Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Film Adriana Szczypińskiego "Matka Polka" dostępny w internecie

Dziś, trzy miesiące po uroczystej premierze na Zamku Piastowskim produkcja Adriana Szczypińskiego trafiła na serwis YouTube. Zachęcamy do oglądania (oczywiście w wersji HD).

Film Adriana Szczypińskiego "Matka Polka" dostępny w internecie

Materiał wideo:

Film jest opowieścią o historii najsłynniejszego raciborskiego monumentu, odsłoniętego 14 lipca 1973 roku. Dzieje pomnika Matki Polki zostały przedstawione na tle powojennej historii Raciborza, przede wszystkim PRL-owskich przemian urbanistycznych okolic pomnika, czyli Placu Mostowego i ul. Odrzańskiej, gdzie usunięto całą przedwojenną zabudowę i nadano tej części miasta nowy charakter. Dzięki unikalnym, często nigdy nie prezentowanym wcześniej archiwalnym fotografiom, widzowie dokładnie poznają historię pomnika, od pierwszych planów, poprzez kolejne wersje, aż do dnia odsłonięcia.

Film jest także próbą odpowiedzi na pytanie o rolę Matki Polki w przestrzeni symbolicznej Raciborza. Autor filmu zaprosił do występu przed kamerą aż 15 osób, głównie z Raciborza, ale także z Opola i Katowic. Są wśród nich zarówno historycy, jak i zwykli mieszkańcy, pamiętający najważniejsze chwile związane z pomnikiem. W filmie występują: Karol Magiera, Paweł Newerla, Piotr Libera, Jerzy Rezny, Sylwester Potocki, Bolesław Stachow, Władysław Płonka, Janusz Loch, Leszek Tytko, Janusz Nowak, Grzegorz Wawoczny, Irena Białuska, Piotr Dominiak, Joanna Filipczyk oraz Alina Borowczak-Grzybowska, córka Jana Borowczaka, nieżyjącego już autora pomnika. Ponadto przy pracach nad filmem pomagało kilkadziesiąt osób i kilka instytucji, udostępniających archiwalne dokumenty, fotografie czy miejsca zdjęciowe.

Dzieło powstało jako niezależne, prywatne przedsięwzięcie, bez jakiegokolwiek wsparcia finansowego z zewnątrz. Jego produkcja trwała 12 miesięcy. Adrian Szczypiński stworzył swój pełnometrażowy (122 minuty) dokument praktycznie jednoosobowo, na własnym sprzęcie i za własne pieniądze. Pełnił funkcje reżysera, producenta, scenarzysty, operatora, montażysty, dźwiękowca, itd.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].