Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Laboratorium Bioróżnorodności w Parku Śląskim

Młodzi ornitolodzy śledzą lornetkami ciekawe okazy ptaków, a młodzi przyrodnicy poznają tajemnice parkowej przyrody. W tym samym czasie ich koledzy przygotowują swoje pierwsze preparaty pod mikroskopami w „Laboratorium Bioróżnorodności”. Takie zajęcia od teraz oferuje Fundacja Park Śląski.

Laboratorium Bioróżnorodności w Parku Śląskim

Podczas uroczystej inauguracji działalności z laboratorium skorzystało 650 dzieci. Mali naukowcy poszerzali swoją wiedzę na zajęciach stacjonarnych w laboratorium oraz terenowych - ornitologicznych i typowo przyrodniczych. Ucierali konfiturę z róży, tworzyli ekologiczne ozdoby, podsłuchiwali ptaki, wykonywali swoje pierwsze preparaty, sadzili kwiatki. W wolnym czasie zbierali natomiast żołędzie, które trafią do zoo.

Serce parkowej ekologii bije teraz nieopodal restauracji Marysin Dwór. Zostało utworzone w pomieszczeniach dawnego radiowęzła, jako część projektu „Akademia Bioróżnorodności", który fundacja realizuje dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Parkowe laboratorium jest wyposażone w bardzo dobry sprzęt i materiały dydaktyczne.

Agnieszka Siemińska, wiceprezes Funduszu, podkreśla, że takie inicjatywy są bardzo potrzebne i przyjmowane z otwartymi rękami. „To miejsce jest wyjątkowe w skali całego województwa, bo przede wszystkim pozwoli, aby najmłodsze pokolenie zobaczyło otaczający nas świat z zupełnie innej perspektywy. Dostarczy możliwość rzetelnej edukacji, ale również namacalnego poznania przyrody” – mówi wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach.

„Gdy dzieci usłyszały, że idą do laboratorium, nie było jakiejś wielkiej euforii, ale gdy zobaczyły to miejsce, wiewiórkę ptaki i mikroskopy, były zachwycone” – przyznaje Justyna Cebo, nauczycielka z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 11 w Piekarach Śląskich, której uczniowie jako pierwsi skorzystali z laboratorium. „Ogromnym atutem tych warsztatów jest prowadzenie ich w niewielkich grupach. Dzięki temu do każdego dziecka można podejść w indywidualny sposób” – dodaje.

„Mamy budynek i sprzęt, którego w szkołach brakuje, ale również specjalistów, którzy w bardzo ciekawy sposób umieją przybliżyć działanie laboratorium” – mówi Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski. Jak podkreśla, pomysłów na rozwój tej działalności jest mnóstwo.

Karty, gry i puzzle

Akademia poza zajęciami w terenie ma też wydawać materiały dydaktyczne, wytyczać ścieżki edukacyjne i oczywiście organizować zajęcia w laboratorium. Pracuje przy nim ponad trzydziestu stałych edukatorów ekologicznych. „Mamy nadzieję, że będziemy mogli obsługiwać jeszcze większe ilości dzieci niż do tej pory. A zainteresowanie przedszkoli i szkół jest ogromne” – przyznaje Poraj i dodaje, że do końca roku wszystkie miejsca są już zajęte. Na razie laboratorium jest nastawione na grupy zorganizowane. Lekcje terenowe odbywają się dwa razy w tygodniu, laboratoryjne - co najmniej raz w tygodniu. Do każdej grupy staramy się podejść indywidualnie.

W laboratorium stworzono dwa pomieszczenia edukacyjne. W pierwszym odbywają się zajęcia z mikroskopami, a w drugim będą prowadzone zajęcia z wykorzystaniem komputerowych programów ekologicznych. Dzięki dotacji z WFOŚiGW w Katowicach Fundacja Park Śląski wydała sporo własnych materiałów edukacyjnych: gier puzzli, kart, a nawet łańcuch pokarmowy do układania. Te pomoce mają utrwalić wiedzę, którą uczestnicy zajęć zdobywają w praktyce. „W przyszłym roku chcemy wydać album fotograficzny z treścią edukacyjną o bioróżnorodności w Parku Śląskim, doposażać bazę dydaktyczną oraz poszerzyć ofertę o warsztaty dla rodziców i dzieci” wylicza prezes fundacji.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja