Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Komunistyczne święto? Dzień Kobiet i jego rewolucyjne początki

Dzień Kobiet nie cieszy się dobrą prasą, a w każdym razie nie jest już tak lubiany jak niegdyś. Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy jak na komendę 8 marca ludzie szli w barwnym marszu. Głównie z powodu doświadczeń PRLu, wokół święta narosło wiele mitów i nieporozumień, dlatego warto przypomnieć, jakie były początki.

Komunistyczne święto? Dzień Kobiet i jego rewolucyjne początki
Fragment niemieckiego plakatu z 1914 roku zachęcającego kobiety do udziału w marszu, którego celem było nadanie kobiet pełni praw obywatelskich

Niektórzy historycy uważają, że początki święta kobiet sięgają aż zamierzchłych czasów starożytnego Rzymu i wiążą się z przypadającym na koniec marca świętem Matronalii. Nie wydaje się jednak, by współczesne pochody miały z nimi wiele wspólnego, szczególnie, że ze świecą trzeba by szukać analogii między rzymskimi procesjami a współczesnymi protestami. O wiele bardziej przekonująca wydaje się najczęściej podawana data 28 lutego 1909 rok.

Aby lepiej zrozumieć pierwotny charakter Dnia Kobiet, trzeba się nieco zagłębić w historię Stanów Zjednoczonych. W roku 1901 powstała Socjalistyczna Partia Ameryki. W początkowym okresie, w dużej mierze dzięki populistycznym hasłom i otwartości na wiele grup społecznych, partia ta zyskała spore poparcie wśród Amerykanów. Chociaż jej kandydat na prezydenta, Eugene V. Debs, nie uzyskał nigdy więcej niż 6% poparcia, SPA odgrywała ważną rolę w życiu politycznym Stanów Zjednoczonych, ciesząc się dużym poparciem wśród robotników w dużych miastach.

To właśnie SPA zorganizowała pierwszy Dzień Kobiet 28 lutego 1909 roku. Manifestacja miała upamiętnić protest który miał miejsce 8 marca 1908 roku, podczas którego blisko 15 tysięcy pracowników branży odzieżowej domagało się praw ekonomicznych i politycznych dla kobiet. Pochód z 28 lutego miał równocześnie upamiętniać strajk kobiet w fabryce bawełny z 1857 roku.

Idea dnia, w który kobiety mogą wspólnie protestować o swoje prawa, spodobała się innym ugrupowaniom socjalistycznym. Decyzja o ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Kobiet została podjęta rok później, gdy w Kopenhadze podczas zjazdu kobiet związanych z II Międzynarodówką przegłosowano jego obchodzenie.

Do matek-założycielek Międzynarodowego Dnia Kobiet należy niewątpliwie wymienić komunistkę Klarę Zetkin. Ta niemiecka feministka, silnie zaangażowana w pracę II Międzynarodówki (przez kilka lat kierowała nawet Międzynarodowym Sekretariatem Kobiecym), bardzo silnie lobbowała na rzecz obchodzenia święta. Jej działania nie poszły na marne i 19 marca 1911 odbył się pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Manifestacje kobiet walczących o równouprawnienie społeczne i ekonomiczne przeszły ulicami miast austriackich, niemieckich, szwajcarskich i duńskich.

Pierwsze pochody Dnia Kobiet były związane nie tylko z dyskryminacją płci pięknej. Tuż przed I wojną światową łączono je z demonstracjami antywojennymi, zaś 8 marca 1917 roku (licząc według kalendarza gregoriańskiego), przez Petersburg przeszła wspólna manifestacja feministek i komunistów pod wspólnymi hasłem „chleba i pokoju”. W cztery dni później abdykował car Mikołaj II. Jedną z pierwszych decyzji Rządu Tymczasowego było przyznanie kobietom praw wyborczych.

Odpowiedzialną za ustanowienie w Rosji Dnia Kobiet świętem państwowym, była rosyjska komunistka Aleksandra Kołłontaj, która przekonała do tego projektu Lenina. Odtąd święto to straciło swój pierwotny charakter i stało się odgórnie narzuconym przymusem, nie mającym wiele wspólnego z protestami przeciwko nierównościom społecznym i dyskryminacji.

Redakcja: Przemysław Mrówka i Michał Przeperski


Dzień Kobiet - rewolucyjne początki

(licencja: (CC BY-SA 3.0, miejsce pierwotnej publikacji: histmag.org)

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~akcin (46.134. * .203) 09.03.2019 12:12

do op (91.192. * .86) Ty nawet nie zaglądaj do lustra rano, Twoja psychika tego nie zniesie, obojętnie jakiej nacji politycznej kibicujesz ;))))))))))))))))))

~op (91.192. * .86) 09.03.2019 11:17

nie widziałes nigdy komunisty? to spojrzyj w lustro

zezem 09.03.2019 10:31

czytając takie komentarze jak:
"komunizm czy realny socjalizm to wszystko jedno Ci którzy ten system gloryfikują to zwykłe ścierwa"
lub:
"Podsumowując - komunistyczne święto."

wczoraj w pewnym markecie mnóstwo komunistów kupowało słodycze dla kobiet, pojechałem zamówić kwiaty dopiero po godzinie Pani mi zadzwoniła że mogę odebrać bukiety, bo taka kolejka komunistów po kwiaty dla Pań, ok 14:30 jechałam przez wodzio, mnóstwo komuchów szło z kwiatami.

nie wiedziałem że jest tylu komunistów

~commandatnecheguevara (91.227. * .174) 08.03.2019 19:42

Viva la revolucion

~op (91.214. * .18) 09.03.2018 09:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

komunizm czy realny socjalizm to wszystko jedno Ci którzy ten system gloryfikują to zwykłe ścierwa

~Marksista (2.97. * .14) 09.03.2018 02:13
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

W odrodzonej Polsce już w 1918 r. wprowadzono prawo wyborcze kobiet, ale we Francji, ojczyźnie Rewolucji, kobiety otrzymały prawa wyborcze dopiero w 1948 r.

pszak 09.03.2015 20:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

pozatym w pl socjalizm byl budowany przez ludzi zwiazanych w przedwojnu z NDecja wiec tym bardziej mowienie o tym ze w polsce panowal komunizm jest zwyklym nieporozumieniem

pszak 09.03.2015 20:11
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

gdyby osoby piszace artykuly w tej lokalnej gadzinowce mialy chociaz elementarne wyksztalcenie to wiedzialyby ze w pl nigdy nie bylo komunizmu, tylko realny socjalizm a wiec pisanie i teoretyzowanie niby o tym swicie w kontekscie komunistyczny jest zwyklym klamstwem, uzytym na potrzeby katonarodowej propagandy

Objektywny 08.03.2015 17:25
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Kwiaty czy prezencik otrzymała pani Grodzka ???????????????????????.

Ben50 08.03.2015 17:17
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

to Krzysztof Bęgowski miał dzisiaj branie ale musiał mieć łapska obślinione od całusów od towarzyszy Kalisz itp. c.... !

szatan 08.03.2015 13:00
oceniono 11 razy
-3
Zgłoś

Szkoda wam dac kwiatek kobiecie alle styngiel byscie dali miedzy nogi takiej pani ganba Chlopy

Adam77 08.03.2015 12:25
oceniono 11 razy
7
Zgłoś

Podsumowując: postulaty które kobiety głosiły przeszło 100 lat temu, nic nie straciły na aktualności...

gambithetmanski 08.03.2015 11:16
oceniono 21 razy
-15
Zgłoś

Podsumowując - komunistyczne święto.