Zamek Piastowski - as w rękawie Raciborza?
Raciborski Zamek Piastowski, usytuowany w otoczeniu pięknego parku, zabytkowego browaru, nadodrzańskich bulwarów i nowoczesnego aquaparku tworzy jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych na Śląsku. Po remoncie odzyskały swój blask, którym kusi turystów z całego świata.
Wzmianki o raciborskim zamku sięgają XII wieku. Za jego murami życie toczyło się aż do końca II wojny światowej. Po jej zakończeniu budowlę przeznaczono na mieszkania dla pracowników browaru, a później jako archiwum i siedzibę firmy „Usługa”. Następnie zamek przeszedł na własność Skarbu Państwa, a później wszedł w zarząd Powiatu Raciborskiego.
- W 2009 r. rozpoczął się generalny remont tego wspaniałego obiektu. Powiat Raciborski pozyskał na ten cel dotację unijną w wysokości około 5 mln euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2014 - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Po generalnym remoncie obiekt uzyskał nowy blask, którym z miesiąca na miesiąc przyciąga coraz więcej turystów. - Frekwencję zaczęliśmy liczyć dopiero od końca 2011 roku, kiedy powstał punk informacji turystycznej, ale prace nadal trwały. Już wtedy odwiedziły nas 4 tysiące osób. W następnych latach było ich coraz więcej. W 2012 roku zamek zwiedziło około 32 tys. osób. Rok później 37 tys. w tym 2,5 tys. turystów z zagranicy - relacjonuje Grażyna Wójcik. Zobaczyć średniowieczny obiekt przyjeżdżają wycieczki z Czech, Niemiec, ale i dalekiej Japonii, Chin, Indii czy USA.
Rekordową frekwencję zanotowano w czerwcu tego roku, bo w ciągu miesiąca zamek zgromadził ponadto 23 tys. osób, w tym 1,8 tys. obcokrajowców. - Od stycznia mamy już 38 tys. odwiedzin, co nas niesamowicie cieszy - wylicza z dumą dyrektor Zamku.
Turyści mogą zobaczyć piękny dziedziniec, basztę, dom książęcy z przewodnikiem, oraz kaplicę zamkową, którą okrzyknięto perłą górnośląskiego gotyku. - Kaplicę będzie można zwiedzać jeszcze tylko chwilę, bo lada dzień rozpoczyna się jej remont i potrwa do października. Zimą nastąpi przerwa w pracach, remont ponownie ruszy wiosną 2015 r. – informuje dyrektor.
Jednak raciborski Zamek Piastowski to nie tylko miejsce do podziwiania, to również centrum imprez plenerowych i pikników rodzinnych. - Co roku organizujemy kilka cyklicznych imprez. Zaczynamy wiosennym Jarmarkiem Kwiatów i Rękodzieła Artystycznego. Ostatnia edycja przyciągnęła na nasz dziedziniec wielu hodowców roślin i rękodzielników z całego kraju, a wraz z nimi turystów. Następna to słynna już Noc z Duchami, którą witamy wakacje. Kolejne to Akcja Zuchy oraz „Przemarsz Jana III Sobieskiego z Opactwa w Rudach na raciborski zamek”- wylicza G. Wójcik. Oprócz stałym pikników na zamkowym dziedzińcu odbywają się regularnie plenery malarskie, recitale oraz różnego rodzaju warsztaty. - Zachęcamy gminy do organizowania u nas imprez. Jedną mamy już za sobą. Przygotowała ją Gmina Nędza, wyszła koncertowo- zapewnia.
Na zamku mieści się również Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości, która pomaga młodym przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności gospodarczej. Organizuje szkolenia, warsztaty oraz spotkania tematyczne.
W bezpośrednim sąsiedztwie zamku znajduje się zabytkowy browar, który również można zwiedzić. Sam obiekt usytuowany jest w otoczeniu parku, w sąsiedztwie rzeki Odry, niedaleko od uroczego Rynku. Kilka metrów dalej znajduje się nowoczesny miejski aquapark H2Ostróg z wieloma wodnymi atrakcjami oraz bogatą strefą SPA. - Mamy tu tyle atrakcji, że ul. Zamkowa robi się powoli centrum rekreacyjnym – mówi Grażyna Wójcik. - Turyści przybywający do Raciborza mogą odpocząć podwójnie. Oprócz zwiedzania zamku, polecamy spacer w otoczeniu pięknej przyrody, a na zakończenie doskonałą zabawę, połączoną z relaksem w aquaparku H2Ostróg - kończy dyrektor średniowiecznego obiektu.
źródło: AGPiWRP na Zamku Piastwoskim w Raciborzu
Ludzie
Była dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.