Czeskie rękodzieło nie ma dla nich tajemnic - przedszkole nr 14 w Raciborzu w projekcie Erasmus+ [ZDJĘCIA]
W ramach realizacji projektu trzy nauczycielki oraz dyrektor przedszkolao dbyły już pierwszy wyjazd do czeskiego przedszkola w Opawie.
Przedszkole nr 14 w Raciborzu przystąpiło do projektu Erasmus+ jako partner. Koordynatorem projektu jest Materska Skola Krestanska w Opawie.W projekcie bierze również udział Materska Skola Hurbanova ze Słowacji. Tematem przewodnim przedsięwzięcia jest „Rękodzieło w tradycji”. Jego głównymi założeniami jest przybliżenie i zapoznanie się z tradycjami oraz kulturą ludową naszych partnerów.
W ramach realizacji projektu trzy nauczycielki oraz dyrektor przedszkolao dbyły już pierwszy wyjazd do czeskiego przedszkola w Opawie. W trakcie pięciodniowego szkolenia panie uczestniczyły w warsztatach, gdzie poznawały tradycję tworzenia ozdób bożonarodzeniowych, zaznajamiały się z kulturą, a także zwiedziły zabytki ziemi Czeskiej. Miały niecodzienną okazję przyjrzeć się z bliska kolejnym etapom powstawania tradycyjnych szklanych ozdób na choinkę. Zwyczaje związane z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia przybliżył im wyjazd do skansenu niedaleko Opawy. Goszcząc u miejscowego artysty ludowego panie obserwowały pracę tworzenia drewnianych szopek świątecznych. Wielką niespodzianką okazał się również występ ludowego zespołu pieśni i tańca. Zwieńczeniem całej wizyty był wyjazd do sąsiedniej Ostrawy na wystawę rękodzieła ludowego – szopek betlejemskich.
Podsumowaniem wyjazdu były warsztaty zorganizowane w Przedszkolu nr 14 dla rodziców, podczas których nauczycielki podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytym w trakcie wizyty. Ponadto na zajęciach dydaktycznych nauczycielki wraz z przedszkolakami wspólnie wykonywały wybrane elementy ozdób świątecznych.
W marcu nauczycielki odwiedzą partnera kolejnego kraju biorącego udział w projekcie- Słowacja. Natomiast w maju gości będzie podejmować Przedszkole nr 14.
Program Erasmus+ wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. i zastąpił dotychczasowe programy: „Uczenie się przez całe życie” (oraz jego programy sektorowe – Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig). Oferuje wsparcie finansowe dla instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji i szkoleń, młodzieży oraz sportu w Europie. Program ma się przyczyniać do rozwijania umiejętności jego uczestników, a także modernizacji systemów edukacji, szkoleń i wspierania dzieci i młodzieży.
Największy nacisk w nowym programie został położony na edukację formalną i pozaformalną służącą rozwijaniu umiejętności uczniów, nauczycieli i pracowników oraz poprawy ich sytuacji na rynku pracy.
W praktyce program Erasmus+ umożliwia zagraniczną mobilność – wyjazdy w celach edukacyjnych (np. podjęcia studiów, odbycia praktyki, szkoleń lub zaangażowania się w wolontariat) uczniów, studentów, kadry edukacyjnej i pracowników młodzieżowych oraz wspiera budowę partnerstw pomiędzy przedszkolami, szkołami podstawowymi, gimnazjami, uniwersytetami, szkołami wyższymi i średnimi, przedsiębiorstwami na rzecz wzmacniania innowacyjności i budowania wiedzy.
źródło: P14 Racibórz