Otwarcie Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka
W Zabrzu oficjalnie otwarte zostało Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – jeden z najnowocześniejszych w kraju szpitali ginekologiczno-położniczych. W uroczystości wzięła udział Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Centrum będzie miejscem, gdzie opieka nad kobietami będzie kompleksowa. „Stworzyliśmy ultranowoczesną placówkę, z pełną ofertą usług ginekologiczno-położniczych. Centrum będzie działało w systemie „rooming-in", w którym matka ma przy sobie dziecko przez cały czas, również zaraz po urodzeniu. Po wyjściu ze szpitala noworodek pozostanie pod opieką poradni neonatologicznej, czyli pielęgniarek i lekarzy znających go od urodzenia.
Ta wiedza umożliwi sprawniejsze zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju małego człowieka w pierwszych trzech miesiącach życia” – powiedział dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Pacjentki Centrum będą mogły korzystać ze wszystkich form znieczuleń, rodzić naturalnie lub w wodzie. CZKiD oferuje także szereg innych udogodnień dla pacjentek, jak konsultacje psychologiczne czy dietetyczne. Przyszłe mamy będą też mogły korzystać z usług szkoły rodzenia. Co istotne, wszystkie te usługi będą bezpłatne. Dla przyszłych mam otwarta zostanie poradnia laktacyjna. „Duży nacisk położymy na edukację młodych mam. Chciałabym, aby wszystkie kobiety rodzące dzieci w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka były zmotywowane do karmienia piersią i znały zalety karmienia naturalnego” – mówiła położna Joanna Magdalińska.
Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka będzie też pierwszym w regionie ośrodkiem laparoskopowego leczenia endometriozy. „Dzięki jednej z najlepiej wyposażonych w Polsce multimedialnej sali do zabiegów laparoskopowych oraz świetnemu zespołowi ginekologów i chirurgów będziemy mogli skutecznie pomagać pacjentkom z tym schorzeniem” – dodał prezes Mariusz Wójtowicz.
Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka wybudowane zostało w niespełna 15 miesięcy. Wartość inwestycji wyniosła ok. 43 miliony złotych. Inwestycję sfinansowało miasto Zabrze, które jest właścicielem szpitala. „Placówka medyczna, na którą zabrzanie czekali od kilkudziesięciu lat, cechować się będzie najwyższymi standardami funkcjonowania, a przede wszystkim jakością opieki nad pacjentami. Zależało nam na tym, aby matki mogły rodzić w bardzo dobrych warunkach, mając przy boku bliskich oraz najlepszych lekarzy. Centrum to innowacyjny w skali regionalnej ośrodek wpisujący się w wizerunek Zabrza jako miasta przyjaznego rodzinie” – stwierdziła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
Szpital Miejski w Zabrzu sp. z o.o. to miejski szpital wieloprofilowy. Powstał 4 grudnia 1961 roku. Szpital dysponuje 410 łóżkami, funkcjonuje w nim 8 oddziałów: Chorób Wewnętrznych, Neurologii, Dermatologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Oddział Ginekologii i Położnictwa, Neonatologii. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparł finansowo termomodernizację budynku oraz budowę instalacji solarnej. Inwestycja kosztowała ok. 4,5 mln złotych. Ponad połowę tej kwoty stanowiły dotacja i pożyczka z WFOŚiGW w Katowicach.