Wierzyciele PBG chcą zastawu na akcjach RAFAKO
"Grupa istotnych wierzycieli" wnioskuje o ustanowienie zastawu na akcjach RAFAKO, który miałby stanowić zabezpieczenie planowanej emisji obligacji PBG.
13 kwietnia Zarząd PBG S.A. w upadłości układowej złożył w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto wniosek o zmianę terminu Zgromadzenia Wierzycieli. Pierwotnie termin ten wyznaczono na koniec kwietnia. Spółka w porozumieniu z wierzycielami wniosła o przesunięcie go do końca czerwca tego roku.
Wierzyciele chcą zastawu na akcjach RAFAKO
- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Wierzycieli i staramy się zrobić wszystko, aby zamknąć trzyletnie negocjacje sukcesem – powiedziała Kinga Banaszak-Filipiak, wiceprezes Zarządu PBG SA w upadłości układowej. – Spełnienie niektórych warunków postawionych w trakcie negocjacji nie zależy już od samej Spółki. Z naszej strony zrobiliśmy i robimy wszystko, aby doprowadzić do głosowania, które zakończy się podpisaniem układu – dodała.
Aby zaspokoić roszczenia wierzycieli i doprowadzić do zawarcia z nimi układu, PBG S.A. zamierza wyemitować obligacje. Co istotne, pod koniec marca "istotna grupa wierzycieli" miała wystąpić z wnioskiem do Sędziego Komisarza o zmianę postanowienia z października 2012 roku. Wierzyciele ci, według przekazanych przez PBG informacji, chcą dopuszczenia do ustanowienia zastawu finansowego i rejestrowego na akcjach RAFAKO tytułem zabezpieczenia przyszłych wierzytelności PBG z tytułu emisji obligacji.
Historia kontrowersyjnego zastawu na akcjach RAFAKO
W przeszłości akcje RAFAKO stały się już przedmiotem zastawu, co wywołało ogromny niepokój, m.in. wśród pracowników raciborskiego zakładu. Jednak wówczas okoliczności ustanowienia zastawu były zupełnie inne. W październiku 2012 roku wyszło na jaw, że spółka prawa cypryjskiego Multaros Trading Company* zastawiła na rzecz Adaptorinvest Ltd. (spółka prawa cypryjskiego) większościowy pakiet akcji raciborskiego zakładu.
Niepokój budził fakt, że Adaptorinvest był z kolei kontrolowany przez spółkę Dossier Investment - zarejestrowany na Seszelach podmiot o niewiadomych powiązaniach. Rozpoczęła się "wojna na górze" pomiędzy właścicielami i radą nadzorczą RAFAKO z jednej strony a ówczesnym prezesem zarządu raciborskiego zakładu Wiesławem Różackim<Wiesław Różacki> z drugiej strony. Różacki podnosił, że zastaw na akcjach RAFAKO ustanowiono bez jego wiedzy w czasie, kiedy pełnił on również funkcję prezesa PBG. Różacki walkę przegrał, ale na początku 2013 roku zastaw na akcjach RAFAKO został wykreślony.
Wierzycielem PBG jest również RAFAKO
Na marginesie dodajmy, że do grona wierzycieli PBG należy również... RAFAKO - w grudniu 2011 roku raciborska spółka kupiła od PBG za 160 mln zł akcje Energomontażu Południe. Po wystąpieniu przez PBG do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu transakcja została uznana za nieskuteczną (pomiędzy zakupem akcji a ogłoszeniem upadłości nie minęło pół roku).
W efekcie RAFAKO musiało dokonać przeniesienia zwrotnego akcji Energomontażu Południe na rzecz PBG, co też uczyniło, ale pieniędzy, które wyłożyło na zakup akcji spółki (160 mln zł) do tej pory nie odzyskało.
Wojtek Żołneczko
*spółka prawa cypryjskiego w 100% zależna od PBG, która posiada większościowych pakiet akcji RAFAKO