Lipa na hałdzie, lipa na betonowym parkingu
W Radlinie powstała niezwykła sesja fotograficzna, „Śląscy Eko-Powstańcy”. Bohaterami sesji są mieszkańcy Radlina, którzy podjęli walkę poprzez sadzenie drzew na pamiątkę pierwszego zrywu ekologicznego na terenie miasta - mówi autor zdjęć, Jędrzej Stelmaszek.
Zdjęcia powstawały jako ilustracja do działań podjętych przez nieformalną grupę „Śląscy Eko-Powstańcy”. Grupa ta działa przy stowarzyszeniu Młody Radlin i podjęła się bardzo ambitnego zadania. Pod koniec ubiegłego roku prowadziła akcję sadzenia 95 drzew na terenie miasta, by w ten sposób uczcić 95 rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. Tymi drzewami były lipy. -Nieprzypadkowo. Dowiedzieliśmy się, że kiedy oddziały powstańcze wkraczały do Radlina, mieszkańcy na pamiątkę posadzili właśnie lipy. Później jednak Niemcy te lipy wycięli - podkreśla Szymon Gołdyn, prezes stowarzyszenia Młody Radlin.
- Zależało nam, by fotografie były komentarzem do naszego projektu, do całej idei - dodaje autor zdjęć, fotograf Jędrzej Stelmaszek, również członek stowarzyszenia.
Tęsknota za drzewami
Fotografie ukazują radlinian, którzy sadzą lipy. - Chciałem pokazać kontekst ekologiczny i spontaniczność grupy. To, że mamy dużo chęci i determinacji - zaznacza fotograf. Większość zdjęć powstała tam, gdzie nie można zasadzić drzew. Na przykład na betonowym parkingu, na hałdzie, rynku, na terenie Bażanciarni, czy w miejscu, gdzie była prowadzona wycinka. - Chodziło o to, by pokazać tęsknotę za drzewami. A główne założenie polegało na tym, że zdjęcia wpisują człowieka w kontekst otaczającego go świata – dodaje Jędrzej Stelmaszek.
Harce wyżła
Jedna z fotografii przedstawia trójkę bohaterów. Mężczyznę i i kobietę, mieszkańców Marcela i jednych z odbiorców lip. A także ich psa, wyżła. - Umówiliśmy się na betonowym parkingu nieopodal kopalni Marcel. O tej porze był prawie pusty. Ustylizowali się na powstańców. Marek założył gumiaki i kapotę. Wziął kapelusz i łopatę. Dosyć mocno wiało, więc przyjechał jeszcze jeden kolega, który trzymał lampę. I wtedy pies zaczął stawać na dwóch łapach w jego kierunku. Złapaliśmy ten konkretny moment - opowiada Jędrzej Stelmaszek.
Zdjęcia można było zobaczyć z Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie. Teraz wystawa zostanie przeniesiona do pubu Ryś w Radlinie, gdzie można będzie ją oglądać do końca stycznia.
(mak)
Tak, trochę lipa. Ciekawe czy te lipy się przyjęły, potarmoszone i poharatane na dziwnych nawierzchniach. Idea jedno, zdjęcia drugie, no a życie trzecie. Parking na starej rowerowni ma nawierzchnie asfaltową. Tęsknota za drzewami. Gdzie ona była jak już w dzisiejszych czasach drzewa przy Korfantego, Mariackiej. Poza tym zapraszam na zrekultywowaną część marcelowskiej hałdy. tam jest młody las. (skoro w trakcie zdjęć nie było obaw wchodzić na prywatny teren jakim jest Bażanciarnia to co za problem z hałdą). województwo śląskie jest 3 w kraju pod względem zalesienia. Oczywiście głownie z powodu Beskidów, jednak u nas naprawdę nie jest źle.. co nie znaczy, że nie należ dbać o to co mamy i starać się o więcej. Sama sesja ciekawa, tylko z tą ekologią, historią to chyba jednak nie do końca.