Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bazylika zabezpieczona przed ogniem

Po październikowym pożarze bazyliki w Sosnowcu, nasi czytelnicy pytają, czy podobny pożar nie grozi rybnickiej świątyni. Pytanie zbiega się w czasie również z rocznicą wielkiego pożaru rybnickiej bazyliki z 1959 roku. 14 października minęło od niego dokładnie 55 lat.

Bazylika zabezpieczona przed ogniem

Wysokie na 95 metrów wieże rybnickiej bazyliki, to nie tylko widoczny z wielu kilometrów symbol Rybnika, ale i jeden z najwyższych obiektów w regionie. Z udostępnionego na jednej z nich punktu widokowego, można podziwiać panoramę naszego miasta. Aby się do niego dostać, trzeba najpierw pokonać kręte betonowe schody, a następnie strome drabiny. Górna część konstrukcji wież jest drewniana, a więc narażona na działanie ognia.

Nie dosięgamy

Do pożarów w wysokich budynkach równolegle do wyjeżdżających wozów bojowych, dysponowana jest samochodowa drabina. Dzięki niej strażacy mogą podawać wodę z kosza drabiny na dużej wysokości. Drabina ma jednak wysokość niecałych 40 metrów. To wystarcza na prowadzenie akcji gaśniczych w większości rybnickich wieżowców, jednak za mało aby dosięgnąć, liczących 95 metrów wysokości, wież rybnickiej świątyni. – Jako straż pożarna przez lata zabiegaliśmy, aby rozwiązać potencjalny problem, jakim byłoby prowadzenie akcji gaśniczej na takiej wysokości – mówi młodszy brygadier Bogusław Łabędzki z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku.

Wieże już bezpieczne

Przy okazji trwającego w ostatnich latach remontu, udało się rozwiązać problem. W obu wieżach zamontowano specjalne instalacje, które w przypadku pożaru zaczną samoczynnie gasić ogień. – W tzw. hełmach wież, czyli na wysokości pokrycia blachą, zamontowane zostały rury z tryskaczami. Są tak skonstruowane, że uruchamia je wysoka temperatura. System posiada własną pompownię zasilaną z miejskiej sieci wodociągowej, ale może być zasilana również z naszych wozów bojowych. Dzięki temu można w porę opanować ogień – mówi strażak.

Ogień na wieży

Takie rozwiązanie nie istniało 14 października 1959 roku. Kościelny Józef Kapias miał wówczas 19 lat i doskonale pamięta dramatyczne zdarzenia. – To był wieczór, mama mi powiedziała, że pali się chyba północna wieża. Kiedy straż dojechała na miejsce, wszystko stało w ogniu. Pomagaliśmy wszyscy w gaszeniu, ale niewiele można było wówczas zrobić – wspomina. Kierujący ówczesną akcją gaśniczą, mógł jedynie patrzeć jak płonie wieża. Podjął decyzję o jej poświęceniu chcąc ratować mury świątyni.  – Obraz z płonącą wieżą wisi w zakrystii świątyni, przypominając o tych zdarzeniach. Tej nocy płonęły jeszcze dwie inne świątynie – wspomina kościelny.

Było groźnie

Tryskacze na wieży uruchomią, się gdy rozwinie się ogień, bazylika posiada jeszcze czujniki elektroniczne, które wykrywają najmniejsze zadymienie w świątyni i wieżach i bez zwłoki zawiadamiają straż pożarną. Ten system przydał się między innymi 15 kwietniu tego roku. Wtedy właśnie, kilka minut po godzinie 8.00 rybniccy strażacy zostali poinformowani o pożarze w rybnickiej bazylice. Zgłoszenie pochodziło z instalacji przeciwpożarowej. – Po dojeździe na miejsce okazało się, że tli się instalacja elektryczna przy jednej z lamp oświetlających wnętrze świątyni – mówi Bogusław Łabędzki z rybnickiej straży pożarnej. Do pożaru doszło nad sklepieniem świątyni w przestrzeni pomiędzy sklepieniem, a dachem bazyliki. – Gdyby nie zainstalowany system czujek, sytuacja mogłaby wyglądać o wiele gorzej. Pożar mógłby się rozwijać długo niezauważony i przenieść się na dach kościoła – twierdzi strażak.

Dym z kadzidła

– System w rybnickiej bazylice jest bardzo czuły – przyznaje proboszcz Grzegorz Olszowski. – Podczas nabożeństw nie możemy przesadzać z ilością dymu z kadzidła, bo zdarzało się, że i to włączało alarm. Czujniki reagują również na zapylenie czy mgłę, w której toną wieże świątyni. Dobrze, że wieże zostały odpowiednio zabezpieczone. Mamy nadzieję, że nigdy nie spotka nas takie nieszczęście jak to sprzed 55 lat lub to z Sosnowca – dodaje na zakończenie proboszcz.

Adrian Czarnota

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].