Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Raciborzanie na XX Zjeździe Kresowian na Jasnej Górze

Już po raz dwudziesty Kresowianie spotkali się na swoim Zjeździe i Pielgrzymce Kresowian na Jasnej Górze w dniu 6 lipca. Organizatorem przedsięwzięcia był Światowy Kongres Kresowian. Jak co roku zjechali kresowianie, ich potomkowie oraz zainteresowani problematyką Kresów z całego kraju i z zagranicy. Szczególnie wielu z regionów gdzie zostali ekspatriowani po 1945 roku, czyli na Górny Śląsk, Opolski i Dolny, region zielonogórski, gorzowski i zachodnie Pomorze.

Raciborzanie na XX Zjeździe Kresowian na Jasnej Górze

Spotkanie rozpoczęło się mszą św. za poległych i pomordowanych na Wschodzie, którą celebrował ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, emerytowany ordynariusz archidiecezji wrocławskiej, który pochodzi z Wilna. Wśród sześciu koncelebrantów był ks. Tadeusz Isakowicz -Zaleski, który wygłosił homilię. W swym kazaniu nawiązał do ważnych dat w dziejach narodu polskiego. Wskazał aktualne zagrożenia i potrzebę działania.

Uroczysta msza św. została odprawiona w Bazylice Jasnogórskiej, ponieważ wielka liczba przyjezdnych nie zmieściłaby się w kaplicy Czarnej Madonny, gdzie do tej pory były organizowane msze św. w czasie kolejnych Zjazdów Kresowian.

Oczywiście na Zjeździe i tej niezwykłej pielgrzymce nie mogło zabraknąć raciborzan. Zgodnie z kilkuletnią już tradycją zorganizowaliśmy wyjazd autokarem, w którym pojechało 45 osób, głównie osoby urodzone na kresach oraz ich dzieci urodzone już w Raciborzu. Nad organizacją wyjazdu i jego przebiegiem czuwała mgr farm. Justyna Kiedrowska, znana z organizacji spotkań kresowian na Zamku Piastowskim i w PWSZ, gdzie przedstawiła już kilka bardzo ciekawych prezentacji multimedialnych nt. Lwowa. Kilkanaście osób wybrało się do Częstochowy samochodami prywatnymi. Z Raciborza przyjechał poczet sztandarowy raciborskiego gniazda "Sokoła", który w tym roku święci piękny jubileusz 100-lecia istnienia.

Po uroczystej mszy św., którą swym śpiew wzbogacił zespół z Kresów, jej uczestnicy przeszli do auli o. A.Kordeckiego, gdzie odbyło się spotkanie wszystkich uczestników. Zjazd prowadziła Danuta Skalska, rzecznik Światowego Kongresu Kresowian, redaktor prowadząca w Radiu Katowice audycję "Lwowska Fala". Akurat w dniu zjazdu Radio Katowice wyemitowało czterechsetną audycję tego niezwykle popularnego w środowisku kresowian programu. Poza przekazem bieżącej informacji stanowi on żywe ognisko patriotyzmu i umiłowania kresów.

Po wejściu kilkunastu pocztów sztandarowych, które wprowadził dziarskimi krokiem i komendami były żołnierz Pułku Ułanów Wołyńskich, złożono hołd pamięci znanym kresowianom zmarłym w ostatnim czasie: Wojciechowi Kilarowi, Stanisławowi Markiewiczowi i innym.

Dyrektoriat Światowego Kongresu Kresowian wręczył zasłużonym na rzecz tego wyjątkowego środowiska odznaczenia. Po raz pierwszy postanowiono wręczyć niezwykłą i oryginalną nagrodę Związku Wypędzonych z Kresów Wschodniej II RP ks. kardynałowi H. Gulbinowiczowi w postaci odlewu miniatury wagonu towarowego (z odpowiedni symbolik i napisami) w jakich byli przewożeni wysiedlani z Kresów rodacy. Wręczono również kilka honorowych wyróżnień ŚKK.

Spotkanie rozpoczęło się od Kresowej Sztafety Pokoleń. Pierwszy zabrał głos mec. Jan Skalski, prezydent Światowego Kongresu Kresowian. Mówił m.in. o aktualnej sytuacji w środowisku kresowian. W swojej wypowiedzi nawiązał do obecności i aktywności oraz wiarygodności polityków w odniesieniu do spraw kresowych. Z ubolewaniem stwierdził, że poza przedstawicielem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, nikt inny reprezentujący inną formację polityczną czy klub parlamentarny nie przyjechał na Kongres, co świadczy o braku zainteresowania i szacunku do tych spraw. Oblicza się, że ok. 1/3 polskiego narodu ma kresowe korzenie. Do tego też nawiązywali inni mówcy.

Uczestnicy Zjazdu przyjęli też dokument pt.:

"JASNOGÓRSKI TESTAMENT KRESOWIAN", skierowany do Episkopatu Polski w którym przypomniano o tragedii i męczeństwie ludności polskiej Kresów Wschodnich II RP spowodowanej przez szowinistów ukraińskich z formacji zbrojnych OUN-UPA Podkreślono iż moralnym obowiązkiem świadków tamtych zbrodni, jest przekazanie potomnym prawdy i utrwalenie w pamięci narodu męczeńskiej śmierci Ofiar. Stwierdzono z bólem, że fałszowana jest historia Kresów Wschodnich, a męczeństwo Polaków na tych ziemiach pomniejszane lub przemilczane. W dokumencie tym ogłoszono dzień 11 lipca (apogeum zbrodni) Dniem Pamięci Ofiar Banderowskiego Ludobójstwa i Męczeństwa Kresowian.

/Piotr Klima/

Ludzie

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].