Artystyczne święto już po raz czwarty
Wernisażem wystawy prac członków Polskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Republice Czeskiej rozpoczął się IV Międzynarodowy Plener Malarski w Świerklanach. Wydarzenie jest również okazją do pogłębienia umiejętności malarskich pasjonatów z terenu gminy i okolic.
W plenerze uczestniczy 10 profesjonalnych artystów z Polski, Czech, Ukrainy i Armenii oraz blisko 30-osobowa grupa artystów-amatorów w różnym wieku, prowadzona przez czeską malarkę Renatę Filipovą. Niestety do Świerklan nie udało się przyjechać dwójce zaproszonych twórców z Białorusi. Artyści prawdopodobnie ze względów politycznych nie otrzymali wizy. Wernisaż wystawy i inauguracja pleneru odbyły się 4 sierpnia w Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach. Organizatorem kulturalnego wydarzenia, nad którym honorowy patronat sprawuje premier Jerzy Buzek oraz wójt gminy Świerklany Antoni Mrowiec, jest Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Edukacji „Jan” i GOKiR. Projekt pt. „Letnia przygoda z pędzlem w Świerklanach” uzyskał dofinansowanie ze środków budżetu gminy. Polscy i zagraniczni twórcy przebywać będą w gminie do 13 sierpnia, a w programie ich pobytu znajdzie się także zwiedzanie okolicy oraz wizyta w urzędzie gminy. Plener zakończy się tzw. mokrą wystawą, podczas której zaprezentują swoje prace. W podzięce za gościnę, każdy z artystów ofiaruje na koniec dwa obrazy swojego autorstwa, które wzbogacą zasoby jankowickiej galerii. Mokra wystawa odbędzie się w środę 13 sierpnia o godz. 12.00 w Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach.
Profilaktyka przez malowanie
Równolegle z wizytą artystów profesjonalnych w galerii w Jankowicach odbywają się warsztaty. Udział w nich bierze prawie 30 osób, z czego połowa to najmłodsi mieszkańcy gminy. – Najmłodszy uczestnik warsztatów miał 2,5 roku. To co mnie zdziwiło, to bardzo dojrzałe malarstwo dzieci. Podchodzą do tego z ogromnym szacunkiem i bardzo cieszą się, że mogą wziąć udział w tych warsztatach. Nie spodziewałam się, że dzieci wykażą się tak dużym talentem – mówi prowadząca warsztaty Renata Filipova z Czech. – Na zajęciach panuje świetna, rodzinna atmosfera. Zdobywamy nowe umiejętności i mamy bardzo dobrą opiekę. Nasza instruktorka Renata Filipova określa kierunki naszej pracy i czasem wymusza na nas pewne działania, bo pewnie same za bardzo byśmy sobie pofolgowały. To bardzo istotne. Bardzo dobrze się tutaj czujemy i cieszymy się, że możemy w takim miejscu i atmosferze rozwijać swoje pasje – zapewnia Anna Zimna, uczestniczka warsztatów.
Wesprzą chorych
Warsztaty są dużą promocją dla gminy. – Informacje pojawiają się w mediach, uczestnicy również przekazują pozytywne informacje w swoim otoczeniu. Pomimo, że jest to gmina górnicza, promuje wartości i wrażliwość artystyczną. Wspólne spotkania i kontakty interpersonalne to coś wspaniałego, a możliwość artystycznych działań jest niesamowitą profilaktyką dla dzieci. Rozwijanie zainteresowań powoduje, że dzieci skupiają się na tym, co jest wartościowe, a nie tylko siedzą przed komputerem czy spędzają czas na bezcelowych wędrówkach – wyjaśnia Bogusława Piszek, uczestniczka warsztatów i pedagog szkolny. Dodatkową wartością warsztatów i pleneru jest również pomoc. Każdy z uczestników warsztatów oraz niektórzy z artystów profesjonalnych, przekażą swoje prace na rzecz Śląskiego Stowarzyszenia Chorych na SM „SezaM” z Gliwic. Prace zostaną później przekazane na licytację. – Pieniądze z aukcji zasilą fundusz budowy centrum rehabilitacji w Gliwicach – informuje Irena Szal ze stowarzyszenia „SezaM”.
Szymon Kamczyk