Kompania Węglowa i Mitsui podpisały umowę w sprawie budowy Elektrowni Czeczott
Pierwsze prace na placu budowy Elektrowni Czeczott powinny rozpocząć się w 2016 roku. Koszt inwestycji wyniesie około 6 mld zł. Przy budowie elektrowni pracować będzie około 2500 osób.
Zarząd Kompanii Węglowej poinformował, że o podpisaniu umowy z japońskim koncernem Mitsui "Umowy o Wspólnym Rozwoju Projektu Budowy Elektrowni Czeczott w miejscowości Wola". Umowa została podpisana 23 lipca.
Porozumienie przewiduje trzy fazy realizacji kolejnych etapów przedsięwzięcia. W fazie pierwszej, do końca I kwartału przyszłego roku, strony powinny wynegocjować:
- warunki długoterminowej umowy na dostawy przez Kompanię Węglową węgla do planowanej elektrowni w ilości ok. 3 mln ton rocznie,
- warunki umowy na zakup przez Kompanię Węglową energii elektrycznej z mocy wytwórczych elektrowni Czeczott,
- warunki umowy na wykonawstwo pod klucz planowanej inwestycji z koncernem Mitsubishi Hitachi Systems Ltd.,
- warunki pozyskania finansowania inwestycji na zasadach „Project finance” tzn. poprzez spółkę celową, która będzie zarządzała inwestycją.
W kolejnej fazie, do końca przyszłego roku, planowane jest podpisanie wynegocjowanych umów i porozumień oraz powołanie spółki celowej. Trzecią fazą realizacji umowy będzie zamknięcie etapu przygotowawczego projektu i podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji.
- Podpisanie umowy jest realizacją strategicznych zamierzeń spółki dotyczących dywersyfikacji naszych obszarów działalności i źródeł przychodów. Kompania i Mitsui stają się partnerami planowanego przedsięwzięcia. Widzimy w nim dobry biznes, nowe miejsca pracy, rozwojowe szanse dla regionu oraz poprawę bilansu i bezpieczeństwa energetycznego kraju – informuje Mirosław Taras, prezes zarządu KWSA.
Pierwsze prace na placu budowy Elektrowni Czeczott, według przyjętych założeń harmonogramu, powinny rozpocząć się w 2016 roku.
Umowę podpisano w Warszawie w Ministerstwie Gospodarki, w obecności m.in. wicepremiera Janusz Piechocińskiego oraz Makoto Yamanaka, Ambasadora Japonii. W trakcie uroczystości wójt gminy Miedźna, Bogusław Taranowski przekazał podpisaną Decyzję środowiskową dla planowanej inwestycji.
Elektrownia Czeczott ma posiadać blok o mocy do 1000MW, który będzie charakteryzował się najwyższą w kraju sprawnością energetyczną sięgającą 46,2%. Szacowany koszt inwestycji to ok. 6 mld złotych, Przy budowie obiektu przewiduje się zatrudnienie ok. 2,5 tys. osób, a w trakcie jego eksploatacji ok. 250 miejsc pracy.
źródło: KW S.A.