Dziś wybory. Głosować możemy od 7 do 21
Kto i gdzie może zagłosować, jak oddać ważny głos, ile kart otrzymamy w lokalu wyborczym, w jakich godzinach można głosować, co zmieniają okręgi jednomandatowe, jak znaleźć kandydatów i kandydatki i jak spośród nich wybrać? Zachęcamy do lektury.
- 16 listopada powinniśmy zagłosować. Świadomie wybierzmy osoby, które będą decydowały o jakości naszego życia przez kolejne 4 lata. O tym, czy dziecko znajdzie miejsce w przedszkolu, czy szkoła nie zostanie zlikwidowana, czy bez problemów dojedziemy do pracy, czy mieszkańcy będą mieli wpływ na wydatki. Przede wszystkim zaś wybierzmy osoby, które będą słuchać mieszkańców - również po wyborach! – mówi Joanna Załuska dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór w Fundacji im. Stefana Batorego.
Uwaga: Podczas ciszy wyborczej można zachęcać do głosowania (pod warunkiem, że nie na konkretnego kandydata ani komitet wyborczy) i informować i procedurach wyborczych.
Te wybory będą nie tylko ważne, ale też inne
Po raz pierwszy prawie w całej Polsce (we wszystkich gminach poza 66 największymi miastami w kraju na prawach powiatu), wybierzemy radnych w okręgach jednomandatowych. Oznacza to, że gmina zostanie podzielona dokładnie na tyle okręgów wyborczych, ilu jest radnych. Jeżeli w gminie wybieranych będzie 15 radnych, gmina podzielona będzie na 15 okręgów wyborczych. W każdym z nich komitety wyborcze zgłoszą po jednym kandydacie. Wyborcy też zagłosują tylko na jedną osobę. Mandat uzyska dokładnie ten kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów.
Jak znaleźć kandydatów w swoim okręgu:
Listę dla danego okręgu możemy sprawdzić na obwieszczeniach lub w internecie, na stronie PKW (www.pkw.gov.pl). Koalicja Masz Głos, Masz Wybór, przygotowała prostą, obrazkową instrukcję, która krok po kroku pokazuje jak to zrobić: goo.gl/Lfv7j3
Aby dobrze wybrać kandydata lub kandydatkę sprawdź:
- czy pomysły i plany, zamieszczone w programie wyborczym odpowiadają ci,
- czy kandydat lub kandydatka wie jakie kompetencje ma samorząd i co za tym idzie – czy jego/jej obietnice wyborcze, są możliwe do spełnienia. Na www.maszglos.pl znajdziesz ściągę za co odpowiada samorząd,
- czym do tej pory zajmowal/ła się kandydat lub kandydatka, czy mają doświadczenie, które będzie przydatne w pracy na rzecz mieszkańców,
- czy są otwarci na rozmowę z wyborcami. Jeśli kandydat lub kandydatka nie chce rozmawiać z wyborcami, to czy jako radny znajdzie czas i chęci aby kontaktować się z mieszkańcami?