Gaz z węgla? Sukces w Katowicach na skalę europejską
Od dnia 30 czerwca tego roku, w partii pokładu 501 kopalni „Wieczorek” jest prowadzony eksperymentalny proces podziemnego zgazowania węgla (PZW).
Eksperyment realizowany jest w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Zaawansowane technologie pozyskiwania energii”, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pilotowa instalacja została wybudowana wspólnymi siłami Głównego Instytutu Górnictwa i KHW na terenie KWK „Wieczorek” w związku z realizacją zadania badawczego pt.: „Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej”. GIG w tym zadaniu jest jednostką wiodącą w zakresie prac dotyczących PZW.
Oprócz opracowania strategii rozwoju zgazowania węgla w Polsce, głównym utylitarnym celem zadania w zakresie PZW jest opracowanie projektu technologicznego i wstępnego studium wykonalności instalacji demonstracyjnej PZW w skali 20 MW.
Próba prowadzona obecnie w KWK Wieczorek ma charakter badawczy i oprócz sprawdzenia założeń technologicznych ma również odpowiedzieć na pytania związane z określeniem oddziaływania tego procesu na środowisko oraz z jego bezpiecznym prowadzeniem. Eksperyment ma również pokazać czy procesem da się sterować i czy można go na dowolnym etapie zatrzymać.
Dotychczas, w ciągu 43 dni trwania eksperymentu, zgazowano około 180 ton węgla i wytworzono około 720 000 m3 gazu o wartości opałowej wahającej się od 3,0 do 4,5 MJ/m3.
Wytworzony gaz spalany jest w pochodni, a w przyszłości, w instalacji demonstracyjnej posłuży do zasilania kotła pracującego w układzie z turbiną parową.
Po zakończeniu eksperymentu i całkowitym wygaszeniu georeaktora zostaną przeprowadzone wszechstronne prace pozwalające na określenie wytrzymałości mechanicznej powstałej kawerny poprocesowej oraz badania środowiskowe oceniającej oddziaływanie procesu podziemnego zgazowania węgla na środowisko.
Gazyfikacja pozwala na przetworzenie węgla na gaz i wykorzystanie go w przemyśle, co jest o wiele tańsze niż wydobycie surowca w tradycyjny sposób, zwłaszcza gdy w grę wchodzą pokłady zlokalizowane na dużych głębokościach.
źródło: KHW