Kto może kupić mieszkanie z dopłatą?
Rząd wspiera młode rodziny, by łatwiej mogły kupić swoje pierwsze mieszkanie. I chociaż program MDM spotkał się z pewną krytyką, to wiele rodzin może zaoszczędzić dzięki niemu nawet ponad 20 tysięcy złotych przy zakupie pierwszego mieszkania.
Program Mieszkanie Dla Młodych, w przeciwieństwie do swojego poprzednika – Rodzina na Swoim – jest skierowany zarówno do rodzin, jak i singli. Ma jednak kilka ograniczeń. Po pierwsze, mogą skorzystać z niego osoby poniżej 35 roku życia. Jeżeli o kredyt występuje para, wówczas pod uwagę rany jest wiek młodszej z osób. Standardowa dopłata wynosi 10% wartości mieszkania, na więcej: 15% a nawet 20%, mogą liczyć osoby z dziećmi. Z programu nie można skorzystać, jeżeli jest się lub było właścicielem jakiejkolwiek innej nieruchomości. Dodatkowe warunki musi spełniać samo mieszkanie – jego powierzchnia nie może przekraczać 75 metrów kwadratowych, jednak dopłata obejmuje tylko powierzchnię 50 mkw. Dodatkowo, co kwartał ustalana jest także cena za metr kwadratowy, której nie można przekroczyć, by skorzystać z dopłaty.
Pieniądze na kupo mieszkania w Zabrzu, które można otrzymać od pastwa, przeznaczone są na wkład własny, czyli pieniądze, które musimy posiadać, żeby bak mógł udzielić nam kredytu hipotecznego. Wysokość wkładu musi wynosić przynajmniej 5% ceny całego mieszkania, jednak w praktyce wiele banków wymaga posiadania 10% wkładu, które trzeba dopłacić „z własnej kieszeni”. Należy pamiętać też, że im wyższy wkład własny, tym lepsze warunki kredytu.
Deweloperzy Śląsk a mieszkania MDM
Deweloperzy doskonale zdają sobie sprawę z zasad rządowego programu dopłat, dlatego chętnie dopasowują swoją ofertę, by móc sprostać szczegółowym wymaganiom. Trojan.katowice.pl od razu zaznacza, które mieszkania w ofercie można nabyć w ramach kredytu z dopłatą od państwa. To wygodne, ponieważ pozwala na szybsze przeglądanie mieszkań. Ponadto, deweloper Mikołów pomaga także w załatwieniu formalności związanych z uzyskaniem dopłaty.
Wady programu MDM
Chociaż sama możliwość uzyskania pieniędzy od państwa jest kusząca, stosunkowo mało osób decyduje się na kredyt w ramach MDM. W praktyce wiele osób, które stać na wpłacenie własnego wkładu, rezygnuje z rządowej pomocy. Składa się na to kilka czynników. Poza ograniczonym wyborem mieszkań, minusem jest fakt, że w ramach MDM można sfinansować wyłącznie powierzchnię użytkową lokalu. Oznacza to, że jeżeli planujecie zakupić komórkę lokatorską, piwnicę lub miejsce w garażu, będziecie musieli kupić je poza kredytem hipotecznym. Potrzebna będzie więc na to gotówka lub inny kredyt – tym razem zwykły, konsumencki. Co więcej, kredytem nie będzie można spłacić także wyposażenia pod klucz ani kosztów kredytu, które przy zakupie mieszkania wynoszą od kilkunastu do nawet dwudziestu kilku tysięcy złotych, w zależności od ceny mieszkania oraz wynegocjowanych warunków kupna. Na koniec, warto jeszcze wspomnieć, że tylko kilka banków oferuje kredyty hipoteczne w ramach MDM, wybór jest więc mocno ograniczony. Mniejsza konkurencja oznacza zaś, że banki nie muszą specjalnie starać się o klienta proponując mu jak najniższe rozwiązania.
Najlepiej jednak decyzję o skorzystaniu z MDM zostawić do czasu, gdy już wybierzemy mieszkanie i na konkretnym przykładzie sprawdzić, która opcja jest dla nas bardziej korzystna.
Materiał zewnętrzny