Miliardy do wzięcia. Na sali zabrakło miejsc
18 marca największa sala w rybnickim magistracie wypełniła się przedstawicielami gmin z terenu całego województwa. Na sali brakowało miejsc, a żeby się na nią dostać, trzeba było zapisywać się z dużym wyprzedzeniem na listę. Co tak zainteresowało urzędników?
Materiał wideo:
Odpowiedź jest prosta – pieniądze. A konkretnie te pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Program 18 grudnia 2014 roku zatwierdziła Komisja Europejska. Teraz przyszedł czas na spotkania, które są poświęcone omówieniu Szczegółowego Opis Osi Priorytetowych RPO WSL 2014-2020.
W nowej perspektywie finansowej Województwo Śląskie otrzyma 3476 mln euro, co stanowi 11% puli przeznaczonej dla wszystkich województw (31,2 mld euro). Program jest finansowany przez dwa fundusze – Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w kwocie 2498,9 mln euro oraz Europejski Fundusz Społeczny w kwocie 978 mln euro. – Pierwsza różnica w porównaniu do poprzedniego rozdania to właśnie połączenie dwóch funduszy czyli EFRR i EFS. Z punktu widzenia beneficjentów nie ma to większego znaczenia. Nie oznacza to, że będzie łatwo. Jedną z różnic w porównaniu do lat poprzednich jest większy reżim jęsli chodzi o rozliczanie celów i rezultatów, których nie egzekwowano tak jednoznacznie w obecnej perspektywie – tłumaczyła na spotkaniu w rybnickim magistracie Gabriela Lenartowicz, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Skąd te trudności? – Teraz Unia Europejska traktuje nas jako dojrzałych beneficjentów, którzy są najwięksi w skali Europy i integracji europejskiej. Ta nasza duma trochę kosztuje, bo musimy świecić przykładem. Komisja europejska chce większej szczegółowości. Nie możemy jej poprawiać, ale możemy wykorzystywać istniejące instrumenty – tłumaczyła.
Pieniądze omawiane na spotkaniu zostały przypisane do tzw. osi priorytetowych. To trzynaście obszarów, które zostały uznane za najważniejsze w tym okresie unijnego programowania. Najwięcej, bo aż 796,7 mln euro zostanie przeznaczone na działania podnoszące efektywność energetyczną, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i regulujące gospodarkę niskoemisyjną. Na rozwój transportu przewiduje się 473 mln euro, zaś na wzmocnienie konkurencyjności MŚP – 305 mln euro. Wśród pozostałych osi priorytetowych wyróżnić należy nowoczesną gospodarkę, rewitalizację i rozwój infrastruktury społecznej i zdrowotnej, włączenie społeczne, dbałość o regionalny rynek pracy oraz ochronę środowiska.
Realizacją zadań wynikających z zarządzania i wdrażania RPO WSL zajmie się Instytucja Zarządzająca, tj. Zarząd Województwa Śląskiego poprzez wydziały znajdujące się w strukturach Urzędu Marszałkowskiego – Wydział Rozwoju Regionalnego, Wydział Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego. Role instytucji pośredniczących będą pełniły: Śląskie Centrum Przedsiębiorczości (zadania dla przedsiębiorców) i Wojewódzki Urząd Pracy (rynek pracy, edukacja zawodowa i kształcenie ustawiczne).
Od 9 do 20 marca z inicjatywy Wydziału Rozwoju Regionalnego, Wydziału Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego w Częstochowie, Rybniku, Bielsku-Białej i Katowicach odbywa się cykl spotkań subregionalnych.
Wielu z gości, którzy przybyli do Rybnika, bezskutecznie próbowało dostać się na wcześniejsze spotkania w innych miastach. Podczas spotkań zainteresowani dowiadują się szczegółów na temat Osi Priorytetowych RPO WSL 2014-2020 (wersja z 5 marca 2015), części EFRR oraz EFS, Kontraktu Terytorialnego oraz elektronicznej wersji wniosku o dofinansowanie.
(acz), film slaskie.pl
Materiały prezentowane podczas spotkań:
- http://rpo.slaskie.pl/zalaczniki/2015/03/09/1425905835.pdf
- http://rpo.slaskie.pl/zalaczniki/2015/03/09/1425905900.pdf
- http://rpo.slaskie.pl/zalaczniki/2015/03/09/1425906008.pdf
- http://rpo.slaskie.pl/zalaczniki/2015/03/09/1425906111.pdf
Ludzie
Poseł na Sejm RP