Miasto ujednolici wygląd ogródków
W rybnickim magistracie odbyło się spotkanie prezydenta poświęcone zasadom funkcjonowania „ogródków letnich” na deptaku. W spotkaniu udział wzięło 23 przedsiębiorców prowadzących działalność w rejonie ulic Sobieskiego i Powstańców Śląskich.
Zainteresowanym przedstawiono informacje na temat tego, jak „ogródki” – a raczej jak określili je urzędnicy „tereny aktywności”, na których będzie mogła być prowadzona działalność gospodarcza, będąca kontynuacją działalności prowadzonej w lokalach użytkowych przylegających do deptaka – mają wyglądać i funkcjonować. Przedsiębiorcy poinformowani zostali, że w „ogródkach” będą mogły być realizowane usługi o charakterze gastronomicznym, ale także inne formy prowadzenia działalności gospodarczej. – W trosce o estetykę przestrzeni, miasto określi szczegółowe wytyczne w zakresie tego, jak „ogródki” mają wyglądać. Podstawowe standardy wyglądu dotyczą koloru parasoli – muszą być pastelowe, zbliżone do koloru RAL 1013, ale niewielkie odstępstwa odcieni będą akceptowane. Wyposażenie „ogródka” powinny stanowić meble wykonane z materiałów naturalnych; zewnętrzne ogrodzenie ogródków powinno być wykonane z obsadzonych krzewami i kwiatami donic, których wygląd i gabaryty zostaną także szczegółowo określone – informuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.
Czynsz w zarządzeniu
Wszystkie wymogi dot. wyglądu i funkcjonowania „ogródków” zawarte będą w zarządzeniu prezydenta miasta, do przestrzegania którego zostanie zobowiązany każdy dzierżawca „terenów aktywności” przy podpisywaniu umowy dzierżawy. Właśnie w tym dokumencie zostaną zawarte odpowiednie sankcje za nieprzestrzeganie ustalonych przez prezydenta miasta standardów.
– Dokładne zasady korzystania z terenu zostaną określone w umowie dzierżawy. Czynsz dzierżawy dla ogródków letnich na deptaku został ustalony w wysokości 6,90 zł za 1m2 miesięcznie. Do tego dolicza się podatek VAT w stawce 23 % – dodaje Agnieszka Skupień.
Kilkanaście zgłoszeń
Zainteresowani przedsiębiorcy będą musieli złożyć wniosek, w którym należy podać termin rozpoczęcia i zakończenia działalności „ogródka” (istnieje możliwość przedłużenia lub skrócenia dzierżawy), jego metraż i lokalizację, a także nazwę i adres podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą oraz telefon kontaktowy. Konieczne będzie także przedstawienie orientacyjnego projektu zagospodarowania „ogródka” (szkic). Każdy wniosek przedsiębiorcy będzie rozpatrywany indywidualnie. Ze względu na różne szerokości „pasa aktywności” deptaka oraz inne okoliczności terenowe, będą mogły wystąpić pewne różnice między poszczególnymi ogródkami. Zgłoszono już kilkanaście wniosków na wydzierżawienie terenu pod „ogródki letnie” na deptaku.
(ska)
Ludzie
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rybnik.