Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ożywianie miasta zaczęli od ludzi

Zakończył się projekt rewitalizacji społecznej, prowadzony przez OPS i harcerzy w partnerstwie z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku. Przez 11 miesięcy mieszkańcy i organizacje ciężko pracowali, by ożywić swoją społeczność.

Ożywianie miasta zaczęli od ludzi

Potrzebę pracy z ludźmi zauważyli pracownicy OPS, którzy połączyli siły z harcerzami miejscowego hufca i znaleźli wsparcie w rybnickim CRIS. – Jeżeli rewitalizacja jest procesem ożywiania miasta, gminy, pewnej dzielnicy, miejscowości to miarą jego powodzenia jest liczba podmiotów zaangażowanych w działania rewitalizacyjne. Rewitalizacja, która ma szanse się udać, to taka, oparta na partnerstwie, w której każdy z podmiotów ma swoją rolę do spełnienia – mówił dr Krzysztof Wrana, jeden z prelegentów konferencji wieńczącej projekt. Przez jedenaście miesięcy uczestnicy nie tylko mogli skorzystać z szeregu aktywności, takich jak: kursy zawodowe, poradnictwo zawodowe, pomoc prawnika, pedagoga i psychologa, ale także włączyć się w działania na rzecz swoich najbliższych sąsiadów i lokalnej społeczności: organizowali festyny, małe remonty w swoich blokach i ich otoczeniu, tworzyli i udzielali się w lokalnych grupach działania. Przypomnijmy, że działaniom podejmowanym w ramach rewitalizacji społecznej towarzyszy zmiana funkcji przestrzeni publicznej w Czerwionce m.in. utworzenie CKE, wielofunkcyjnej hali czy remonty prowadzone na terenie zabytkowego osiedla familoków wraz z utworzeniem placu rekreacyjno-wypoczynkowego, które są już na ukończeniu.

Nie tylko remont

– Nie powinno być rewitalizacji, która skupia się tylko na warstwie architektonicznej, urbanistycznej, warstwie materialnej. Tak naprawdę weryfikatorem tego, czy rewitalizacja jest udana czy nieudana, są ludzie. Ludzie, którzy angażują się w ten proces, bo jest to proces dla nich atrakcyjny, proces, w którym realizowane są projekty dla nich ważne, a równocześnie jest to proces, który tworzy produkty atrakcyjne dla odbiorcy – mówił dr Krzysztof Wrana. – Miasto witalne to miasto pełne energii, miasto z tętniącymi życiem przestrzeniami, a więc rewitalizacja powinna prowadzić do generowania miejsc, w których mieszkańcy chcą się spotykać, chcą uczestniczyć w imprezach, chcą sami te imprezy organizować – dodał prelegent.

Dla przyszłych pokoleń

O efektach rewitalizacji mówił też dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach, Marian Uherek. ZGM podczas realizacji projektu wspierał mieszkańców przy działaniach związanych z małymi remontami klatek i ich otoczenia. – Ta rewitalizacja wyznaczyła nam kierunki, jak aktywizować mieszkańców tego terenu. Mieszkańcy znaleźli też dla swojej energii dodatkowe, wartościowe możliwości działania – mówił Uherek. Wicestarosta powiatu rybnickiego poprzedniej kadencji Aleksandra Chudzik mówiła natomiast o roli rewitalizacji społecznej w obszarze edukacji. – Żeby dzieci były mniej wykluczone, muszą podnosić swoją umiejętność spędzania wolnego czasu. Dlatego ważne jest, żeby najpierw myśleć o rewitalizacji społecznej, a potem o pozyskiwaniu środków na infrastrukturę. Co z tego, że dzieci dostaną np. siłownię pod chmurką, jak nie będą z niej korzystać, bo na danym terenie potrzeba np. zupełnie innej aktywności? Zależy nam, żeby dzieci z terenów zdegradowanych sięgały coraz wyżej i wyżej, bo to prawdziwa rewitalizacja, kiedy one zostaną na tych familokach, ale będą funkcjonowały inaczej niż ich rodzice i dziadkowie – stwierdziła Aleksandra Chudzik.

(ska)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].