Koniec darmowego parkowania w centrum Wodzisławia
Rada miejska poszerzyła Strefę Płatnego Parkowania. Skutkiem tego w ścisłym centrum Wodzisławia Śląskiego praktycznie nie ma już miejsc, w których za darmo zostawimy samochód.
- Poszerzenie strefy ma wymusić rotację samochodów, aby nie było blokowania miejsc postojowych przez cały dzień – tłumaczy Janusz Lipiński, komendant Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śl, która jest autorem planu poszerzenia strefy.
Lipiński: lepiej zapłacić złotówkę niż tracić czas na szukanie wolnego miejsca
Decyzją rady miejskiej Strefa Płatnego Parkowania została poszerzona o około 257 miejsc. Płatnością objęte zostały praktycznie wszystkie parkingi w ścisłym centrum miasta. Co więcej czas pobierania opłat został wydłużony do godz. 17.00. Kierowcom chcącym przyjechać do centrum Wodzisławia pozostanie pogodzić się z perspektywą wyłożenia pieniędzy, chyba, że poszukają miejsc postojowych poza śródmieściem. Tam mają szansę zostawić auto za darmo.
Szukanie pieniędzy?
Jakie są powody zaostrzenia warunków parkowania w centrum Wodzisławia? Czyżby władze miasta szukały sposobu zarobienia dodatkowych pieniędzy? - Absolutnie powód nie jest finansowy – podkreśla Janusz Lipiński, komendant Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śl., która przygotowała projekt poszerzenia strefy. Tłumaczy, że strefa płatnego parkowania istnieje od 2009 r. Władze Wodzisławia Śl. wprowadziły ją wówczas dla poprawy sytuacji z miejscami postojowymi. Chodziło o wymuszenie rotacji na parkingach, aby kierowcy nie zostawiali pojazdów przy sklepach czy instytucjach na cały dzień. Po latach okazało się, że strefa, aby w pełni spełniała swoją rolę musi zostać powiększona.
Gdzie i dlaczego
Strefą objęte zostaną m.in. ul. Kubsza, Targowa, Michalskiego, Mendego, Głowackiego (przy urzędzie skarbowym). Wraca płatność na parkingach przy urzędzie miasta i starostwie. - Obłożenie parkingów w godzinach pracy tych urzędów było praktycznie stuprocentowe. Docierały do nas skargi mieszkańców, że nie sposób tam zaparkować – mówi komendant - Uważam, że sprawy w urzędzie załatwi się w godzinę, to będzie praktycznie kosztowało złotówkę. Chyba lepiej tyle zapłacić mając miejsce, niż jeździć po mieście i szukać. Więcej wyda się na paliwo – uważa Janusz Lipiński.
Wydłużenie do godz. 17.00 konieczności płacenia ma ułatwić znalezienie miejsca kierowcom chcącym zrobić zakupy. - Placówki handlowe miały być otwarte dłużej, niestety dalej są czynne do 17.00, a dotąd po godz. 16.00 aut na miejscach postojowych było dużo, co ograniczało możliwości parkingowe – mówi komendant.
Co w zamian?
Mieszkańcom, czy pracownikom chcącym zostawiać auta za darmo miasto proponuje parkingi poza ścisłym centrum, np. przy ul. Pszowskiej czy Rzecznej. Z kolei place parkingowe w centrum mają być tańsze. Cały czas obowiązywać będą też identyfikatory oraz abonamenty.
