Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ministerstwo maluje kolory pojemników

System dwupojemnikowy to nie zbiórka selektywna - uważa Ministerstwo Środowiska. Resort pracuje nad nowym rozporządzeniem, w którym zaproponuje gminom do wyboru jeden z trzech modeli segregacji „u źródła".

Prace nad rozporządzeniem w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów Ministerstwo Środowiska rozpoczęło w styczniu. Upoważnienie do jego przygotowania zapisano w znowelizowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która częściowo weszła w życie 1 lutego br.

Wstępna wersja założeń nowego rozporządzenia została rozesłana pod koniec stycznia m.in. do gmin i korporacji samorządowych, które mogły zgłaszać swoje uwagi i propozycje.

W pierwszym punkcie założeń zapisano, że do selektywnego zbierania odpadów nie będzie zaliczane zbieranie odpadów „u źródła" w podziale dwupojemnikowym.

Aby spełnić obowiązek selektywnego zbierania odpadów, w gminnym regulaminie utrzymania czystości i porządku będzie musiał się znaleźć zapis o wydzieleniu z ogólnej masy aż 12 rodzajów odpadów:

  • papieru i tektury oraz opakowań z papieru i tektury,
  • metali oraz opakowań z metali,
  • tworzyw sztucznych oraz opakowań z tworzyw sztucznych,
  • opakowań wielomateriałowych,
  • szkła oraz opakowań ze szkła,
  • odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym opakowań ulegających biodegradacji i odpadów zielonych,
  • przeterminowanych leków i chemikaliów,
  • zużytych baterii i akumulatorów,
  • zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
  • mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,
  • zużytych opon,
  • odpadów budowlanych i rozbiórkowych, stanowiących odpady komunalne.

Ponadto gminy mają mieć do wyboru jeden z trzech modeli selektywnego zbierania „u źródła".

I MODEL

Zbierane w osobnych workach lub pojemnikach następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metalu, tworzyw sztucznych (w tym opakowań wielomateriałowych), szkła.

II MODEL

Zbierane w osobnych workach lub pojemnikach następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metalu, tworzyw sztucznych (w tym opakowań wielomateriałowych), szkła, roślinnych odpadów ulegających biodegradacji.

III MODEL

Zbierane w osobnych workach lub pojemnikach następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metalu, tworzyw sztucznych (w tym opakowań wielomateriałowych), szkła, roślinnych odpadów ulegających biodegradacji i popiołu z gospodarstw domowych.

W założeniach dopuszczono, aby w modelu nr II lub modelu nr III możliwe było sezonowe zbieranie popiołów - ograniczone do okresu grzewczego oraz różnicowanie gminy pod względem zbierania frakcji roślinnej ulegającej biodegradacji na gospodarstwa miejskie i wiejskie (brak wydzielania tej frakcji w gospodarstwach wiejskich).

Resort chce, aby w ramach wszystkich modeli dopuszczone było łączne zbieranie w jeden worek lub pojemnik w celu przekazania do sortowania następujących rodzajów odpadów: metali oraz opakowań z metali, tworzyw sztucznych oraz opakowań z tworzyw sztucznych, opakowań wielomateriałowych.

W założeniach zaproponowano także ujednolicenie kolorystyki pojemników i worków na poszczególne frakcje odpadów:

  • niebieski dla papieru i tektury,
  • zielony dla szkła kolorowego,
  • biały dla szkła bezbarwnego,
  • żółty dla metalu lub tworzyw sztucznych lub odpadów wielomateriałowych lub odpadów suchych,
  • brązowy dla odpadów roślinnych ulegających biodegradacji,
  • czarny dla odpadów zmieszanych.

Oprócz powyższych kolorów, ministerstwo chce dopuścić wprowadzenie w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dodatkowych kolorów pojemników, obejmujących inne rodzaje odpadów selektywnie zbieranych poza wymienionymi powyżej

mp/Serwis Samorządowy PAP

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja