Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kamery samochodowe. Dobre na wypadek... wypadku

Blisko dwieście przypadków łamania prawa otrzymała śląska policja od początku uruchomienia specjalnego adresu, gdzie można wysyłać filmy z wyczynami piratów drogowych.

Kamery samochodowe. Dobre na wypadek... wypadku

„Piracka” skrzynka została uruchomiona w ramach akcji „Stop agresji drogowej”, zainicjowanej w grudniu ubiegłego roku po fali nagrań udostępnionych w internecie, gdzie krewcy kierowcy bili innych uczestników ruchu. Tylko do kwietnia na adres stopagresjidrogowej@ka.policja.gov.pl przesłano około 160 nagrań. Filmów jest coraz więcej, bo kierowcy coraz częściej montują w samochodach rejestratory video, aby mieć dowód w przypadku stłuczki. Nagrania są kierowane do poszczególnych komend, w zależności od tego, gdzie doszło do popełnienia wykroczenia.

– W tym roku otrzymaliśmy już kilka nagrań, na których uwieczniono kierowców rażąco łamiących przepisy drogowe. Ci kierowcy są z tego rozliczani – wzywamy ich do komendy celem złożenia wyjaśnień. Wtedy albo się przyznają, albo wskazują osobę, która kierowała ich pojazdem popełniając wykroczenia – mówi podkom. Mirosław Szymański z KPP w Raciborzu. Jak dodaje, nagrywanie piratów drogowych to przejawy obywatelskiego działania, dzięki którym policjantom łatwiej jest prowadzić trwającą nieustannie akcję „Stop Agresji Drogowej”.

– Do naszej komendy trafiło w sumie 10 nagrań – mówi aspirant Dariusz Piotrowski z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. – W większości są to przypadki tak zwanego piractwa na drodze, a nie napaści na innych kierowców. Każde jednak takie nagranie jest przez nas analizowane i jeśli jest widoczna tablica rejestracyjna dokładamy starań, aby pirat został ukarany – mówi policjant. Filmy przekazywane przez kierowców często docierają na komendę z opóźnieniem. Wodzisławska komenda otrzymała niedawno zarejestrowane wykroczenie do którego doszło 3 kwietnia. – W takich przypadkach kierujemy sprawę do sądu i to sąd wymierza karę kierowcy. Prowadziliśmy w sumie trzy takie postępowania. Dwa z nich zostały już zakończone. Ostatnia sprawa jeszcze jest w sądzie. Wszystkie przypadki dotyczyły niedostosowania się kierowców do obowiązujących znaków oraz wyprzedzania w miejscu zabronionym – mówi sierżant sztabowy Joanna Paszenda z wodzisławskiej policji.

Urządzenia do zadań specjalnych

Rejestratory samochodowe to kolejne – po radiach, automatycznych skrzyniach biegów czy nawigacji – ułatwienie życia kierowcy. Udowodnienie, że ta stłuczka nastąpiła kompletnie nie z Twojej winy jeszcze nigdy nie było takie proste. Przynajmniej w teorii…

Praktyka codziennej jazdy pokazuje jednak, że niektóre urządzenia wywiązują się ze swoich zadań lepiej, niż inne. Kamery różnią się między sobą wieloma parametrami, na przykład rozdzielczością, optyką, częstotliwością zapisu wideo, a także liczbą funkcji dodatkowych. Jak połapać się w tym chaosie i wybrać sprzęt odpowiedni dla siebie?

– Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jeździmy głównie w dzień, czy w nocy – tłumaczy sprzedawca w salonie sieci Neonet. – Większość rejestratorów radzi sobie z zapisywaniem w miarę czytelnego obrazu z jazdy dziennej. Aby uzyskać wyraźny obraz po zmroku musimy zainwestować w droższe urządzenie. W tym wypadku najważniejsza jest dobra optyka, drugorzędne znaczenie ma dodatkowe podświetlenie. Kolejne istotne kwestie to umiejscowienie kamery – wewnątrz czy na zewnątrz samochodu oraz jej podłączenie – przez gniazdo zapalniczki samochodowej czy przez USB, a także zasobność naszego portfela – dodaje.

