Darmowy podręcznik dla pierwszaków... czyli co nas czeka w nowym roku szkolnym
Dziś po wakacyjnej przerwie dzieci wróciły do szkół. Dla jednych to frajda, dla drugich utrapienie. Zobacz najważniejsze zmiany w nowym roku szkolnym.
Nowy rok szkolny potrwa do 26 czerwca 2015 r. Kalendarz roku szkolnego przewiduje m.in. dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce: zimową (na Boże Narodzenie) od 22 grudnia do 1 stycznia oraz wiosenną (na Wielkanoc) od 2 do 7 kwietnia. Dwutygodniowe ferie zimowe dla uczniów z naszego województwa rozpoczną się 31 stycznia i potrwają do 15 lutego.
Sześciolatki w pierwszej klasie – obowiązkowo te, które urodziły się w pierwszej połowie 2008 roku.
Obowiązek szkolny dotyczy sześciolatków, które urodziły się w pierwszej połowie 2008 roku czyli dzieci urodzone od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku. Natomiast we wrześniu 2015 roku obowiązek szkolny ma objąć już wszystkie dzieci sześcioletnie. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego klasy pierwsze szkoły podstawowej nie będą mogły liczyć więcej niż 25 uczniów. To samo od września 2015 r. będzie dotyczyło również klas drugich, a od września 2016 r. - trzecich. Ponadto w szkołach, gdzie utworzonych będzie więcej niż jeden oddział klasy pierwszej, dzieci mają być dobierane do poszczególnych oddziałów klasowych według wieku, począwszy od najmłodszych.
- Darmowy podręcznik dla uczniów klasy pierwszej. Dodatkowo bez względu na to czy szkoła zamówiła elementarz czy nie, gminy dostana na każdego pierwszoklasistę dotację na zakup podręcznika do języka obcego i na materiały ćwiczeniowe.
Do szkół trafiła pierwsza z czterech części elementarza, wydanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczniowie klas pierwszych dostaną książki, a potem oddadzą je do szkolnej biblioteki. Będą służyły uczniom z kolejnych roczników. Podręczniki będą własnością szkoły (organu prowadzącego szkoły podstawowe). Zasady wypożyczania podręczników uczniom określał będzie dyrektor placówki. Przygotowany podręcznik służyć będzie trzem kolejnym rocznikom uczniów.. Pierwszoklasiści dostaną także darmowe ćwiczenia i podręczniki do języków obcych. Dyrektorzy szkół mają dowolność w wyborze wydawcy. Za książki i materiały ćwiczeniowe zapłaci Ministerstwo Edukacji Narodowej, które przekaże pieniądze samorządom. Cena dotacji celowej wynosi do 75 złotych na ucznia.
Sprawdzian szóstoklasisty 2015 po raz pierwszy z językiem obcym
Od roku szkolnego 2014/2015 zmienią się zasady sprawdzianu szóstoklasisty. Test będzie rozbity na część z języka polskiego i matematyki, oraz drugą - z języka obcego. Jest to zupełnie nowy pomysł, uczniowie sprawdzą swoje umiejętności lingwistyczne. Na rozwiązanie pierwszej części będzie 80, a drugiej - 45 minut. Szóstoklasiści będą zdawać sprawdzian z tego języka obcego, jakiego uczą się w swojej szkole. Do wyboru jest sześć: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski.Tak, jak do tej pory, wynik sprawdzianu nie będzie miał wpływu na przyjęcie dziecka do gimnazjum.
Matura 2015 bez prezentacji maturalnej i obowiązkowy przedmiot rozszerzony na maturze pisemnej
W istotny sposób zmieni się część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego. Prezentacja, dotychczasowa forma przeprowadzania tego egzaminu, w 2015 r. będzie zastąpiona egzaminem sprawdzającym umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat inspirowanej tekstem kultury.
Dodatkowo absolwent ma obowiązek przystąpić do części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego. W części pisemnej egzamin z przedmiotów obowiązkowych będzie zdawany na poziomie podstawowym, z przedmiotów dodatkowych wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Dla części ustnej egzaminu maturalnego nie określa się poziomu.
Od 1 września konieczne będzie zorganizowanie lekcji etyki nawet dla jednego ucznia
Rozporządzenie MEN daje możliwość organizacji lekcji etyki w szkole nawet dla jednego ucznia tym samym skreśla przepis, który uzależnia możliwość utworzenia grupy międzyszkolnej lub pozaszkolnego punktu katechetycznego od zgłoszenia co najmniej trzech uczniów. Uczniowie lub rodzice od nowego roku szkolnego będą musieli złożyć oświadczenie w formie pisemnej. Pisemne oświadczenia powinno zawierać informację o tym, kto będzie chodził na religię, a kto na etykę (lub na oba przedmioty jednocześnie) Deklarację w każdym momencie będzie można wycofać. Do tej pory było tak, że najczęściej pisemnych oświadczeń wymagano jedynie od osób, które chciały by ich dzieci chodziły na etykę.