa opawsko-raciborskiego. Zdaje się to wskazywać na niezbyt silne związku obu części księstw - mówił prof. Barciak zwracając uwagę na fakt, że składowe księstwa różniły się m. in. systemem prawnym. W całej historii bractwa należało do niego zaledwie 5 Czechów. Co ciekawe, w ich przypadku nie określano dokładnie ich miejsca zamieszkania lub urodzenia, pisząc po prostu, że byli z Czech. Inaczej rzecz się miała w przypadku członków bractwa z raciborskiej części księstwa oraz Morawian, przy których imionach takie dokładne wskazania również się znajdowały (Kietrz, Głubczyce, Tłustomosty itd.).
Brak szerszego oddziaływania raciborskiego ośrodka w aspekcie działalności bractwa można zdaniem profesora tłumaczyć koniecznością częstego uczestnictwa członków bractwa w śpiewach. Regularne uczestnictwo musiało być uciążliwe dla członków bractwa z bardziej odległych miejscowości.
Istnienie raciborskiego bractwa (którego charakter działalności można określić mianem literackiego) przez ponad 500 lat świadczy o sile intelektualnej dawnego Raciborza. - W Polsce bractw tego typu było niewiele. Częściej były one spotykane w Państwie Zakonnym - dodał na zakończenie swojego odczytu.
Organizatorami konferencji były: Polsko – Czeskie Towarzystwo Naukowe, Katolická teologická fakulta Univerzita Karlova, Filozofická fakulta Univerzita Karlova, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Katowicach i Muzeum w Raciborzu. Zapoznaj się ze szczegółowym programem konferencji pod TYM linkiem.