Samorząd może dużo – przeglądaj raport!
Prezentujemy specjalny raport „Liderzy Samorządu" o podsumowaniu kadencji samorządów gminnych naszego regionu, przygotowany przez redakcje Nowin Raciborskich, Nowiny Wodzisławskich i Tygodnika Rybnickiego.
Co znajdziecie Państwo wewnątrz raportu?
„Wierzę w samorząd" - zapewnia minister Adam Zdziebło (str. 3). My, jako dziennikarze, też uważamy, że to władza, która może i powinna działać najlepiej z wszystkich władz w tym kraju. Jest najbliżej mieszkańców, realizuje ich najpilniejsze potrzeby, a radny, wójt czy burmistrz to przecież często sąsiad, który świetnie wie czego oczekują jego współmieszkańcy. Dlatego próbujemy opisywać i porównywać działanie samorządów w naszym regionie, choć zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwe, a „zwycięzcy rankingów nie zawsze wygrywają wybory" (dr Rafał Glajcar, str. 13).
Jedną z głównych kompetencji współczesnych samorządów musi być „wybranie swojego wyzwania strategicznego", o czym mówi prof. Florian Kuźnik (str.7). Zwłaszcza, że wyłącznie doraźne reagowanie na sytuację jest w dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie, działaniem mało skutecznym, by nie rzec samobójczym. Dlatego dr Dariusz Krawczyk apeluje, by „wyprzedzać dzisiejsze potrzeby" (str. 8). A te są różnorodne. W gminach, w których mamy bezrobocie, które dyrektor WUP Grzegorz Sikorski nazywa „młodym" (str. 5), na pewno warto przyjrzeć się skuteczności i logice prowadzonej edukacji. Pisze o tym m.in. Mariusz Weidner („Władze czeka trudny egzamin", str. 10). Zwłaszcza, że jak przekonuje dr Bożena Zasępa: „Samorządy mogą wpływać na potencjał ludnościowy" (str. 4).
Jak stwarzać mieszkańcom warunki, by nie wyjeżdżali i rodzili dzieci? Dużo niestety w tej kwestii zależy od decyzji podejmowanych w Warszawie, ale i samorządy mają tu swoje pole do zagospodarowania. Wymagajmy więc od nich ciężkiej pracy i kreatywności, zwłaszcza że podstawy do skutecznych działań (np. ekonomiczne) mamy solidne. Warto w tym kontekście zapoznać się z opiniami prezes Gabrieli Lenartowicz („Możemy żyć z węgla i sobie nie szkodzić", str. 9). Metod tego wpływu jest oczywiście wiele, a perspektywy wcale nie takie pesymistyczne. Zwłaszcza, że przecież nie samym chlebem żyje człowiek. Zdrowe, satysfakcjonujące i ciekawe życie w gminie zależy także od tego, jak tamtejsze władze podchodzą do kultury i sportu. Dlatego Tomasz Raudner zwraca się do samorządowych mecenasów, by byli „hojni, ale i mądrzy" (str. 10), a Marek Pietras twierdzi, że musimy „zbudować modę na sport" (str. 11). Nie bójmy się zatem decyzji odważnych a pomysłów oryginalnych. Aby w naszym regionie nie sprawdzała się opinia dr Roberta Rajczyka, że „brakuje niekonwencjonalnych pomysłów" (str. 16).
Kliknij okładkę i przeglądaj raport bezpłatnie!
PATRONAT HONOROWY NAD PUBLIKACJĄ OBJĘŁO
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
Raport "Liderzy Samorządu" ukazał się również w formie drukowanej jako załącznik do wydań Nowin Raciborskich, Nowin Wodzisławskich i Tygodnika Rybnickiego 7 października br. Można go również znaleźć w formie drukowanej we wszystkich urzędach miast i gmin oraz starostwach powiatowych powiatu raciborskiego, wodzisławskiego i rybnickiego.
(mk)
pech, że dokumentu nie można pobrać ;)