Cmentarz żydowski w Rybniku na zdjęciach z końca lat '20 XX wieku
"Cmentarz żydowski w Rybniku – negatywy ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Fotografie z końca lat dwudziestych XX w." to tytuł wystawy w rybnickim muzeum, której wernisaż odbędzie się 17 grudnia o godz. 17.00 (wstęp wolny). Wydarzeniu towarzyszyć będzie wykład dr. Dawida Kellera "Gmina żydowska w Rybniku w okresie międzywojennym". Wystawa będzie czynna do 31 stycznia.
Cmentarz żydowski w Rybniku został założony w 1815 r. na gruncie zakupionym za cenę 100 talarów. Wcześniej zmarłych przewożono do Mikołowa. Mieścił się on w trójkącie między ulicami (współczesnymi) Klasztorną, Wieniawskiego i 3 Maja, na większości aktualnego skweru. Nie dysponujemy dokładnymi danymi na temat jego funkcjonowania, a pierwsze wizerunki jego kaplicy przedpogrzebowej znamy dopiero z początku XX w.
Dzieje cmentarza jako miejsca pochówku zostały zakończone na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX w.
Kres istnieniu cmentarza, nawet jako miejsca zamkniętego, przyniosła II wojna światowa i barbarzyńskie działania władz niemieckich miasta, które przekształciły cmentarz w park (rozszerzając powierzchnię sąsiadującego z nim już wcześniej skweru), wykorzystując nagrobki (macewy) m.in. jako płyty chodnikowe czy do utwardzania (np. w danym kanale Młynówka) (marzec-kwiecień 1940 r.). Kilka lat temu dzięki działalności lokalnych pasjonatów udało się wydobyć 7 macew, które eksponowane są w Muzeum.
Prezentowany na wystawie materiał ilustracyjny pochodzi ze zbiorów Instytutu Sztuk Polskiej Akademii Nauk i został wykonany prawdopodobnie pod koniec lat dwudziestych XX w.
źródło: Muzeum w Rybniku
Polecamy również:
"wykorzystując nagrobki (macewy) m.in. jako płyty chodnikowe czy do utwardzania (np. w danym kanale Młynówk ". A co robili Polacy z cmentarzami po niemieckimi na " ziemiach odzyskanych" ?