Dominika Szulc i Szymon Mikieka wiedzą najwięcej o Żołnierzach Wyklętych
W konkursie "Żołnierze Niezłomni, Wyklęci" wzięło udział czterystu dziewiętnastu gimnazjalistów z czterech raciborskich gimnazjów.
27 lutego 2015 o godzinie 12.00 w auli szkolnej Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu wiedzy „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci”. Zorgniazowano przez szkołę konkurs objął patronatem Prezydent Miasta Racibórz, nagrody ufundowało Raciborskie Centrum Kultury.
Konkurs „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci” składał się z dwóch etapów. Etap pierwszy polegał na rozwiązaniu krzyżówki na temat Żołnierzy Wyklętych na podstawie opracowanej na ten cel broszury. Natomiast drugi etap był testem wiedzy. Łącznie w obu etapach konkursu udział wzięło 419 gimnazjalistów z czterech raciborskich gimnazjów.
Najlepszymi w konkursie okazali się:
ETAP I – KRZYŻÓWKA
1. Dominika Szulc z Gimnazjum nr 2 w Raciborzu – I miejsce
2. Joanna Maier z Gimnazjum nr 5 w Raciborzu – II miejsce
3. Julia Madej z Gimnazjum nr 1 w Raciborzu – wyróżnienie
4. Jakub Kinal z Gimnazjum nr 3 w Raciborzu – wyróżnienie
ETAP II – TEST WIEDZY
1. Szymon Mikieka z Gimnazjum nr 3 w Raciborzu – I miejsce
2. Karol Sobczyński z Gimnazjum nr 5 w Raciborzu – II miejsce
3. Martyna Alker z Gimnazjum nr 3 w Raciborzu – III miejsce
Na marginesie dodjamy, że 6 marca o godz. 17.00 w gimnazjum nr 5 rozpocznie się wieczornica z okazji Nardowoego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
źródło: G5, oprac. żet
6 czerwca 1945 – Wierzchowiny: Oddział PAS – NSZ pod dowództwem “Szarego” zamordował 194 mieszkańców wsi narodowości ukraińskiej z czego 45 stanowili mężczyźni, 65 dzieci poniżej 11 roku życia. Doszło również do rabowania mienia i gwałtów. Najstarsza ofiara miała 92 lata, najmłodsza 2 tygodnie. (Mariusz Zajączkowski „Spór o Wierzchowiny. Działalność oddziałów Akcji Specjalnej NSZ w powiatach Chełm, Hrubieszów, Krasnystaw i Lubartów na tle konfliktu polsko-ukraińskiego (sierpień 1944 r. – czerwiec 1945 r.)”: „Pamięć i sprawiedliwość. Pismo Instytutu Pamięci Narodowej” nr. 1(9)2006, Warszawa, 2006)
28.01.1946 – Zamordowany przez bandę „Ognia” został Rudolf Ozorowski zam. w Nowym Targu, bezpartyjny, podejrzany o przynależność do mniejszości żydowskiej. Zwłoki wrzucono do rzeki. W morderstwie udział wzięli Władysław Kolasa ps. „Zemsta” i Jan Zubek ps. „Jur”. (6) [142]
12.10.1945 – Zamordowana została Helena Luberga zam. w Ostrowsku pow. Nowy Targ. Morderstwa dokonano przez powieszenie za rzekomą współpracę z Niemcami. Przy zamordowanej zostawiono wyrok podpisany przez por. Błyskawicę. (6) [142]
23.06.1945 – Zabito 4 osoby narodowości żydowskiej w miejscowości Maniowa pow. Nowy Targ. W morderstwie brali udział: Kazimierz Kuraś ps. „Kruk”, ps. „Buguś” i ps. „Lew”. (6) [142]
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu