Plac Długosza: Czy powstanie tu podziemny parking?
To całkiem realna przyszłość dla centralnego punktu miasta. Prezydent Lenk czeka na szczegółowe propozycje architektów, ale już wie, że wśród nich pojawi się opcja z postojem pod ziemią.
Na placu przez lata widziano miejsce dla galerii handlowej. Znalazł się już nawet nabywca, deweloper z Kielc, który chciał tam umiejscowić wielkie kino. Ale skończyło się na przymiarkach. Kolejne przetargi z coraz niższą ceną kończyły się fiaskiem. Stowarzyszenie Nasze Miasto szukało pomysłów dla placu Długosza gdy realizowało projekt „Ożywiamy Racibórz”. Większość zapytanych mieszkańców widziało tam funkcje rekreacyjne, coś na kształt parku. Magistrat przeprowadził swoje ankiety i uzyskał podobne odpowiedzi. Ponadto zagwarantował sobie ze źródeł unijnych 8 mln zł na rewitalizację terenu.
Aktualnie nad koncepcjami zagospodarowania placu pracują raciborscy architekci. – Już wiem od nich, że wśród propozycji będzie umiejscowienie tam podziemnego parkingu. Pomysł śmiały ale i kosztowny – przyznaje Mirosław Lenk prezydent miasta. By go zrealizować nie wystarczyłoby pieniędzy z UE, trzeba byłoby zaangażować środki z dwóch albo trzech miejskich budżetów rocznych.
Takie przedsięwzięcie rozciągnęłoby inwestycję w czasie, bo pod placem znajdują się pozostałości stojących tam kiedyś budynków (m.in. piwnice) oraz wiele obszarów, które zainteresują archeologów. Prawdopodobnie zadanie zostałoby zrealizowane na koniec przyszłej kadencji samorządu.
(ma.w)
Czytaj także:
Czy nie byłoby prościej przywracać, sukcesywnie oczywiście, dawną zabudowę,i krok po kroku odtwarzać dawną architekturę "starego miasta"? Byłyby tam atrakcyjne mieszkania w centrum miasta, sklepy, usługi, gastronomia itp.Powstałyby staromiejskie uliczki, zaułki samo cudo! A parking podziemny, galerie to szkaradztwo nie nadające się do lokalizowania w sercu miasta czy tego nikt poważnie nie rozważał? Ta sytuacja trwa już nieprzerwanie blisko 70 lat i nikomu we władzach i tamtych i tych obecnych nie do głowy aby przywrócić (choć w części) tą zniszczoną wojna i po wojnie architektoniczną świetność?