Wodzisławianie sprawdzili jak z górnictwem radzą sobie Słoweńcy
Muzea, zamki, kopalnie, samowystarczalny energetycznie dom... - uczestnicy projektu "Underground in the cloud" mieli co zwiedzać w Słowenii.
Kolejne spotkanie wszystkich partnerów w ramach projektu „Underground in the cloud" odbyło się w dniach 15 – 20 marca 2015r. Gospodarzem spotkania pod nazwą "Szósta mobilność" był Šolski Center Velenje w Słowenii.
W pierwszym dniu w szkole partnerskiej odbyło się oficjalne powitanie wszystkich uczestników mobilności. Następnie partnerzy projektu udali się do Muzeum Ołowiu i Cynku w kopalni Mežica, która znajduje się na granicy z Austrią. Kopalnia działała bez ustanku do 1994 r., obecnie jednak jest tylko dostępna dla wycieczek turystycznych.
Rankiem drugiego dnia uczestnicy projektu udali się nad wybrzeże Morza Adriatyckiego, gdzie w miejscowości Portoroż, jednym z największych słoweńskich kurortów, wszyscy wsiedli na statek i popłynęli do oddalonego o 10 km Secovlije. W miejscowości tej znajduje się niezwykłe Muzeum Soli. Na horyzoncie stoi kilka opuszczonych domów kamiennych, w których mieszkali robotnicy pracujący przy odzyskiwaniu soli. Dwa z tych domów odrestaurowano, a w środku jednego z nich przedstawiono warunki życia i pracy robotników. Obszar, który zajmuje około 650 hektarów, to plątanina tysięcy grobli, rowów, basenów i kanałów. Kurs powrotny obrany był na miasto Piran, perłę weneckiej architektury gotyckiej. Piran, którego historia sięga starożytności, leży na półwyspie. Od strony lądu chronią go średniowieczne mury obronne o długości 200 metrów. Stamtąd rozciąga się niesamowity widok na całe miasto – pomarańczowe dachy domów wybudowanych jeden obok drugiego, wąskie uliczki, mały port żaglowy i lazurowy kolor Morza Adriatyckiego. Tego samego dnia, po południu, uczestnicy udali się na zachód, w pobliże granicy z Włochami, gdzie odwiedzili kamieniołom „Marmur Sezana”, największą kopalnię odkrywkową w Słowenii. Kamieniołom eksportuje swój marmur do: Austrii, Chorwacji, Francji, Chin, Węgier, Włoch, Szwajcarii, Turcji, Stanów Zjednoczonych, a cena jednej tony marmuru to ok. 2 tyś. Euro.
Środa rozpoczęła się od wizyty w kopalni Premogovnik Velenje. Uczestników powitał, a następnie i przedstawił działalność kopalni, Boris Potrč - osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo kopalni. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w projekcie "Underground in the Cloud" oprócz szkół, uczestniczą również przedsiębiorstwa z branży górniczej - tarnogórski Faser i właśnie słoweńska kopalnia węgla brunatnego Premogovnik Velenje.
Celem projektu jest budowa współpracy między zespołami nauczycieli i uczniów, przy udziale ekspertów z branży górniczej. Na terenie kopalni uczestników projektów podzielono na dwie grupy. Pierwsza miała zaplanowany zjazd na kopalnię "Premogovnik", co okazało się niezwykle ciekawym doświadczeniem. Uczestników, wyposażonych w stroje oraz środki ochrony osobistej wcale nie różniące się od tych, które stosuje się w naszych kopalniach, poprowadzono do szybu. Zjechano na poziom 430 m pod ziemią, gdzie wraz z przewodnikiem poruszano się po wyznaczonych wyrobiskach górniczych. Zaskoczeniem dla wszystkich był sposób organizacji prowadzonych robót, stosowania obudowy i wykonywania opinki zabudowywanych wyrobisk. Przy tej ostatniej pracy zastano słuchaczy tutejszej szkoły odbywających na dole wraz z instruktorem praktykę zawodową.
Ponadto zaprezentowano wszystkim nowoczesny park maszynowy związany z transportem materiałów oraz komorę przygotowaną jako przyszłą bazę dla ratowników w czasie prowadzenia akcji ratowniczej. Serdeczność i sposób przekazu pozwoliły wszystkim uczestnikom wyjazdu poznać bardzo blisko zasady pracy oraz panującą wśród załogi przyjazną atmosferę. Po szeregu pytań i związanej z tym dyskusji wszyscy bardzo zadowoleni, "zaliczając" uprzednio łaźnię, opuścili kopalnię.
Druga grupa udała się na zwiedzenie Muzeum Górnictwa, które powstało w najstarszej części kopalni. Po zjechaniu szybem na głębokość 160 metrów uczestnicy mogli zapoznać się z historią górnictwa podziemnego od czasów najstarszych do współczesnych. Największą atrakcją była symulacja zawału i pożaru w kopalni. W tym dniu udało się jeszcze zobaczyć jedną z największych atrakcji miasta Velenje - jeden z najpiękniej zachowanych średniowiecznych zamków w Słowenii.
Czwartek był ostatnim dniem roboczym, który spędzony został w szkole Šolski Center Velenje. Do południa odbyło się tam spotkanie robocze, na którym każdy partner projektu omówił aktualny stan jego realizacji. Ponadto każdy z partnerów zaprezentował swój temat o nowych technologiach w górnictwie. Po raz kolejny prezentacją zachwycili partnerzy z firmy Faser, gdzie koordynatorem jest Marek Ferdyn.
Następnie słoweńscy nauczyciele zaprosili uczestników do zwiedzenia szkoły oraz zapoznania się z ich bazą dydaktyczną. Wyposażenie szkoły, tak samo jak poprzednio, wywarło na na wszystkich bardzo pozytywne wrażenie. Tak jak poprzednio, największy podziw wzbudził inteligentny dom, który jest samowystarczalny energetycznie z uwagi na wykorzystanie energii słonecznej i geotermalnej.
- Dzień zakończyliśmy wspólnym obiadem z wręczeniem certyfikatów i upominków oraz wstępnymi uzgodnieniami, co do dalszej współpracy w kolejnych projektach. Podsumowując spotkanie należy stwierdzić, iż słoweńscy partnerzy dostarczyli wszystkim w tak krótkim czasie po raz kolejny wiele wrażeń, atrakcji i pogłębili naszą wiedzę, nie tylko na temat swojego miasta, ale całej Słowenii - informuje Rafał Górecki, koordynator projektu z Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim.
źródło: PCKU Wodzisław, oprac. żet