Najdroższe modele mogą kosztować nawet tysiąc złotych. Oferują one wszystkie dodatkowe funkcje, jakie może mieć taki sprzęt: możliwość udostępniania nagrań na portalach społecznościowych, stabilizację obrazu albo współpracę z nawigacją i pomoc w poruszaniu się po misternie utkanej sieci fotoradarów. Jakość obrazu, najważniejszy czynnik, jest na najwyższym poziomie, ale, jak zgodnie twierdzą konsultanci, niewiele różni się od modeli z segmentu od pięciuset do siedmiuset złotych. Najpopularniejsze są jednak najtańsze modele. – Klienci często wybierają urządzenia firmy Prestigio. To porządna firma z niższego segmentu cenowego – ocenia sprzedawca w salonie Mediaexpert.

Czy jakość obrazu tych najtańszych kamer jest znacznie gorsza, niż ich nieco droższych odpowiedników? Wydaje się, że tak. – Kiedy rejestratory dopiero pojawiły się na rynku, były wielkim hitem, ale klienci traktowali je jako zwykły gadżet i często wybierali najtańsze modele. Teraz wielu z nich, przekonawszy się o użyteczności takich urządzeń, wraca po lepsze – uważa konsultant Bugla Service. Wielu sprzedawców jest zdania, że warto kupować tylko urządzenia nagrywające w FullHD – inne mogą nie zarejestrować nawet tablic rejestracyjnych.

– Osobiście polecam kamery Mio MiVue – mówi specjalista z salonu RTV EURO AGD. – Kosztują około pięciuset złotych, ale lepsze to, niż płacić za naprawę uszkodzeń. I w tej sprawie wśród sprzedawców również panuje zgoda. Choć, zdaniem konsultanta, nawet Mio ma swoje wady. – Jak każdy, przegrywa w starciu ze światłami długimi – żartuje.

W raciborskich sklepach ceny rejestratorów zaczynają się od 89 zł (Lark FreeCam 1.0 w sieci Euronet), a kończą na 439 zł (Mio MiVue 366, również Euronet). Liczba urządzeń dostępna w sklepach Euronet, RTV EURO AGD, Mediaexpert i Bugla Service nie jest duża, ale każdy z nich oferuje możliwość zamówienia z magazynu (do trzech dni roboczych). Fachowi, mili konsultanci na pewno pomogą w znalezieniu optymalnego modelu.

Mateusz Kurkowski, (acz),(ż)

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Damiano2389 27.08.2014 07:33
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Gyniuś a jeśli miasto jest monitorowane to oni mają zgodę od przechodniów

Zgred 27.08.2014 07:19
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Nagrywać i wysyłać czubów na drogach nie brakuje,którzy lamia przepisy,a co do kamerek powinniście jeszcze dołączyć pomiar samochodu ,który mógł by namierzać piratów drogowych .

wasyl68 26.08.2014 12:26

A może by tak producenci samochodów pomyśleli o małym,samochodowym, karabinku maszynowym?

gyniuś 26.08.2014 11:27
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

Tylko że w Niemczech już poszły do sądu pozwy na filmujących bo jest to niezgodne z prawem .( filmowanie bez zgody filmowanego ). A tak na marginesie to tak właśnie rodzą się tacy Wofki Morozowy . Dziś ty na kogoś jutro ktoś na ciebie ,bo jeszcze się taki na świecie nie narodził co by błędów nie robił .

fmworld 26.08.2014 10:19
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Fordy za doplata juz maja taka opcje...

Bandi 26.08.2014 10:13
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A nie lepiej żeby producenci samochodów budowali to w swoich samochodach standardowo, albo w opcji oczywiście za rozsądną cenę. Było by to zabudowane oryginalnie estetycznie nie zasłaniając szyby. Może kiedyś na to wpadną. Ciekawe która marka ruszy z tym jako pierwsza.