Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Cmentarz żydowski w Rybniku na zdjęciach z końca lat '20 XX wieku

"Cmentarz żydowski w Rybniku – negatywy ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Fotografie z końca lat dwudziestych XX w." to tytuł wystawy w rybnickim muzeum, której wernisaż odbędzie się 17 grudnia o godz. 17.00 (wstęp wolny). Wydarzeniu towarzyszyć będzie wykład dr. Dawida Kellera "Gmina żydowska w Rybniku w okresie międzywojennym". Wystawa będzie czynna do 31 stycznia.

Cmentarz żydowski w Rybniku na zdjęciach z końca lat '20 XX wieku

Cmentarz żydowski w Rybniku został założony w 1815 r. na gruncie zakupionym za cenę 100 talarów. Wcześniej zmarłych przewożono do Mikołowa. Mieścił się on w trójkącie między ulicami (współczesnymi) Klasztorną, Wieniawskiego i 3 Maja, na większości aktualnego skweru. Nie dysponujemy dokładnymi danymi na temat jego funkcjonowania, a pierwsze wizerunki jego kaplicy przedpogrzebowej znamy dopiero z początku XX w.

Dzieje cmentarza jako miejsca pochówku zostały zakończone na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX w.

Kres istnieniu cmentarza, nawet jako miejsca zamkniętego, przyniosła II wojna światowa i barbarzyńskie działania władz niemieckich miasta, które przekształciły cmentarz w park (rozszerzając powierzchnię sąsiadującego z nim już wcześniej skweru), wykorzystując nagrobki (macewy) m.in. jako płyty chodnikowe czy do utwardzania (np. w danym kanale Młynówka) (marzec-kwiecień 1940 r.). Kilka lat temu dzięki działalności lokalnych pasjonatów udało się wydobyć 7 macew, które eksponowane są w Muzeum.

Prezentowany na wystawie materiał ilustracyjny pochodzi ze zbiorów Instytutu Sztuk Polskiej Akademii Nauk i został wykonany prawdopodobnie pod koniec lat dwudziestych XX w.

źródło: Muzeum w Rybniku


Polecamy również:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Ben50 16.12.2014 18:51
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

"wykorzystując nagrobki (macewy) m.in. jako płyty chodnikowe czy do utwardzania (np. w danym kanale Młynówk ". A co robili Polacy z cmentarzami po niemieckimi na " ziemiach odzyskanych" ?