Styl życia ma wpływ na zachorowalność na raka
O odżywianiu, narkotykach, alkoholu i stresie, które nie pozostają bez wpływu na styl życia, a więc i zapadalność na choroby nowotworowe mówiła na spotkaniu z młodzieżą prof. hab dr n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska – kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.
Kolejna wizyta pani doktor, tym razem w Zespole Szkół Mechanicznych im. Arki Bożka w Raciborzu przygotowana została w ramach projektu pn. Profilaktyka chorób nowotworowych „Zdążyć przez rakiem” współfinansowanego przez Gminę Racibórz.
Wykład „Wpływ trybu i stylu życia na zapadalność na choroby nowotworowe” wysłuchali licznie zgromadzeni w auli szkoły uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Na spotkaniu nie zabrakło też wiceprezydent Raciborza dr Ludmiły Nowackiej.
Starając się przybliżyć temat w sposób ciekawy, jednocześnie pani profesor przypomniała, że w Polsce w 2000 r. Polacy umierali głównie z powodu chorób układu krążenia. W ciągu 10 lat sytuacja zmieniła się. Dzięki lepszej diagnostyce i leczeniu chorób układu krążenia liczba osób, które umierają na choroby krążenia maleje, natomiast rośnie liczba chorych, którzy umarli z powodu chorób nowotworowych.
Dlaczego tak jest? Decyduje o tym styl życia, który stanowi ponad połowę wszystkich czynników, które na nas wpływają. Do najgroźniejszych należy zaliczyć: otyłość, nikotynę, narkotyki, alkohol i stres.