W Rybniku powstanie nowy żłobek
Spółdzielnia socjalna Szkrabkowo już na początku października uruchomi przy ulicy Żorskiej 238 żłobek, który docelowo będzie mógł przyjąć jednocześnie 40 dzieci. W minioną sobotę odbył się dzień otwarty, podczas którego warsztaty dla rodziców prowadziła Dorota Kalinowska, znana z mediów pani psycholog.
Całe przedsięwzięcie jest możliwe dzięki funduszom unijnym. Spółdzielnia socjalna Szkrabkowo została wsparta pieniędzmi, które do rozdysponowania miało Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku. – Jesteśmy liderem projektu, w ramach którego przyznaliśmy pięć dotacji po 100 tysięcy złotych na tworzenie spółdzielni socjalnych. W tym wypadku można powiedzieć, że na rynku z jednej strony jest nadprodukcja ludzi z wykształceniem pedagogicznym, a z drugiej w tak wielkim mieście jak Rybnik jest tylko jeden żłobek. Także danie dotacji osobom z odpowiednim wykształceniem daje możliwość stworzenia im miejsc pracy, a jednocześnie powiększenie bazy żłobków w mieście – wyjaśnia Piotr Masłowski, prezes CRIS.
Aktualnie w budynku żłobka trwają jeszcze prace adaptacyjne. Jednak jak zapewnia Adam Kopka, prezes spółdzielni socjalnej Szkrabkowo, na początku października będzie już możliwe przyjmowanie pierwszych dzieci. – Cały czas prowadzimy zapisy. Na początku będziemy w stanie przyjąć jednocześnie 15 dzieci, ale docelowo, po wszystkich pracach adaptacyjnych, ta liczba wzrośnie do 40. Żłobek będzie przyjmował dzieci od 20 tygodnia życia do 3 lat, a w uzasadnionych przypadkach do 4 lat. Podstawowy koszt będzie wynosił 690 złotych na dziecko, które ma zapewnioną ośmiogodzinną opiekę z podstawowymi zajęciami – tłumaczy prezes spółdzielni.
Ewenementem będzie darmowy dostęp rodziców do monitoringu. Poprzez internet będą mogli na bieżąco śledzić, co dzieje się z ich dzieckiem. W minioną sobotę, kiedy to zorganizowano dzień otwarty, do żłobka zaproszona została znana z programów telewizyjnych psycholog Dorota Kalinowska, która przeprowadziła warsztaty dotyczące adaptacji dzieci do żłobka oraz uczuć, emocji i myśli, które pojawiają się u rodziców, gdy mają swoje dzieci do żłobka oddać. – Tym, co sprzyja adaptacji, jest świadome podjęcie decyzji, że żłobek jest dobrym miejscem dla dziecka. Rodzice powinni zachować spokój. Komunikaty, które kierują do dziecka powinny być spójne, a więc w momencie oddania dziecka do żłobka staramy się być spokojni i uśmiechnięci, a nie roztrzęsieni i pełni wątpliwości. Jeśli chodzi o pożegnanie z dzieckiem, to powinno być ono krótkie, zwięzłe i na temat. Warto, by rodzice pomyśleli o swoich emocjach. O tym, dlaczego są niespokojni czy roztrzęsieni. Jeśli uda się znaleźć źródło tych wątpliwości to z dużym prawdopodobieństwem będzie sobie łatwiej z tym poradzić – udzielała wskazówek pani psycholog.
(kp)