O losach Polaków na Syberii pisali na medal
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim na podium ogólnopolskiego konkursu „Losy Polaków na Syberii”.
Ogólnopolski Konkurs „Losy Polaków na Syberii” został zorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń oraz VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – nadesłano 291 prac z całego kraju. Konkurs odbywał się w czterech kategoriach: pracy pisemnej, utworu poetyckiego, pracy multimedialnej i plakatu. Uczniowie przedstawili w ten sposób dramatyczne losy Polaków na „nieludzkiej ziemi”. Komisja ogólnopolska wyłoniła 39 laureatów i 47 finalistów konkursu.
Gala finałowa konkursu odbyła się 6 września 2014 r. w Dużej Auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie w ramach IV Kongresu Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie. Uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, Dawid Nogalski, zajął I miejsce w kategorii utwór poetycki. W tej samej kategorii II miejsce zajęła jego koleżanka z ZST - Sara Drescher.
Fragment wiersza Dawida Nogalskiego
Dano im piętnaście minut
By zabrać ze sobą
Do krainy krwawych lodowych rzeźb
Okruchy ciepła z domowego ogniska
By ogrzewały ich dłonie
Drżące przy pracy
Wokół nowego stołu
Rąbanego czerwoną tępą siekierą
Kwitła delikatnie namiastka domu (…)
źródło: ZST
Uważam, że dobrze iż nasza śląska młodzież tak godnie reprezentuje nas w ogólnopolskich konkursach. Świadczy to tylko o zdolności i wrażliwości tego pokolenia. Losy Sybiraków to losy ludzi z całej Polski- od wschodu do zachodu i od północy do południa kraju a także z polskich ziem które są w obecnej Białorusi i Ukrainie -ludzi którzy bardzo cierpieli na obcej surowej ziemi. Gratuluję wam sukcesu i życzę powodzenia w kolejnych równie ważnych konkursach. Zamieszczony fragment jest super -szkoda, że nie jest w całości .
Szkoda ze w polsce nie są seperatystow to by inaczej gorole pisały, banda chadziajsko
a może tak "coś" o Ślązakach wywiezionych albo tych przetrzymywanych w obozach w roku 1945.