Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dlaczego zbiornik przeciwpowodziowy w Kuźni zdrożał trzykrotnie?

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Kuźni Raciborskiej wciąż uzależnione jest od kaprysów rzeki Rudy – przypomniał podczas marcowego posiedzenia powiatowej komisji zdrowia rady Władysław Gumieniak.

Dlaczego zbiornik przeciwpowodziowy w Kuźni zdrożał trzykrotnie?

Adresatem jego wypowiedzi był Waldemar Niemiec, szef Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Gumieniak pytał, co dalej z budową suchego zbiornika na terenie gminy. –  Jest pełna dokumentacja, jest zezwolenie wydane jeszcze przez wojewodę Zygmunta Łukaszczyka (były wojewoda śląski, obecnie prezes Katowickiego Holdingu Węglowego) – przypominał radny, wskazując że zbiornika jak nie było, tak nie ma, a szacunkowe koszty jego wykonania szybują w górę w zawrotnym tempie (w ciągu kilku lat wzrosły z około 20 mln zł do 60 mln zł).

Zdaniem Waldemara Niemca szacunkowy koszt inwestycji wzrósł tak znacząco po wprowadzeniu do projektu poprawek postulowanych przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Strażacy chcieliby, aby śródleśne drogi były bardzo wysokiej klasy – tak aby w razie zagrożenia pożarowego wodę ze zbiornika mogły czerpać ciężkie strażackie wozy bojowe (wypełniony wodą wóz waży około 30 ton). Dodatkowo postulują zamknięcie Rudy, tak aby wodę do gaszenia pożarów mogły czerpać spod zapory czołowej również samoloty.

W Śląskim Zarządzie Melioracji Wodnej wiedzą, że tak dużych środków finansowych na realizację inwestycji nie uda się zdobyć. Dlatego postanowili podzielić zadanie (które w teorii jest już w trakcie realizacji – aby nie utracić ważności zezwoleń wykonano drobne prace przygotowawcze) na dwa etapy. W pierwszym przystąpiono by do budowy zapory czołowej, w drugim – do budowy dróg. Pieniędzy na realizację pierwszego etapu inwestycji Waldemar Niemiec zamierza szukać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Osobnym problemem jest działalność rybnickiej elektrowni, która dokonuje zrzutów wody w sposób niekontrolowany – w przypadku zagrożenia powodziowego znaczne zrzuty wody i tak będą powodować zalewnia pobliskich miejscowości, m.in. Rudy Kozielskiej. Tutaj rozwiązaniem byłaby kolejny zbiornik – w Rybniku Gotartowicach, ale jego budowa została zaniechana i na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, aby miano do niej powrócić.

Wojtek Żołneczko

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja