W Katowicach otwarto ścieżkę edukacyjną „Aleja drzew polskich”
12. edycja programu edukacji ekologicznej "Święto Drzewa" została w zainaugurowana w Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach.
W uroczystości wzięła udział prezes WFOŚiGW w Katowicach Gabriela Lenartowicz, a także przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, Lasów Państwowych oraz Klubu Gaja. Uczestnicy spotkania oficjalnie otworzyli „Aleję drzew polskich - miejską ścieżkę dydaktyczną” przygotowaną przez Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego. WFOŚiGW w Katowicach przeznaczył na ten cel dotację w wysokości 43 700 zł.
Ścieżka edukacyjna „Aleja drzew polskich” ma zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania rodzimych gatunków roślin do tworzenia kompozycji architektonicznych w przestrzeni miejskiej uwypuklając ich cechy i możliwości dekoracyjne.
Lokalizacja ścieżki w obrębie kampusu uniwersyteckiego gwarantuje duży ruch pieszy oraz stałe grono odbiorców, w tym studentów i pracowników, zarówno Uniwersytetu Śląskiego jak i Uniwersytetu Ekonomicznego, a także czytelników korzystających z zasobów Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.
Podczas uroczystego otwarcia ścieżki edukacyjnej uczestnicy wydarzenia rozwieszali kolorowe eko-liście z hasłem „Każdy liść pochłania CO2” zrobione z materiałów z recyklingu z nadrukowanym hasłem akcji. Każdy liść posiada kod QR, który pozwala na połączenie się ze stroną www.chronklimat.pl, gdzie można będzie znaleźć porady na temat ekologicznego stylu życia.
W latach 2012-2013 przy tzw. „Bulwarach Rawy" posadzono kilkanaście drzew, należących do 13 gatunków wchodzących w skład flory polskiej. Były to: brzoza brodawkowata, buk zwyczajny, dąb szypułkowy, grab pospolity, jarząb pospolity, jesion wyniosły, klon jawor, klon zwyczajny, lipa drobnolistna, lip szerokolistna, paklon, wiąz pospolity i wierzba iwa.
12. edycja Święta Drzewa objęta jest honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25 lat Wolności. Poprzez działania na rzecz środowiska świętujemy w tym roku 25-lecie odzyskania swobód obywatelskich. Drzewa zasadzone z tej okazji w całej Polsce otrzymują imię „Drzewo Wolności”.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja