Pas startowy i tor saneczkarski, to pomysły na rekultywację żwirowni w Nędzy
W Babicach w gminie Nędza, w miejscu gdzie wydobywa się obecnie piasek i żwir powstanie akwen wodny, tor narciarsko-saneczkowo-rowerowy, a nawet lądowisko dla lekkich samolotów. Ten rekreacyjno-wypoczynkowy obszar może stać się jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych gminy.
22 lipca w obecności przedstawicieli Gminy Nędza, Starostwa Powiatowego w Raciborzu, a także Wyższego Urzędu Górniczego odebrano fragment rekultywacji żwirowni Babice II. Księżycowy krajobraz powoli się zmienia. - Naprawdę robi wrażenie - przyznał Piotr Blochel, geodeta powiatowy, obecny na odbiorze z ramienia starostwa.
Żwir i piasek wydobywa się w Babicach od 2000 roku, natomiast od 2009 roku eksploatacją zajmuje się firma Mantrans z siedzibą w Tychach. To tereny należące po części do gminy Nędza oraz firmy wydobywczej.
- Każda eksploatacja zawsze stanowi pewnego rodzaju ingerencję w środowisko i wiąże się z utratą albo ograniczeniem wartości użytkowych gruntów - wyjaśnia Justyna Brząkalik, specjalista ds. Mienia Komunalnego i Kanalizacji Urzędu Gminy w Nędzy.
W wyniku robót górniczych powstaje wypełnione wodą wyrobisko. Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych nakłada na firmę prowadzącą wydobycie kruszywa obowiązek rekultywacji terenu, czyli przywrócenia jego wartości użytkowej i przyrodniczej. - Rekultywacja to nic innego jak przywrócenie terenom zdegradowanym przez człowieka ich naturalnego, pierwotnego charakteru - mówi Justyna Brząkalik.
W przypadku żwirowni w Babicach poprawa stanu tego obszaru została opracowana przez firmę Mantrans w projekcie rekultywacji, który został zatwierdzony przez Starostę Raciborskiego przy uzyskaniu pozytywnej opinii Gminy Nędza. Rekultywacja prowadzona jest dwuetapowo: pierwszy odbywa się sukcesywnie za postępem robót górniczych, drugi etap - szczegółowy już po zakończeniu eksploatacji.
Projekt rekultywacji żwirowni Babice II przewiduje przede wszystkim ukształtowanie zbiornika powyrobiskowego - dzięki uformowaniu skarp, obsadzeniu zbiornika roślinnością i utworzeniu w jego centralnej części zielonej wyspy dla ptactwa - gmina zyska na swoim terenie 15-hektarowy akwen o rekreacyjnym charakterze. - To ekologiczna wysepka, która tworzy się samoistnie z popłuczyn po przeróbce kruszywa. Wysepka samoistnie się zazielenia roślinnością bagienną. Bardzo ładnie to wygląda, a ptaki już zdążyły się na niej zadomowić, widujemy łabędzie i kaczki. A dodatkowo woda w zbiorniku jest przez nas regularnie zarybiana, w czym pomagają nam sąsiedzi-wędkarze ze stowarzyszenia "Babiczok" - wyjaśnia Andrzej Baran, kierownik ruchu zakładu przeróbczego.
Projekt przewiduje też inne bardzo ciekawe elementy. Na grobli między dwoma żwirowniami powstaje pas startowy dla lekkich konstrukcji lotniczych o szerokości 38 metrów i długości ponad 560 metrów. - To oczywiście dopiero pierwszy etap przedsięwzięcia, ale już teraz wykorzystaniem lądowiska interesują się miłośnicy lotnictwa z terenu powiatu. W przyszłości chcieliby tu nawet wybudować małe hangary - tłumaczy Andrzej Baran.
Natomiast w sąsiedztwie akwenu usypywany jest kopiec z przeznaczeniem na tor narciarsko-saneczkowo-rowerowy. Teren wyrobiska zostanie obsiany trawą, zasadzone zostaną drzewa i krzewy, a wokół wyrobiska ma powstać utwardzona ścieżka rowerowa.
Prace rekultywacyjne zostaną ostatecznie zakończone do roku od zakończenia wydobycia, czyli do 2019 roku. - Bardzo się cieszymy z tych ciekawych rozwiązań rekultywacyjnych. W najbliższych latach teren ma szansę stać się kolejną, bardzo ciekawą atrakcją turystyczną przyciągającą do naszej gminy mieszkańców całego regionu - mówi Wójt Gminy Nędza Anna Iskała.
Rekultywacja żwirowni Babice II dotyczy kolejnego obszaru, który na terenie gminy Nędza został przeznaczony pod eksploatację. Graniczy on z obszarem, na którym wydobycie odbywało się wcześniej a zakończyło w 2008 roku. Dziś - już po przeprowadzonej rekultywacji - to teren bardzo atrakcyjny rekreacyjnie z dwoma dużymi 16-hektarowymi akwenami.
Miejsce odwiedzają mieszkańcy całego regionu, gmina wydzierżawia je działającemu w Nędzy Stowarzyszeniu Wędkarstwa Sportowego "Babiczok". Wędkarze-zapaleńcy z terenu korzystają nie tylko sami, ale również dbają o teren sukcesywnie rozbudowując o nowe elementy - w tej chwili nie tylko jest gdzie pospacerować, można też skorzystać z wybudowanej wiaty z ławami i grillem, a wędkarze (także osoby niepełnosprawne, dla których zostały wybudowane specjalne stanowiska wędkarskie) mogą liczyć na rekordowe okazy karpi, węgorzy, pstrągów czy sumów.