Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wójtowie jak dyktatorzy? Powinni zastąpić ich... dyrektorzy

Zadania samorządów są coraz bardziej skomplikowane, dlatego powinniśmy postawić na profesjonalizm - uważa współtwórca reformy samorządowej sprzed 25 lat Jerzy Stępień. Według niego na czele urzędu gminy powinien stać nie wójt, lecz dyrektor wyłaniany w drodze konkursu.

Wójtowie jak dyktatorzy? Powinni zastąpić ich... dyrektorzy
Jerzy Stępień - współtwórca reformy samorządowej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, były prezes TK (fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0)

Według Stępnia ustanawiając 25 lat temu samorząd upodobniliśmy nasze państwo do zachodnich demokracji. - Nie ustrzegliśmy się jednak pewnych błędów. Mieliśmy być może zbyt wiele zaufania do obywateli, czasami mieliśmy też błędne oczekiwania wobec instytucji- mówił. - Teraz, po 25 latach, jest czas, by to i owo poprawić - dodał.

Wójt wybierany przez radnych, dyrektor z konkursu

Jak zauważa Stępień, wójt jest teraz politykiem z wyboru, jednocześnie stojącym na czele urzędu - łączy więc w swoim ręku siłę polityczną i administracyjną. Zdaniem współtwórcy reformy samorządowej wójt zgodnie ze standardami powinien być organem wykonawczym podległym radzie. Tymczasem dzisiaj rady sprawują kontrolę nad wójtem w bardzo ograniczony sposób, o czym świadczy chociażby to, że możliwości odwołania go przez radę są iluzoryczne.

Stępień postuluje powrót do wyboru wójta i burmistrza przez rady - ten sposób powoływania został zniesiony w 2002 r. i od tamtej pory wybieramy wójtów i burmistrzów bezpośrednio w wyborach.

Według niego wójt i burmistrz powinni być wybierani spośród radnych i sprawować funkcję przewodniczących rad, a na czele urzędu gminy powinien stać profesjonalny dyrektor wyłaniany w drodze konkursu.

Urzędnicy radnymi - wyborcza patologia

Według niego nie ma również jasnej granicy między polityką a administracją, gdy chodzi o obsadzanie stanowisk w samorządzie. Stępień jest zdania, że właściwym sposobem obsadzania stanowisk kierowniczych w administracji jest konkurs i taka zasada powinna obowiązywać również w jednostkach samorządu terytorialnego.

- Bywa też na odwrót: ktoś jest urzędnikiem i jednocześnie ubiega się o mandat radnego do rady powiatu czy do sejmiku wojewódzkiego, na dodatek startując z listy burmistrza. To są rzeczy niedopuszczalne, na przyszłość konieczne do wyeliminowania" - przekonywał.

Decentralizacja samorządów musi postępować?

Według Stępnia refleksji wymagają również relacje pomiędzy samorządem a władzą centralną. W jego ocenie ta obciąża samorząd kolejnymi zadaniami nie zapewniając wystarczających środków. A to oznacza, że nie jest respektowana zasada adekwatności sformułowana w konstytucji.

- Takim przykładem jest edukacja. Samorządy nie mają wystarczających środków zagwarantowanych na realizację tego celu, w związku z tym muszą dokładać do utrzymania szkół same - mówił.

W jego ocenie system finansowania samorządów powinien być oparty na zasadzie adekwatności: "jeśli się wprowadza nowe zadanie, to trzeba zapewnić odpowiednie środki na jego realizację".

Jednocześnie - zdaniem Stępnia - samorząd jest przeregulowany. - To jest konsekwencja centralistycznego myślenia, że jak chcemy rozwiązać jakąś kwestię, np. dotyczącą przezwyciężania bezrobocia, to dyktujemy samorządowi, za pomocą jakich instrumentów ma to zrobić. W ten sposób powstają komórki, które zaludniają się etatowymi pracownikami i dalej niewiele z tego wynika To samo można powiedzieć o opiece społecznej. Jest ona robiona według jednego schematu dla całego kraju, a wiadomo, że w różnych częściach kraju różnie się kształtują wydatki na dane zadania czy wynagrodzenia dla pracowników - mówił Stępień.

Wójtowie jak dyktatorzy ze Wschodu?

Współtwórcę reformy samorządowej niepokoi podejście części wójtów i burmistrzów. Powołując się na badania tłumaczył, że "mniej więcej jedna trzecia wójtów i burmistrzów jest nastawiona na politykę współpracy, dialogu z mieszkańcami, partycypacji, natomiast dwie trzecie to są ludzie, którzy kierują się raczej swoimi własnymi przekonaniami, chcą narzucić przywództwo swojej społeczności".

- To jest tendencja niebezpieczna, bo prowadzi do przeradzania się klasycznego samorządu terytorialnego w strukturę opartą na sile jednostki charakterystycznej dla wschodniego modelu sprawowania władzy. Powinniśmy zrobić wszystko, by w tych nadchodzących latach przywrócić w pełni instytucjonalne rozwiązania samorządu zachodniego. Nie chcemy przecież metod opartych o jednoosobowe kierownictwo poza kontrolą obywateli, które dążą do realizacji swoich celów, a nie wspólnoty - mówił.

Stępień popiera wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do rad gmin i postuluje wprowadzenie takiej samej ordynacji również w wyborach do rad powiatów.

W listopadowych wyborach samorządowych po raz pierwszy wybory do rad we wszystkich gminach, oprócz miast na prawach powiatu, odbyły się w jednomandatowych okręgach wyborczych. W poprzedniej ordynacji wybory większościowe odbywały się w gminach do 20 tys. mieszkańców.

PAP, oprac. żet, fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].