Złote lata ulicy Długiej
Wielu z nas lubi wracać pamięcią do czasów dzieciństwa i młodości, kiedy świat wokół nas wydawał się znacznie lepszy niż dzisiejsza rzeczywistość. Jedno z moich wspomnień dotyczy właśnie ulicy Długiej. To był początek lat 80. i wakacje, które spędzałam u cioci w Raciborzu.
Pamiętam, że któregoś dnia znaleźliśmy się w jakimś fantastycznym miejscu, pełnym ekskluzywnych sklepów, lokali, galerii dzieł sztuki, niekończących się schodów i kwiatów, które rosły bujnie w wielkich donicach. Nasza wycieczka skończyła się w kultowej kawiarni „Tęczowa” na pałaszowaniu deserów, a smak kremu sułtańskiego od tej pory kojarzył mi się wyłącznie z Raciborzem. Wtedy nie wiedziałam, że ten magiczny dla mnie deptak powstał w ramach adaptacji parteru budynków mieszkalnych i że nowoczesny ciąg handlowo-usługowy, wykonany tzw. systemem gospodarczym przy pomocy raciborskich zakładów pracy, oddano do użytku w listopadzie 1979 roku. Na szczęście dla mnie pojawił się wtedy na ulicy Długiej, ze swoim nieodłącznym aparatem, znany raciborski fotografik Bolesław Stachow. Odwiedził wszystkie nowo powstałe placówki robiąc pamiątkowe zdjęcia w ich wnętrzach i jako pierwszy pokazał nowoczesne oblicze najbardziej prestiżowej ulicy w mieście.
To właśnie zdjęcia Bolesława Stachowa sprawiły, że wróciłam wspomnieniami do tamtych czasów. Stały się też dla mnie inspiracją do napisania tej publikacji. Dotarcie do wszystkich osób, które uwiecznił na fotografiach okazało się ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza, że nie znaliśmy ich imion ani nazwisk. Dzięki życzliwości i zaangażowaniu w projekt wielu raciborzan, udało mi się ustalić kim byli bohaterowie sesji zdjęciowej sprzed lat i wielu z nich odnaleźć. Wszyscy moi rozmówcy określali lata 80. jako okres największego rozkwitu ulicy Długiej. Dzięki ich wspomnieniom mogę Państwa przez świąteczny okres zaprosić na wspólny spacer po najsłynniejszym raciborskim deptaku.
Katarzyna Gruchot
Zapraszam do lektury:
- Bar Piccolo – włoskie pizze w raciborskim wydaniu
- Kawiarnia Pod Arkadami – słodkości w ludowym klimacie
- Winiarnia – procenty z demoludów
- Słodycze – gorzki smak reglamentacji
- Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej – 30 lat przy ul. Długiej
- Ruch i Tonpress – papierosy na kartki i winyle z kolejki
- Biuro Wystaw Artystycznych – galeria sztuki współczesnej
- Kosmetyka i Higiena – raciborzanki w kolejce po urodę
- Perfumeria Jola – zapach eleganckiej kobiety
- Dom Mody Elegancja – francuski szyk i polska solidność
- Fotooptyka – przez różowe okulary
- Rzemieślnik – kryształy z Raciborza i gdańskie bursztyny
- DESA – Dzieła Sztuki i Antyki
Wszystkie osoby, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami z temat Złotych lat ulicy Długiej autorka prosi o kontakt na adres: k.gruchot@nowiny.pl