PKW: kampania wyborcza przed drugą turą dopiero po oficjalnych wynikach
Mirosław Lenk i Anna Ronin w Raciborzu oraz Adam Fudali i Piotr Kuczera w Rybniku (a także inni kandydaci na, których czeka druga tura wyborów) na razie muszą wstrzymać się z rozpoczęciem, a w zasadzie kontynuacją kampani wyborczej. - Kampanię wyborczą przed drugą turą kandydaci na wójtów mogą rozpocząć dopiero po podaniu do publicznej wiadomości uchwały terytorialnej komisji wyborczej o konieczności przeprowadzenia ponownego głosowania – wyjaśnia PKW.
Kampania musi być płatna
PKW przygotowała instrukcję dotyczącą zasad prowadzenia kampanii przed drugą turą wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Komisja przypomina, że kampanię mogą prowadzić te komitety wyborcze, których kandydaci będą uczestniczyli w ponownym głosowaniu. Rozpoczęcie kampanii wyborczej może nastąpić jednak dopiero po podaniu do publicznej wiadomości uchwały terytorialnej komisji wyborczej o konieczności przeprowadzenia ponownego głosowania.
Jak tłumaczy PKW, w tym okresie możliwe jest rozpowszechnianie w programach publicznych i niepublicznych nadawców radiowych i telewizyjnych wyłącznie odpłatnych audycji wyborczych na zasadach określonych w art. 119 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.).
Kampania wyborcza ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem ponownego głosowania, tj. 28 listopada 2014 r. o godz. 24:00.
Finansowanie kampanii wyborczej
Komitety wyborcze, których kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast uczestniczą w ponownym głosowaniu, mogą podjąć ponownie pozyskiwanie środków finansowych z dniem podania do publicznej wiadomości informacji o konieczności przeprowadzenia ponownego głosowania. Termin przekazywania środków finansowych na rachunki bankowe tych komitetów wyborczych upływa w dniu 30 listopada 2014 r. Komitety wyborcze, których kandydaci będą brać udział w ponownym głosowaniu, mogą wydatkować pozyskane środki w granicach obowiązujących limitów.
W związku z udziałem w ponownym głosowaniu limit wydatków nie ulega zwiększeniu.
Komitety wyborcze, których kandydaci nie uczestniczą w ponownym głosowaniu, a także komitety, które nie zgłaszały kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, nie mogą pozyskiwać środków finansowych po dniu 16 listopada 2014 r.
Sprawozdanie finansowe
Określony w art. 142 Kodeksu wyborczego 3-miesięczny termin na złożenie sprawozdania finansowego Komisarzowi Wyborczemu albo Państwowej Komisji Wyborczej:
- dla komitetów wyborczych, których kandydaci na wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie uczestniczą w ponownym głosowaniu, a także komitetów wyborczych, które nie zgłosiły kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta, biegnie od dnia głosowania na kandydatów na radnych, co oznacza, że upływa on 16 lutego 2015 r.,
- dla komitetów wyborczych, których kandydaci uczestniczą w ponownym głosowaniu na wójta, burmistrza i prezydenta miasta, biegnie od dnia przeprowadzenia ponownego głosowania, co oznacza, że upływa on 2 marca 2015 r.
mp/Serwis Samorządowy PAP
Czytaj również:
Ludzie
Były prezydent i były przewodniczący Rady Miasta Rybnika
Radna Miasta Racibórz
Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.
Prezydent Rybnika