Śmieci to wielkie pieniądze. EMPOL gotów zbudować w Raciborzu instalację przetwarzania odpadów
Instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów tworzyłaby z działającymi obecnie kompostownią oraz składowiskiem odpadów zintegrowane centrum przetwarzania odpadów komunalnych. Jakie warunki postawiły władze chętnym do budowy instalacji?
Instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów to wielomilionowa inwestycja, która umożliwi przetworzenie odpadów komunalnych powstających na terenie Raciborza. Całość zostanie zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto ze swojej strony oferuje teren, na którym powstanie instalacja (należący do Zakładu Zagospodarowania Odpadów, Racibórz ul. Rybnicka) oraz strumień odpadów. Rolą prywatnego inwestora będzie zaprojektowanie, budowa, finansowanie i eksploatacja instalacji. Do ogłoszonego przez władze Raciborza dialogu konkurencyjnego dopuszczono pięć podmiotów: Remondis (oddział Sosnowiec), Tonsmeier Południe, PUK EMPOL oraz konsorcja: FB Serwis-Cespa Gestion de Residuos oraz PPHU KOMART-NAPRZÓD. O dziwo, ostatecznie na złożenie swojej oferty zdecydował się tylko EMPOL (firma działa głównie na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego, obsługuje zakłady zagospodarowania odpadów w Gorlicach, Tylmanowej i Młynach).
Otwarcie ofert nastąpiło zgodnie z procedurą w miniony piątek (26.09.2014) w Sali Kolumnowej UM Racibórz o godz. 12.00. Ustalone przez władze miasta kryteria dotyczyły:
- wysokości opłaty pobieranej za jedną tonę odpadów dostarczonych do instalacji (najkorzystniejsza ocena - najniższa cena),
- wyrażonej w % ilości przetworzonych przez instalację odpadów z jednej tony, jakie zostaną zdeponowane na składowisku odpadów (najkorzystniejsza ocena - jak najniższy % odpadów, które trafią na składowisko),
- terminu wykonania instalacji (najkorzystniejsza ocena - najkrótszy termin),
- gwarancji udzielonej przez partnera prywatnego po zakończeniu okresu, na jaki zawarta będzie umowa o PPP po przekazaniu instalacji zamawiającemu, tj. Gminie Racibórz (najkorzystniejsza ocena - najdłuższy termin),
- cena, za jaką partner prywatny przekaże instalację miastu po wygaśnięciu umowy partnerstwa publiczno-prywatnego.
Złożona przez PUK EMPOL oferta zostanie teraz sprawdzona pod względem formalnym i zweryfikowana. Wkrótce okaże się, czy to właśnie EMPOL zbuduje raciborską instalację przetwarzania odpadów. O losach inwestycji będziemy Państwa informować na bieżąco na portalu nowiny.pl oraz na łamach "Nowin Raciborskich".
Wojtek Żołneczko
Główny Inspektor Ochrony Środowiska określa RIPOK (regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych) jako "perły w koronie systemu gospodarki odpadami komunalnymi". Głównym celem RIPOK jest uzyskanie wysokich poziomów recyklingu niektórych rodzajów wytwarzanych odpadów i redukcja bioodpadów składowanych na składowiskach poprzez profesjonalne przetwarzanie odpadów.