Wojewoda unieważnił uchwałę w sprawie placu Teatralnego
Uchwała została unieważniona nie dlatego, że wojewoda ma coś przeciwko teatrom i placom teatralnym, ale dlatego, że intencję radnych było, aby nadanie nazwy placowi stanowiło akt prawa miejscowego. Zdaniem nadzoru prawnego wojewody, z punktu widzenia formalego jest to niedopuszczalne.
Przypomnijmy, 25 czerwca Rada Miasta Rybnika przyjęła uchwałę, w której nadała placowi zlokalizowanemu u zbiegu ulic Saint Vallier, Wysokiej i Stromej na działkach stanowiących własność gminy nazwę "plac Teatralny".
W podstawie prawnej uchwały Rada powołała się na art. 18. ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, iż "do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach herbu gminy, nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 260), a także wznoszenia pomników". Oprócz tego Rada przewidziała konieczność publikacji uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, co należy rozumieć jako chęć nadania uchwale rangi prawa miejscowego.
Zdaniem prawników wojewody, powyższe przepisy upoważniają radę do podjęcia uchwały, stanowiącej akt prawa miejscowego, w sprawie nadania nazwy placowi jedynie w sytuacji, kiedy stanowi on drogę publiczną. Tymczasem w postępowaniu wyjaśniającym stwierdzono, że rzeczony plac nie stanowi drogi publicznej w rozumieniu ustawy o drogach publicznych.
Summa summarum wojewoda śląski unieważnił uchwałę nie dlatego, że nie spodobała mu się nazwa placu, ale dlatego, że Rada Miasta zdecydowała o nadaniu uchwale rangi prawa miejscowego, co w świetle powyższego nie powinno mieć miejsca. Krzysztof Nowak, Dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Wojewody Śląskiego wskazuje, że Rada - na zasadach właścicielskich - może nadać placowi nazwę, ale nie w formie uchwały, która stanowiłaby akt prawa miejscowego.