Film o Gawlinie na zakończenie obchodów roku jego pamięci
18 listopada w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu nastąpi uroczyste zamknięcie i podsumowanie obchodów Roku Gawliny. Będą wspomnienia o arcybiskupie oraz film dokumentalny o jego życiu.
Podczas spotkania o arcybiskupie Gawlinie będzie mówił m.in. abp Damian Zimoń, będzie też prelekcja ks. prof. Jerzego Myszora oraz wystąpienia starosty Adama Hajduka i proboszcza z Rudnika - ks. Piotra Spallka. Będzie też można zobaczyć ciekawy film biograficzny o życiu arcybiskupa rodem ze Strzybnika. W programie znajdzie się też występ młodzieży ze szkołu muzycznej w Raciborzu. Przyjść może każdy, wstęp jest wolny.
W ciągu ostatniego roku zorganizowano wiele różnego rodzaju wydarzeń, które miały mieszkańcom przybliżać postać abp Józefa Gawliny. - O Gawlinie pewnie wiedziałem tyle, ile być może wie reszta mieszkańców tej gminy - przyznaje Zygmunt Kandora z urzędu gminy w Rudniku. - Że urodził się w Strzybniku. Tu chodził do szkoły. Czuł się Polakiem, więc przeniesiono go do szkoły w Raciborzu, a w końcu do Rybnika. Został księdzem, potem wyemigrował. Przez ostatnie miesiące każdy mógł poznać Gawlinę lepiej. Poznać go jako człowieka bardzo wrażliwego i konsekwentnego. Księdza, któremu bardzo bliski był Śląsk, bliscy byli ludzie i ich krzywda. Dowiedziałem się, że z piekielnej ziemi jaką była Syberia, udało mu się wyciągnąć mnóstwo dzieci. Że na krańcach świata pomagał tworzyć sierocińce. O tym wszystkim wielu ludzi nie wiedziało - przyznaje Zygmunt Kandora.
/GMINA RUDNIK/