JSW: Najtrudniejsze mamy za sobą
Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej w okresie od kwietnia do czerwca 2014 roku odnotowała gorszy wynik netto niż w pierwszym kwartale br.
Benchmark, czyli rynkowy poziom cen dla węgla koksowego typu hard spadł w drugim kwartale o 16 proc. do 120 USD za tonę ze 143 USD kwartał wcześniej, zaś dla węgla typu semi-soft o 13,5 proc. do 90 USD za tonę. Na tę niekorzystną sytuację cenową nałożyły się dodatkowo szczególnie trudne warunki górniczo-geologiczne w kopalniach JSW, które wpłynęły na niższy, niż w pierwszym kwartale poziom produkcji.
Mimo, że Spółka za sprzedawany węgiel uzyskiwała w drugim kwartale ceny nieco wyższe od benchmarków, to jednak nie było możliwe osiągnięcie cen sprzedaży z poprzedniego kwartału. W Grupie Kapitałowej JSW spadek cen węgli koksowych obu typów wyniósł 7 proc., a Spółka sprzedawała węgiel koksowy średnio po 134 USD za tonę. Spółka podążała za rynkiem również w zakresie spadku cen węgla do celów energetycznych. W tym przypadku udało się uzyskać spadek ceny o 1 dolara, w odniesieniu do rynkowego spadku o 3 dolary na tonie. Właśnie te kilkunastoprocentowe spadki cen rynkowych węgla, na co spółka nie miała wpływu, były głównym powodem wypracowania straty netto w drugim kwartale w wysokości prawie 253 mln złotych.
W drugim kwartale dodatkowo wystąpiły skomplikowane zjawiska górniczo-geologiczne w kopalniach Grupy tj. zaniki pokładu, pojawienie się twardych skał oraz piaskowców. To wpłynęło na niższy niż w pierwszym kwartale poziom wydobycia. W drugim kwartale kopalnie JSW wydobyły 2,48 mln ton węgla, z czego trzy czwarte stanowił węgiel koksowy, w tym blisko dwie trzecie wysokiej klasy węgiel koksowy typu hard. Kwartał wcześniej produkcja węgla wyniosła 3,18 mln ton.
Jak twierdzą w JSW, od lipca dzięki intensyfikacji prac pod ziemią wydobycie wyraźnie przyspiesza. Obniżono również poziom zapasów do 0,6 mln ton z 0,9 mln ton. W segmencie koksowniczym w drugim kwartale sytuacja była stabilniejsza w relacji do segmentu węglowego. Wolumen produkcji uległ tylko nieznacznemu obniżeniu, natomiast cena sprzedaży koksu (FCA) w drugim kwartale w relacji do pierwszego kwartału obniżyła się o ponad 7%.
– Zakładaliśmy, że drugi kwartał będzie najtrudniejszy w całym bieżącym roku, bo spadek rynkowych cen był bardzo poważny. Nałożyły się na to dodatkowo nieprzewidziane, skomplikowane warunki górniczo-geologiczne, które ograniczyły tempo prac wydobywczych. Te trudności mamy już za sobą i skala produkcji wraca do dobrego poziomu. Działamy tak, aby obecny i kolejny kwartał przyniosły planowany na ten rok poziom wydobycia, co przełożyłoby się na lepszy wynik – mówi Jarosław Zagórowski, prezes JSW. – Istotne jest to, że obecnie ceny węgla koksowego przestały spadać, a my koncentrujemy się na ścisłej kontroli kosztów i inwestycjach w produkcję najwyższej jakości węgla koksowego. To pozwoli nam na poprawianie wyników, gdy tylko zacznie się oczekiwana poprawa koniunktury.
Realizując strategię inwestycji w wysokiej jakości złoża, JSW podpisała 31 lipca br. ostateczną umowę zakupu Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów-Szczygłowice”. Dla JSW oznacza to konsolidację wysokiej jakości węgla koksowego w Grupie Kapitałowej, poszerzenie bazy zasobowej o 65% i docelowe zwiększenie produkcji do 18,5 mln ton węgla rocznie począwszy od 2019 roku.
Kopalnia Knurów-Szczygłowice wydobyła w 2013 roku 3,7 mln ton węgla. Obecnie 38% produkcji stanowi węgiel koksowy, w którym specjalizuje się JSW. Zasoby bilansowe węgla kamiennego wynoszą 1 260 mln ton, co zapewnia kopalni funkcjonowanie przez ponad 80 lat oraz istotnie wzmacnia pozycję JSW jako wiodącego w skali europejskiej producenta węgla koksowego.