Miasto przekaże firmie
Kolejną zmianą jest oddanie prowadzenia strefy prywatnej firmie za określony procent wpływów z opłat. Dotąd obsługą zajmowała się straż miejska. I nie było to najlepsze rozwiązanie, co wykazała analiza wykonana dla miasta przez firmę Green Parking Polska. Komendant mówi, że parkomaty mają po siedem lat. Ciągle się psują, a jedyny serwisant znajduje się w Poznaniu. Dystans powoduje, że nie sposób urządzenia naprawić od ręki. Nieczynne parkomaty powodowały, że nie można było w ich pobliżu legalnie parkować, chyba, że znalazło się czynny aparat i w nim dokonało opłaty. To jednak było uciążliwe. Ponadto po poszerzeniu strefy miasto musiałoby dokupić kilka parkomatów, a jeden kosztuje w granicach 22 tys. zł. Przetarg na wyłonienie firmy ma się odbyć jeszcze w tym roku, a powierzenie jej obsługi strefy planowane jest np. na 2 – 4 lata. Miasto przekaże operatorowi parkomaty i do jego zadań należeć będzie ich serwisowanie. Firma miałaby też zadbać o dodatkowe urządzenia do pobieranie opłat. Dodatkowo miasto planuje uruchomienie płatności za pomocą telefonów komórkowych.Uchwała wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
(tora)
Ulice włączone do strefy płatnego parkowania:
– Michalskiego (od skrzyżowania z Kubsza do prokuratury, około 40 miejsc)
– Bogumińska (od ul. Pszowskiej do skrzyż. z ul. L. Mendego) – około 52 miejsc postojowych
– Mendego – około 45 miejsc postojowych na jezdni oraz 88 na parkingu
– Głowackiego – około 12 miejsc postojowych,
– Targowa (od ul. Zamkowej do ul. Witosa) – około 20 miejsc postojowych.
Po wyborach: "Władze miasta powiększają Strefę Płatnego Parkowania o ponad 250 miejsc! Taki ruch tłumaczony jest... troską o samych kierowców, tak przynajmniej zapewniają urzędnicy.(...) W magistracie zapewniają, że zmiany nie mają nic wspólnego z aspektem finansowym. Choć nie da się ukryć, że jest to zastrzyk gotówki do miejskiej kasy. W ubiegłym roku na parkowanie mieszkańcy wydali ponad 382 tysiące złotych. Większa liczba miejsc parkingowych oznacza więcej parkomatów i wreszcie więcej przychodów." (15.04.2015, www.dziennikzachodni.pl)
Przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi: „Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej radni uchwalili wysokość stawek podatku od nieruchomości na 2015 rok oraz zwolnienia od tego podatku. Podobnie jak w zeszłym roku, to miła wiadomość dla nas, mieszkańców. Podatki od nieruchomości nie ulegają zmianie, czyli zostają na poziomie sprzed dwóch lat. – Nie zdecydowałem się również i w tym roku zaproponować wzrostu podatku od nieruchomości. Uważam, że i bez tego wodzisławianie mają sporo wydatków. Nie widzę konieczności obciążania mieszkańców kolejnymi kosztami – mówi Mieczysław Kieca.” (środa, 29 Październik 2014 15:34, Napisane przez: BPM II http://wodzislaw-slaski.pl/i-w-tym-roku-podatki-nie-wzrosna/)
zacznijmy od tego, że uchwała przewiduje ul.Daszyńskiego jako objętą strefą. od biblioteki w górę, w kierunku tysiąclecia, potem w dół (były budynek tpsa) i tak do radlińskiej. Ktoś zaparkuje pod domem musiałby formalnie płacić za parkowanie :D
" Nieczynne parkomaty powodowały, że nie można było w ich pobliżu legalnie parkować, chyba, że znalazło się czynny aparat i w nim dokonało opłaty" - No chyba mu na mózg padło...co konia obchodzi, że się wóz przewrócił ?? Nieczynny parkomat to jest problem pobierającego opłaty a nie mój...ja może będę latał po całym mieście i szukał czynnego parkometru ? W życiu nie zapłacę mandatu za takie parkowanie....
Nie wiem, po co parkować auta na rynku na kilka godzin. Większe zakupy robię w marketach, gdzie parkingi są za darmo. Do urzędu nie chodzę, na pocztę tym bardziej. Jak idę na piwo na rynek, to przecież nie jadę autem. A nawet, jak będę zmuszony zapłacić te kilka złotych miesięcznie, to nic złego się nie stanie. Nie wiem, o co te pretensje
W Polsce ,to jest tak ,że ze zwykłego Kowalskiego zedrzą każdy grosz. Ale władza sie hula tu i tam,i nikt ich nie rozlicza.Państwo bezprawia , i korupcji.
A plac wewnątrz Urzędu Miasta też będzie płatny, bo jak parkingi płatne to chyba dla wszystkich dla urzędników też ?
Jasne zostaw auto za darmo na Rzecznej i idź np na poczta czy do skarbowego ok 1200 m... Powodzenia
szkoda że dalej darmowych parkingów nie zrobili
Liczy sie kasa i tyle!
A przed Urzędem Miejskim też powinno być za darmo. Przecież nie idziesz do baru na piwo tylko załatwić urzędowe sprawy!! Do budynków i ludzi których my mieszkańcy utrzymujemy!
Niech zrobią wstęp płatny do urzędu! Też kasa wpadnie!
Masakra
@puchacz - może PiS zaprosi Dudę i pokaże jak rządzi prezydent popierany przez PO wskazując na prężnie rozwijające się miasto. Jak jeszcze dodamy fakt, że Mieciu popiera Komorowskiego to hejterzy będą mieć pole do popisu.
Żałosna jest ta nasza władza z nadania PO.
Żałosna jest ta nasza władza z nadania PO.
jeszcze okolice cmentarzy w październiku i listopadzie tam duża rotacja będzie konieczna ;)
jeszcze okolice cmentarzy w październiku i listopadzie tam duża rotacja będzie konieczna ;)
Proszę o wprowadzenie strefy płatnego parkowania na ul. Szkolnej.
@polak - powiedz to tym parkującym, którzy pracują w centrum bezpłatnie a teraz będą musieli ponieść opłaty bo darmowych parkingów nie wystarczy dla wszystkich. tymczasem dla przykładu sprawdź sobie ile jest miejsc przy bibliotece dla pracowników a ile dla czytelników ;)
Biedny Wodzisław ,kasy nie ma ,to musi sciagac haracz od kierowców. Jaki prezydent,takie miasto.
Wypowiedź komendanta miałaby sens gdyby nie pusty parking na terenie byłego WPK. Obłożenie w centrach będzie praktycznie zawsze 100% bo jeden wyjedzie, drugi przyjedzie i zaparkuje. Także problem z parkowaniem w ścisłym centrum wciąż pozostanie. Dla tego kto nie potrafi znaleźć miejsca nie ma większego znaczenia czy to miejsce zajmuje cały dzień 1 pojazd czy 10 w ciągu dnia. Bardzo mnie ciekawi jak zachowa się SNW, które lata temu walczyło o wprowadzenie ostatniej godziny "handlowej" jako bezpłatnej. Szkoda, że pan komendant nie podkreślił prostego faktu, że na Rzecznej jest 2x mniej miejsc niż na Mendego. Bardzo mnie też ciekawi co to znaczy "około n miejsc postojowych". Czyżby przepisy nie mówiły jasno co to jest miejsce postojowe i jak powinno zostać oznaczone? Dziwi też polityka, że prywatnemu ma się opłacać a "państwu (urząd)" się nie opłaca. To chyba ewidentnie świadczy o złym zarządzaniu w mieście? Każdy dodatkowy pośrednik to pośrednik, który uszczupli kasę miejską. Nie mniej jednak ten kto wygra ten przetarg może mówić o kurze znoszącej "złote jajka". Problem może być tylko w tym czy Wodzisław nie opustoszeje na amen i z zysków zrobią się środki na bieżące koszty. Proszę się też zająć kartami uprawniającymi do parkowania w uliczkach rynku, bo wychodzi, że na Konstancji można naliczyć do 10 aut, których ważność kart przepadła. Paradoksalnie karty nie posiada pojazd marki SKODA, parkujący w okolicy skrzyżowania ul.Średniej/Ks.Konstancji
Nie tak do końca, zmotoryzowany Polak zakłada, że dojechać/wjechać należy wszędzie, także jakby mógł, to nie wysiadałby z auta u dentysty.
I tak wszyscy teraz będą parkować za darmo obok E.Leclerc bo polok woli cisnąć z buta przez pół miasta aby nie zapłacić 2zł